reklama
 
 

Prezidentský výzkum: Klaus lidi ztrácí, Švejnar získává

20. 1. 2008 12:00
Klause by nyní volilo 53 procent lidí, Švejnara 47

Praha - Usilovná předvolební kampaň Jana Švejnara napříč republikou pomáhá zlepšovat jeho postavení proti Václavu Klausovi. Změny v podpoře obou prezidentských kandidátů jsou však jen pozvolné a malé.

Jak vyplývá z exkluzivního průzkumu, který pro Aktuálně.cz zpracovali odborníci z Univerzity Palackého v Olomouci, pokud by se nyní konaly přímé prezidentské volby, pro Václava Klause by hlasovalo 53,43 procenta lidí, Janu Švejnarovi by dalo hlas 46,57 procenta Čechů.

Ve srovnání s minulým týdnem, kdy Aktuálně.cz provedlo stejnou sondáž, získal Jan Švejnar o 1,34 procenta více, Václav Klaus stejné procento ztratil. 

Průzkum, v němž odpovídali obyvatelé Prahy, Brna a Bruntálu, tak potvrdil dva závěry zřejmé i z jiných veřejných dotazování.

Podpora obou prezidentských kandidátů je nyní mezi Čechy rozdělena přibližně půl na půl a Václav Klaus v přesvědčování veřejnosti za Janem Švejnarem zaostává.

Veřejný duel nakonec bude

Že je až dosud v defenzivě, potvrdil v on-line rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz také ředitel agentury STEM Jan Hartl.

"Myslím, že vztah k veřejnosti trochu podceňuje," odpověděl jednomu z tazatelů Hartl.

Klaus si je zřejmě tohoto dosavadního hendikepu vědom. Navzdory dřívějšímu odmítání veřejného duelu s Janem Švejnarem by se nakonec měla jejich debata uskutečnit 29. ledna v Senátu v Rytířském sále.

Zdroj obeznámený s přípravou duelu Aktuálně.cz potvrdil, že diskuze bude otevřená pro veřejnost i média a že je bude pravděpodobně přenášet živě zpravodajská stanice ČT24.

Švejnarovi pomohla návštěva Brna

Že Švejnarovy "spanilé jízdy" po republice skutečně zabírají, potvrdily i výsledky v jednotlivých městech.

Švejnar si nejvíce polepšil v Brně, kam začátkem týdne osobně zavítal. Zatímco před návštěvou ho v moravské metropoli podporovalo 37 procent lidí, po ní už to je 44 procent. Podpora Václava Klause se úměrně tomu v Brně snížila: ze 63 na 56 procent.

Švejnar si oproti předchozímu týdnu polepšil nepatrně i v Bruntále. Zatímco dříve ho tam podporovalo 44 procent lidí, nyní to je o necelá tři procenta více.

Jaké je v tuto chvíli rozložení sil v parlamentu?

Jediným městem, kde se v týdenním srovnání Švejnarovo postavení zhoršilo a Klaus si polepšil, je Praha. Jestliže v minulém týdnu zde Švejnar Klause porážel v poměru 54:46, nyní je na tom nepatrně lépe Klaus. Volilo by ho 51 procent Pražanů, oproti 49 procentům pro Švejnara.

V průzkumu odpovídalo od úterý do čtvrtka celkem 1050 respondentů.

Na Aktuálně.cz pro vás připravujeme i další zjištění z exkluzivního průzkumu: Jak se lidé staví k možnosti, že by poslanci a senátoři volili prezidenta veřejně, a co si myslí o schopnostech obou kandidátů zastupovat zájmy České republiky v zahraničí.

autor: Pavel Tomášek | 20. 1. 2008 12:00

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama