Brigády a placené stáže pomáhají podnikům i studentům

Ivana Gračková
10. 3. 2015 11:53
Firmy nabízejí studentům brigády, placené stáže nebo třeba spolupráci na bakalářských a diplomových pracích.
Michal Škoda se v Plzeňském Prazdroji zúčastnil stáže i následného trainee programu. Dnes ve firmě pracuje na pozici specialisty trade marketingu.
Michal Škoda se v Plzeňském Prazdroji zúčastnil stáže i následného trainee programu. Dnes ve firmě pracuje na pozici specialisty trade marketingu. | Foto: Plzeňský Prazdroj

Praha - Vztah k firmě je důležitým lákadlem, které pomáhá společnostem získat kvalitní absolventy vysokých škol. Firmy proto nabízejí studentům brigády, placené stáže nebo třeba spolupráci na bakalářských a diplomových pracích. Čerstvý absolvent školy pak může nastoupit do známého prostředí, firma si zase může vybírat z už osvědčených pracovníků.

"Velkým lákadlem je nástup po škole přímo tam, kde student vykonával praxi nebo připravoval diplomovou práci. U středoškoláků jde hlavně o absolventy naší vlastní podnikové Vítkovické střední průmyslové školy, která studenty nejžádanějších oborů motivuje i formou stipendií," řekla například mluvčí strojírenského holdingu Vítkovice Eva Kijonková.

Psychologická laboratoř

Skupina Vítkovice Machinery Group také s každým přijatým absolventem sestaví plán jeho adaptace, pracovníky čeká pod dohledem zkušeného zaměstnance kolečko po vybraných pracovištích. Zácvikový plán se sestavuje na období několika měsíců až roku.

"Absolventům, kteří se osvědčí a pokračují po adaptačním programu v další práci ve skupině, pak nabízíme systematický rozvoj ve víceletém programu v rámci firemní akademie," doplnila personální ředitelka firmy Vítkovice Machinery Group Jana Chvalkovská.

Zajímavostí vítkovických strojíren je psychologická laboratoř, kde může absolvent dostat cenné informace a zpětnou vazbu, která mu například pomůže posunout se na takovou pracovní pozici, jež pro něj bude nejvhodnější. "Vítkovická psychologická laboratoř je nejstarším průmyslovým psychologickým pracovištěm na území České a Slovenské republiky, funguje od roku 1923," připomněla Kijonková.

Placené stáže v Prazdroji

Plzeňský Prazdroj nabízí studentům 4. a 5. ročníků vysokých škol zaměřených na technické, chemicko-technologické i ekonomické obory už několik let letní placené stáže. Letos firma přivítá ve svých pivovarech přibližně dvě desítky stážistů, přičemž každý bude pracovat na vybraném projektu.

"Během deseti týdnů získají stážisté zkušenosti nejen prací na specifických projektech, ale poznají profesionální prostředí s lidmi, kteří jsou odborníci ve svém oboru," komentovala program mluvčí firmy Kateřina Krásová. Své projekty stážisté konzultují s managementem společnosti a nakonec je vyhodnocuje přímo topmanagement včetně generálního ředitele. Autoři těch nejlepších obdrží pracovní nabídku do speciálního trainee programu.

"Stážisté jsou rovnocennými členy týmu a mají přístup k informacím stejně jako ostatní zaměstnanci. Jsou rovněž součástí širších porad a jejich čerstvý názor je vždy vítán, protože často přináší zcela nový pohled na řešenou věc," řekla Drahomíra Mandíková, ředitelka firemních vztahů a komunikace v Plzeňském Prazdroji a Pivovarech Topvar. Za tři roky, kdy program běží, ho absolvovalo 41 studentů. Do ročního trainee programu přešlo dvacet stážistů. Mnozí z nich jsou součástí týmu Plzeňského Prazdroje i nyní.

Dvouapůlměsíční stáž si v roce 2012 vyzkoušel i Michal Škoda, tehdy ještě student Vysoké školy ekonomické v Praze.

"Nastoupil jsem do oddělení firemní komunikace a byl jsem zodpovědný za rozvoj digitální komunikace a restrukturalizaci interního portálu pro zaměstnance. V samotném závěru stáže jsme s kolegy přidělené projekty prezentovali před nejvyšším vedením firmy, což byla obrovská zkušenost.

Firma mi poté nabídla roční tréninkový program na plný úvazek a toho jsem po dokončení studia využil. Ale v Prazdroji jsem na částečný úvazek pracoval ještě i během studia a pokračoval jsem v projektu rozvoje digitální komunikace, což bylo rovněž téma mé diplomové práce," říká.

"Díky kombinaci teorie a praxe bylo pro mě výrazně snazší i zakončit studium, protože teoretické poznatky jsem mohl okamžitě zažít i v praxi a praktické zkušenosti využít u zkoušek," popisuje Škoda, který dnes pracuje v Plzeňském Prazdroji jako specialista trade marketingu.

Roční praxe v ČEZ

Roční praxi doprovázenou rozvojovými aktivitami nabízí talentovaným absolventům vysokých škol i Skupina ČEZ. Její program ČEZ Potentials připravuje účastníky na samostatnou expertní dráhu ve skupině.

"Nábor do rozvojového programu ČEZ Potentials probíhá již od roku 2005 vždy jedenkrát ročně, nástup je v říjnu daného roku. Vybíráme podle náročně nastavených kritérií pět absolventů technických i ekonomických škol. Zájem o program ČEZ Potentials je enormní, každoročně se do něj přihlásí desítky studentů, jen loni jich projevilo zájem 320," objasnil mluvčí skupiny Vladislav Sobol.

Účastníci programu se během dvanácti měsíců dokonale seznámí se společností a jejími pravidly. Pod vedením zkušených manažerů se aktivně podílejí na klíčových projektech útvarů a plní individuální pracovní úkoly.

Osobní zkušenost s ArcelorMittalem

"Nejlepší motivací, aby k nám nastoupil šikovný absolvent vysoké školy, je podle nás osobní pozitivní zkušenost s naší firmou," uvedla mluvčí ArcelorMittalu Ostrava Barbora Černá. Ani ostravská hutní společnost nečeká, až vysokoškoláci ukončí studium. Jen loni nabídla placené praxe šedesátce studentů středních a stovce studentů vysokých škol.

I tady brigádníci pracují na konkrétních projektech, například v oblastech zvyšování bezpečnosti práce, zlepšování jakosti výrobků nebo optimalizace fungování výrobních zařízení.

"Díky těmto stážím mají studenti možnost nejen získat tolik potřebnou praxi, ale také se seznámit s prostředím v naší firmě a zjistit, zda by je práce u nás bavila. Na druhé straně i naši manažeři si mohou studenty otestovat a vytipovat si ty nejšikovnější. Absolventi, kteří se v průběhu praxe osvědčí, dostávají pochopitelně nabídku u nás pracovat," řekla Veronika Muroňová, vedoucí oddělení personální podpory ArcelorMittalu Ostrava.

Každoročně také ArcelorMittal Ostrava přijímá přibližně padesátku nadaných absolventů středních a vysokých technických škol do ročního zácvikového programu, který jim umožňuje nastartovat v huti kariéru. "Absolventi jsou zařazeni na konkrétní pracovní pozici, pracují s přiděleným patronem, ale souběžně se seznamují s dalšími pracovišti formou krátkých stáží a stínováním vedoucích pracovníků jednotlivých provozů," doplnila mluvčí Černá.

Aplikovat získané znalosti v praxi už během studia umožňuje studentům vysokých škol též společnost Škoda Auto. "Připravujeme pro ně odborné stáže, během nichž mohou za podpory našich odborníků vypracovat i svou závěrečnou práci," uvedla mluvčí firmy Jana Bahníková.

I zde už dvacet let funguje roční tréninkový program pro čerstvé absolventy škol. Automobilka má ovšem výjimečné postavení v přípravě své "mladé krve", provozuje totiž nejen střední odborné učiliště, ale ve formě obecně prospěšné společnosti také soukromou vysokou školu, na které si vychovává specialisty zejména pro oblast marketingu, finančního řízení, provozu a práva.

Firemní akademie v železárnách

Do Třineckých železáren nastupují absolventi prostřednictvím speciálního Střediska nástupní praxe. Výběry do něj jsou cílené, vycházejí z potřeb jednotlivých provozů.

"Po ukončení desetiměsíčního nástupního programu jsou mladí lidé zařazeni na konkrétní pracovní pozice, ale tím práce s nimi nekončí. Jejich potenciál je posuzován prostřednictvím assessment center, kam jsou zařazeni společně s vybranými stávajícími zaměstnanci, kteří si doplňují vysokoškolské vzdělání," vysvětlil ředitel firmy pro personalistiku a administrativu Ivo Žižka.

Nově se bude skupina vybraných pracovníků s největším manažerským potenciálem dále účastnit pokračujícího rozvojového programu ve firemní akademii. "Ta přibyla do systému práce s talenty loni. Jejím úkolem je zefektivnění systému vzdělávání díky využití vědomostní kapacity zaměstnanců firmy," dodal Žižka.

Ovšem speciální přípravě a cílené práci s absolventy škol se nevěnují jen velké firmy. I v menších podnicích vědí, že mladí odborníci jsou pro ně nezbytností. Například výrobce automatických kotlů na uhlí BENEKOVterm se stovkou zaměstnanců má propracovaný systém brigád pro studenty. Aby mohli pracovat už v době studia, umožňuje jim flexibilní pracovní dobu, a klíčovým absolventům dokonce pomáhá zajistit bydlení.

Společnost Jablotron zase zařazuje čerstvé absolventy na pozici takzvaného aspiranta. Ten si vyzkouší možné typy vývojové činnosti a zjistí, zda by ho vůbec vývoj bavil. Ideální je, když po takovém zaškolení může nastoupit na pozici samostatného konstruktéra.

 

Právě se děje

Další zprávy