Češi bohatnou, kupují sběratelské mince ve velkém

Martina Machová
12. 7. 2008 15:35
Jsou za ně ochotni zaplatit i statisíce
Česká Mincovna razí pamětní mince pro veškerá významná výročí v Česku. Neopomněli tak ani na připomínku vlastních patnácti let
Česká Mincovna razí pamětní mince pro veškerá významná výročí v Česku. Neopomněli tak ani na připomínku vlastních patnácti let | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Jablonec nad Nisou - Přebývá vám několik desítek či stovek tisíc? Investujte do mincí. Ale ne do ledajakých, novým hitem jsou totiž ty z drahých kovů. A zájem o ně zažívá boom. 

„Lidé zaznamenali, že zlato jako komodita velmi zhodnotilo. A pak zbohatla i česká společnost. Více lidí si tedy může dovolit touto formou uložit i nějaké prostředky," sdělil Tomáš Hládek, ředitel sekce peněžní a peněžního styku České národní Banky.

Rostoucí zájem dokládají samotná čísla. „Jak u stříbrných tak u zlatých mincí prudce stoupá počet ražeb s tím, že u zlatých mincí jsme už dosáhli stropu, který u emise jednoho daného motivu máme, tedy čtrnácti tisíc kusů," konstatoval Hládek Pro porovnání, v rámci kolekce zlatých mincí Deset století architektury bylo vyraženo nejvíce pět tisíc kusů.

Množství povolené k ražbě nestačí

Obdobně si stojí i stříbrné mince. „Těch jsme v minulosti razili deset až čtrnáct tisíc, dnes jsme se již přesunuli přes hranici dvaceti tisíců kusů, a troufám si říci, že i zde budeme brzy u stropu," konstatoval Hládek. Hranice u emise stříbrných minci je přitom dokonce čtyřicet tisíc.

Rekordy by měly padnout již příští rok. „Očekáváme je například u takových mincí, jako budou ty k českému předsednictví radě Evropské unie. Už máme v tuto chvíli objednávky v takovém rozsahu, že překonáme minulá maxima," odhadl šéf sekce ČNB, pod kterou ražba náleží.

Tuto zlatou pamětní minci získají jen úspěšníé sportovci na letní olympiádě v Pekingu. Právě proto se zřejmě stane sběratelskou raritou
Tuto zlatou pamětní minci získají jen úspěšníé sportovci na letní olympiádě v Pekingu. Právě proto se zřejmě stane sběratelskou raritou | Foto: Česká Mincovna

Nominální cena všech zlatých mincí doposud vyražených na českém území je 371 milionů korun. Stříbrných pak 296 milionů. Cena, za kterou se s nimi následně sběratelé běžně obchodují je až několikanásobně vyšší.  

Stále rostoucímu zájmu se ale těší i takzvané investiční medaile. Ty jsou z čistého kovu, váží přesně kilogram a jejich cena se pohybuje v řádu statisíců. Česká Mincovna začínala na padesáti číslovaných kusech, nyní razí každou sérii po stu.

 „V roce 2005, kdy jsme začali s ražbou zlatých investičních medailí, jsme za ně získali 20 milionů. Letos čekáme tržby až 100 milionů korun," sdělil obchodní náměstek České Mincovny v Jablonci Libor Křapka.

Po zveřejnění ražby zlaté kilové medaile k vstupu Česka do Schengenského prostoru počátkem letošního roku prodala Česká Mincovna během jednoho dne celých sto obdobných artefaktů a cena přitom nebyla zanedbatelná - 720 tisíc korun za jednu.

Medaile v platině? Zájem má být obrovský

Zájem je dokonce tak velký, že v příštím roce mincovna v Jablonci nachystala pro sběratele specialitu. Unikátní půl kilovou platinovou medaili s motivem Chrámu svatého Víta. Odpovídat jí bude opět i cena.

„Ta se bude pohybovat kolem 800 tisíc, podle aktuální ceny platiny na světových trzích. Předpokládáme, že jich vyrobíme 200 kusů," informoval Křapka.

Cena drahých kovů přitom neustále roste. Podle Českého statistického úřadu se průměrná cena zlata ke konci letošního roku pohybovala v hodnotách 696,7 amerických dolarů za troyskou unci (31,1 gramů), na konci letošního května to již bylo 917,8 dolarů.

Obdobný skok zaznamenala i platina. Její hodnota se vyšplhala ze sumy 1303,2 amerických dolarů za unci (28,3 gramů) za stejné období na 1936,9 dolarů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 3 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy