reklama
 
 

Exkluzivně: Švejnar vzal Klausovi další příznivce

25. 1. 2008 12:42
Klause by nyní volilo 51 procent lidí, Švejnara 49

Praha - Čím dál tím víc lidí si přeje na Pražském hradě jako prezidenta Jana Švejnara, zatímco příznivců druhého funkčního období Václava Klause setrvale ubývá.

Ukázalo to třetí kolo exkluzivního průzkumu, který pro Aktuálně.cz zpracovali odborníci z Univerzity Palackého v Olomouci.

Kdyby se v tuto chvíli konaly přímé prezidentské volby, vybralo by si Václava Klause 51,24 procenta lidí, Jana Švejnara 48,76 procenta.

Ve srovnání s minulým týdnem klesla Klausova podpora o více než dvě procenta (před týdnem by ho volilo 53,43 procent), Janu Švejnarovi o více než dvě procenta vzrostla (při posledním měření si ho vybralo 46,57 procenta).

Podrobněji o výsledcích z minulého týdne: Klaus lidi ztrácí, Švejnar získává

Před dvěma týdny byl přitom náskok Václava Klause nad Janem Švejnarem ještě vyšší. Současného prezidenta tehdy podporovalo necelých 55 procent lidí, jeho vyzyvatele 45 procent.

"Pokud jde o trend, je zřejmé, že Švejnar pomalým tempem získává více preferencí," řekl vedoucí výzkumného týmu Pavel Krchňák.

O výsledcích z předminulého týdne více zde: Klaus poráží Švejnara, ten těsně dotahuje

Průzkum probíhal od pondělí do středy v Praze, Brně a Bruntále a dotazováno v něm bylo celkem 1050 občanů České republiky.

Švejnar vylepšuje své postavení i na úrovni jednotlivých měst. Po týdnu opět porazil Václava Klause v Praze, byť nejtěsnějším rozdílem - o jediné procento.

Jak by v tuto chvíli dopadlo hlasování v Parlamentu?

V Brně se podařilo Švejnarovi dál snížit Klausův náskok: nyní ho tam současný prezident poráží o šest procent, před týdnem to bylo o dvojnásobek, před dvěma týdny měl Klaus v Brně dokonce o 24 procent více.

Klausův náskok se zmenšil i v Bruntále. V současnosti ho tam podporuje 51 procent lidí oproti 49 procentům, kteří se prohlašují za stoupence Švejnara. Před týdnem byl rozdíl mezi oběma kandidáty šestiprocentní, před dvěma týdny dvanáctiprocentní.

Výsledky z předminulého týdne - Praha volí Švejnara, Brno Klause

Na Aktuálně.cz vám dál během víkendu přineseme výsledky, jaké podpoře žen a mužů se Václav Klaus a Jan Švejnar těší.

autor: Pavel Tomášek | 25. 1. 2008 12:42

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama