Češi bohatnou, kupují sběratelské mince ve velkém

Martina Machová
12. 7. 2008 15:35
Jsou za ně ochotni zaplatit i statisíce
Česká Mincovna razí pamětní mince pro veškerá významná výročí v Česku. Neopomněli tak ani na připomínku vlastních patnácti let
Česká Mincovna razí pamětní mince pro veškerá významná výročí v Česku. Neopomněli tak ani na připomínku vlastních patnácti let | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Jablonec nad Nisou - Přebývá vám několik desítek či stovek tisíc? Investujte do mincí. Ale ne do ledajakých, novým hitem jsou totiž ty z drahých kovů. A zájem o ně zažívá boom. 

„Lidé zaznamenali, že zlato jako komodita velmi zhodnotilo. A pak zbohatla i česká společnost. Více lidí si tedy může dovolit touto formou uložit i nějaké prostředky," sdělil Tomáš Hládek, ředitel sekce peněžní a peněžního styku České národní Banky.

Rostoucí zájem dokládají samotná čísla. „Jak u stříbrných tak u zlatých mincí prudce stoupá počet ražeb s tím, že u zlatých mincí jsme už dosáhli stropu, který u emise jednoho daného motivu máme, tedy čtrnácti tisíc kusů," konstatoval Hládek Pro porovnání, v rámci kolekce zlatých mincí Deset století architektury bylo vyraženo nejvíce pět tisíc kusů.

Množství povolené k ražbě nestačí

Obdobně si stojí i stříbrné mince. „Těch jsme v minulosti razili deset až čtrnáct tisíc, dnes jsme se již přesunuli přes hranici dvaceti tisíců kusů, a troufám si říci, že i zde budeme brzy u stropu," konstatoval Hládek. Hranice u emise stříbrných minci je přitom dokonce čtyřicet tisíc.

Rekordy by měly padnout již příští rok. „Očekáváme je například u takových mincí, jako budou ty k českému předsednictví radě Evropské unie. Už máme v tuto chvíli objednávky v takovém rozsahu, že překonáme minulá maxima," odhadl šéf sekce ČNB, pod kterou ražba náleží.

Tuto zlatou pamětní minci získají jen úspěšníé sportovci na letní olympiádě v Pekingu. Právě proto se zřejmě stane sběratelskou raritou
Tuto zlatou pamětní minci získají jen úspěšníé sportovci na letní olympiádě v Pekingu. Právě proto se zřejmě stane sběratelskou raritou | Foto: Česká Mincovna

Nominální cena všech zlatých mincí doposud vyražených na českém území je 371 milionů korun. Stříbrných pak 296 milionů. Cena, za kterou se s nimi následně sběratelé běžně obchodují je až několikanásobně vyšší.  

Stále rostoucímu zájmu se ale těší i takzvané investiční medaile. Ty jsou z čistého kovu, váží přesně kilogram a jejich cena se pohybuje v řádu statisíců. Česká Mincovna začínala na padesáti číslovaných kusech, nyní razí každou sérii po stu.

 „V roce 2005, kdy jsme začali s ražbou zlatých investičních medailí, jsme za ně získali 20 milionů. Letos čekáme tržby až 100 milionů korun," sdělil obchodní náměstek České Mincovny v Jablonci Libor Křapka.

Po zveřejnění ražby zlaté kilové medaile k vstupu Česka do Schengenského prostoru počátkem letošního roku prodala Česká Mincovna během jednoho dne celých sto obdobných artefaktů a cena přitom nebyla zanedbatelná - 720 tisíc korun za jednu.

Medaile v platině? Zájem má být obrovský

Zájem je dokonce tak velký, že v příštím roce mincovna v Jablonci nachystala pro sběratele specialitu. Unikátní půl kilovou platinovou medaili s motivem Chrámu svatého Víta. Odpovídat jí bude opět i cena.

„Ta se bude pohybovat kolem 800 tisíc, podle aktuální ceny platiny na světových trzích. Předpokládáme, že jich vyrobíme 200 kusů," informoval Křapka.

Cena drahých kovů přitom neustále roste. Podle Českého statistického úřadu se průměrná cena zlata ke konci letošního roku pohybovala v hodnotách 696,7 amerických dolarů za troyskou unci (31,1 gramů), na konci letošního května to již bylo 917,8 dolarů.

Obdobný skok zaznamenala i platina. Její hodnota se vyšplhala ze sumy 1303,2 amerických dolarů za unci (28,3 gramů) za stejné období na 1936,9 dolarů.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy