Češi bohatnou, kupují sběratelské mince ve velkém

Martina Machová
12. 7. 2008 15:35
Jsou za ně ochotni zaplatit i statisíce
Česká Mincovna razí pamětní mince pro veškerá významná výročí v Česku. Neopomněli tak ani na připomínku vlastních patnácti let
Česká Mincovna razí pamětní mince pro veškerá významná výročí v Česku. Neopomněli tak ani na připomínku vlastních patnácti let | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Jablonec nad Nisou - Přebývá vám několik desítek či stovek tisíc? Investujte do mincí. Ale ne do ledajakých, novým hitem jsou totiž ty z drahých kovů. A zájem o ně zažívá boom. 

„Lidé zaznamenali, že zlato jako komodita velmi zhodnotilo. A pak zbohatla i česká společnost. Více lidí si tedy může dovolit touto formou uložit i nějaké prostředky," sdělil Tomáš Hládek, ředitel sekce peněžní a peněžního styku České národní Banky.

Rostoucí zájem dokládají samotná čísla. „Jak u stříbrných tak u zlatých mincí prudce stoupá počet ražeb s tím, že u zlatých mincí jsme už dosáhli stropu, který u emise jednoho daného motivu máme, tedy čtrnácti tisíc kusů," konstatoval Hládek Pro porovnání, v rámci kolekce zlatých mincí Deset století architektury bylo vyraženo nejvíce pět tisíc kusů.

Množství povolené k ražbě nestačí

Obdobně si stojí i stříbrné mince. „Těch jsme v minulosti razili deset až čtrnáct tisíc, dnes jsme se již přesunuli přes hranici dvaceti tisíců kusů, a troufám si říci, že i zde budeme brzy u stropu," konstatoval Hládek. Hranice u emise stříbrných minci je přitom dokonce čtyřicet tisíc.

Rekordy by měly padnout již příští rok. „Očekáváme je například u takových mincí, jako budou ty k českému předsednictví radě Evropské unie. Už máme v tuto chvíli objednávky v takovém rozsahu, že překonáme minulá maxima," odhadl šéf sekce ČNB, pod kterou ražba náleží.

Tuto zlatou pamětní minci získají jen úspěšníé sportovci na letní olympiádě v Pekingu. Právě proto se zřejmě stane sběratelskou raritou
Tuto zlatou pamětní minci získají jen úspěšníé sportovci na letní olympiádě v Pekingu. Právě proto se zřejmě stane sběratelskou raritou | Foto: Česká Mincovna

Nominální cena všech zlatých mincí doposud vyražených na českém území je 371 milionů korun. Stříbrných pak 296 milionů. Cena, za kterou se s nimi následně sběratelé běžně obchodují je až několikanásobně vyšší.  

Stále rostoucímu zájmu se ale těší i takzvané investiční medaile. Ty jsou z čistého kovu, váží přesně kilogram a jejich cena se pohybuje v řádu statisíců. Česká Mincovna začínala na padesáti číslovaných kusech, nyní razí každou sérii po stu.

 „V roce 2005, kdy jsme začali s ražbou zlatých investičních medailí, jsme za ně získali 20 milionů. Letos čekáme tržby až 100 milionů korun," sdělil obchodní náměstek České Mincovny v Jablonci Libor Křapka.

Po zveřejnění ražby zlaté kilové medaile k vstupu Česka do Schengenského prostoru počátkem letošního roku prodala Česká Mincovna během jednoho dne celých sto obdobných artefaktů a cena přitom nebyla zanedbatelná - 720 tisíc korun za jednu.

Medaile v platině? Zájem má být obrovský

Zájem je dokonce tak velký, že v příštím roce mincovna v Jablonci nachystala pro sběratele specialitu. Unikátní půl kilovou platinovou medaili s motivem Chrámu svatého Víta. Odpovídat jí bude opět i cena.

„Ta se bude pohybovat kolem 800 tisíc, podle aktuální ceny platiny na světových trzích. Předpokládáme, že jich vyrobíme 200 kusů," informoval Křapka.

Cena drahých kovů přitom neustále roste. Podle Českého statistického úřadu se průměrná cena zlata ke konci letošního roku pohybovala v hodnotách 696,7 amerických dolarů za troyskou unci (31,1 gramů), na konci letošního května to již bylo 917,8 dolarů.

Obdobný skok zaznamenala i platina. Její hodnota se vyšplhala ze sumy 1303,2 amerických dolarů za unci (28,3 gramů) za stejné období na 1936,9 dolarů.

 

Právě se děje

Další zprávy