Další podvodný mail chce údaje k vašemu bankovnímu účtu

Petr Kučera Petr Kučera
15. 11. 2011 14:07
Takzvaný phishing se tentokrát zaměřil na klienty ING Bank
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Internetoví "rybáři" se snaží formou takzvaného phishingu ulovit citlivá data od klientů další z tuzemských bank. Tentokrát se zaměřili na ING.

Podvodný mail se tváří jako newsletter banky a vyzývá klienty, aby si nastavili "elektronické generování výpisů z ůčtu" nebo objednali nový informační měsíčník. Oproti podobným pokusům vypadá mail poměrně věrohodně, i když také on obsahuje mnoho gramatických chyb.

Odkaz z tohoto mailu nevede na web banky, nýbrž na jiné adresy (ty se v jednotlivých mailech liší). Pokud neopatrný klient zadá na podvodné stránce své přihlašovací údaje, riskuje tím jejich zneužití.

Na výskyt podvodných emailů už během úterý upozornila i sama ING Bank. "Pokud jej obdržíte, v žádném případě na něj neodpovídejte a neotevírejte odkazy v něm uvedené,v varuje na svém webu www.ing.cz. Kromě něj používá skutečná banka také web www.ingbank.cz, kam se přesměruje i adresa www.ingkonto.cz.

Čtěte také:
Nový trik lichvářů: Malá SMS půjčka s nulovým úrokem
Podvodníci chtějí údaje k vaší kartě, varuje spořitelna
Na internetu zaplatíte bezpečněji, banky vylepší karty

ING Bank nicméně připomíná, že podvodník ani se správnými přístupnými údaji nemůže vybrat úspory z  konta.

Po přihlášení do internetového bankovnictví lze totiž ze spořicího ING Konta převádět peníze pouze na předem definované účty, které nelze měnit přes internet. A k transakcím z ING Fondů ve prospěch jiného účtu (než ING Konto) je pak potřeba autorizace prostřednictvím SMS zprávy zaslané na klientův telefon.

Klienti, kteří na podvodný email zareagovali, by přesto měli kontaktovat banku na bezplatné lince 800 159 159. Tam si lze - v případě pochybností - ověřit i pravost dalších sdělení z banky.

"Čísla účtů, zákaznické číslo, PIN a identifikační číslo nikdy nepředávejte další osobě a ani je neuvádějte do e-mailu," připomíná banka na svém webu.

 

Právě se děje

Další zprávy