reklama
 
 

Exkluzivně: Klaus poráží Švejnara, ten těsně dotahuje

13. 1. 2008 17:01
Klause by volilo 55 procent lidí, Švejnara 45 procent

Praha - Necelé čtyři týdny před tím, kdy se poslanci a senátoři sejdou na společné schůzi obou komor Parlamentu, aby zvolili nového prezidenta republiky, svádějí oba dosud známí kandidáti těsný boj o přízeň těch, které by měli reprezentovat.

Pokud by měli občané České republiky právo volit hlavu státu sami, hlasovalo by v současnosti pro Václava Klause 54,77 procenta lidí, zatímco pro Jana Švejnara 45,23 procenta.

Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který pro Aktuálně.cz exkluzivně zpracovali odborníci z Univerzity Palackého v Olomouci.

Nezájem o volbu? Jen u pětiny Čechů

O volbu nového prezidenta, která proběhne 8. února, se v tuto chvíli zajímají čtyři pětiny Čechů.

Že se o volbu velmi zajímá, odpovědělo 19 procent lidí, dalších 61 procent přiznává, že se o ni zajímá či spíše zajímá.

Nezájem o výběr nové hlavy státu vyjádřila pouze necelá pětina respondentů.

Průzkum probíhal od pondělí do čtvrtka tohoto týdne v Praze, Brně a Bruntále, odpovídalo v něm 1070 českých občanů.

Deník Aktuálně.cz se na podporu Jana Švejnara v průzkumu veřejného mínění dotazoval už v polovině října loňského roku. Tehdy však nesrovnával jeho oblibu s Václavem Klausem, ale s dalšími v té době zvažovanými protikandidáty současného prezidenta.

Pro Švejnara se tehdy vyslovilo 25 procent dotázaných, čímž nechal za sebou ostatní "soupeře". Bývalý ministr zahraničí Jiří Dienstbier získal podporu 22 procent, šéf Akademie věd Václav Pačes dvaceti procent.

Jak se Češi o volbu zajímají

 • Velice se zajímám: 19,16 %
 • Zajímám se: 30,28 %
 • Spíše se zajímám: 30,84 %
 • Nezajímám se: 19,72 %

Že jsou Češi, pokud jde o přízeň pro prezidentské kandidáty Švejnara a Klause, rozděleni na přibližně dvě stejné poloviny, potvrdil také průzkum, který pro deník Právo zpracovala agentura STEM. Podle něj by Jana Švejnara volilo 52 procent Čechů, zatímco Klause 48 procent.

V Parlamentu je už dojednáno

Jestliže přízeň samotných Čechů, které bude nový prezident reprezentovat, se nyní dělí na zhruba dvě poloviny, Aktuálně.cz v týdnu informovalo o tom, že v Parlamentu by měl mít Václav Klaus podporu už dojednánu.

Politici ODS jsou přesvědčeni, že mají pohromadě všechny potřebné hlasy k tomu, aby byl znovu zvolen. Podle zjištění Aktuálně.cz se ODS chce opřít o hlasy sedmi sociálních demokratů, jejichž hlasy už má slíbené. Stejně jako prakticky plnou podporu z řad lidovců.

V průběhu dne vám přineseme další zjištění z exkluzivního průzkumu pro Aktuálně.cz, a to, jak se liší podpora Václava Klause a Jana Švejnara v různých regionech České republiky.

  Nepřehlédněte speciál:
Klaus versus Švejnar - zprávy, analýzy, reportáže, fotografie

autor: Pavel Tomášek | 13. 1. 2008 17:01

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama