Praha - Českým domácnostem opět stoupl dluh u bank a finančních institucí. Na konci února měly půjčeno 744,4 miliardy korun. Přesto si půjčují dál. Ostatně banky a stavební spořitelny je momentálně lákají na zrušení vstupního poplatku, ale zároveň začínají být opatrné, komu půjčují.
Například UniCredit Bank letos zastavila projekt nové hypotéky bez prokazování příjmu, která byla jedním z několika důvodů americké hypotéční krize. Banka se tak zatím částečně snaží omezit možnost získání rizikovějších klientů do svého portfolia.
Čtěte také: Expert: Bude-li krize pokračovat,hrozí pád dalších bank
Zároveň banka poněkud zpřísnila kritéria pro žadatele při poskytování 100procentní hypotéky. Uvedl to dnes ředitel divize řízení segmentů a produktů retailového bankovnictví UniCredit Bank Jakub Dusílek.
Banka také uvažuje o regulaci prodeje hypoték přes zprostředkovatele, kteří jí přinesou okolo 40 procent nových obchodů. K podobnému kroku již letos přistoupila Česká spořitelna.
Zároveň ale všechny hledají, jak oslovit co nejvíce klientů, a tak se například Hypoteční banka vydala cestou multibrandu: "Již delší dobu prodáváme naše produkty v obchodních sítích mateřské ČSOB, Poštovní spořitelny, Citibank a společnosti RE/MAX. Nyní jsme začali spolupracovat také s Českou pojišťovnou a ING a s dalšími partnery jednáme," vysvětluje strategii šéf banky Jan Sadil.
Souvislosti: Pražské byty už stojí téměř stejně jako v Londýně
Pro ty, kteří uvažují o nákupu vlastního bydlení, je i tak nesčetně možností, jak svůj sen zafinancovat. I když rozdíly mezi úrokovými sazbami, které nabízejí jednotlivé banky, jsou dnes větší než loni, vyplatí se nejdříve nabídky důkladně porovnat.
Zvlášť protože banky sjednocují úrokové sazby pro fixace od jednoho roku do sedmi, deseti a někdy i patnácti let (to je případ Komerční banky). Stejně vysoký úrok u jedno- až pětileté fixace nabízejí například Hypoteční banka, GE Money Bank a Česká spořitelna.