Londýn/Hong Kong - Světové akciové trhy se potýkají s propadem. Na asijském kontinentu v úterý nejvíce ztrácel čínský trh, který oslabil nejvíce za posledních 14 dní. Index CSI 300 ztratil 4,1 procenta.
Největší ztráty přitom vznikly v reakci na záchranný plán americké vlády, která se rozhodla podat pomocnou ruku hypotečním agenturám Fannie Mae a Freddie Mac.
To vyvolalo ve světě obavy ze zhoršujícího se amerického hospodářství.
Investice na A.cz
- Růst koruny pokračuje. Padl další rekord k dolaru
- Češi bohatnou, kupují sběratelské mince ve velkém
- Koruna stoupá vzhůru, akciové trhy mírně oslabují
- Pražská burza se propadá. Nejvíce ztrácela Bakalova NWR
- Ropa zlomila nový rekord. Barel poprvé přes 146 dolarů
- Pololetní vystoupení šéfa Fedu bude rozhodující mezník
"Mezi investory se rozšířily obavy, že by mohly pokračovat bankroty bank. Akcie Fannie Mae a Freddie Mac byly zpočátku obchodování podpořeny plánem Henryho Paulsona na záchranu společností, nicméně později zisky umazaly a propadly opět do červených čísel," říká Petr Čermák ze společnosti Colosseum.
Nejvíce se propadají bankovní tituly
Akcie oslabovaly i v Evropě, a to rovnou na tříleté minimum. Index FTSEurofirst 300, který sleduje vývoj západoevropských burz, dopoledne ztrácel asi 1,3 procenta. To je nejnižší hodnota za poslední tři roky.
Největší propad zaznamenaly akcie bank, takže odvětvový index bankovních titulů DJ Stoxx European Banking ztrácel asi 2,3 procenta.
Ztrácí i pražská burza
Také pražská burza oslabuje přes dvě procenta.
"Hlavní propady jsou viditelné logicky v bankovním sektoru, který je celosvětově pod silným tlakem," vysvětluje Ronald Schubert z Patria Finance.
Například Erste Bank ztrácí 3,7 procenta, Komerční banka pak 1,6 procenta. Nejvíce oslabují akcie developera Orco Property Group, a to o 5,2 procenta.