Stávající důchodový systém nedokáže zajistit mladým lidem slušný důchod. Ti se musí podle analýzy společnosti Cyrrus připravit na to, že budou brát podle současných cen zhruba 12tisícové penze. To bude odpovídat jen 27 procentům průměrné mzdy. V současnosti činí tento poměr 48 procent a průměrný důchod přesahuje 20 tisíc korun.
Co zřejmě přinese důchodová reforma
- Ministerstvo práce a sociálních věcí nyní chystá důchodovou reformu. Vláda by ji chtěla představit v dubnu. O některých změnách se už ale neoficiálně mluví.
Zmiňují se například vyšší odvody na sociální pojištění pro OSVČ nebo lidi pracující na dohodu o provedení práce. Obě skupiny odvádějí do důchodového systému výrazně méně peněz než zaměstnanci.
Kratší doba odchodu do předčasného důchodu - nyní mohou lidé odcházet do předčasného důchodu nejdéle pět let před řádným důchodem, nejdříve v 60 letech. Platí, že předčasný důchod je trvale krácen - čím dříve lidé do předčasné penze odejdou, tím nižší důchod dostanou. Objevuje se návrh zkrátit předčasný důchod na tři roky, dále návrh na ještě větší krácení důchodu v posledních dvou letech těsně před řádným starobním důchodem a ve hře je i zrušení valorizací těchto důchodů.
- Ministerstvo chce udržet lidi na trhu práce co nejdéle. Navrhuje, aby přesluhující důchodci neplatili sociální pojištění. Tím by jim zůstalo více peněz ze mzdy.
Zmiňuje se také posunutí věku odchodu do důchodu. V současnosti se důchodový věk postupně zvyšuje až na uzákoněnou hranici 65 let, která bude pro všechny platit v roce 2030. Hranice by se ale měla posouvat na 68 let. Týkala by se ale až generace současných třicátníků a čtyřicátníků.