Champaign, Illinois - Mnoho kabelů a drátů, nezbytných pro sledování tělesných funkcí pacientů v nemocnicích, by mohla v blízké budoucnosti nahradit jedna jediná drobná "náplast".
Vědcům na University of Illinois se podařilo vyvinout zařízení, které je - kromě sběru dat o pacientovi, jejich vyhodnocování či spojení s dalšími přístroji - také schopné komunikace s dalšími přístroji. Jeho hlavní výhodou je však snadnost a pohodlnost použití.
Osvobození od drátů a kabelů
Výsledky týmu profesora Johna A. Rogerse publikoval časopis Science. Představuje obvod složený z vláken, která mu umožňují se libovolně deformovat, ohýbat či natahovat, a chovat se tak podobně jako samotná kůže.
Na tento tenký, gumový podklad pak experti umístili různá čidla, tranzistory, bezdrátové vysílače a další zařízení. Energii toto zařízení získává ze solárních článků.
Jako náplast nebo tetování
Jeho aplikace je navíc velmi jednoduchá - tato "náplast" je přidělána na tenkou vrstvu, tvořenou ve vodě rozpustným plastem, a poté připevněna na kůži pomocí vody, tedy stejně jako v případě dočasného tetování.
Zajímavá je i možnost tato drobná elektronická zařízení přímo na podobné tetování umístit, a celé zařízení tak zamaskovat.
Umístění podobných přístrojů na kůži pak nabízí mnoho potenciálních možností využití - ať už se jedná třeba o elektroencephalographii (měření mozkové činnosti), či elektromyographii (měření činnosti svalů). Není tu navíc ani potřeba používat žádné další - dnes nezbytné a obtěžující či zkreslující - příslušenství, ať už se jedná o gely, dráty, pásky a další.
Nová technologie tak, kromě jiného, umožní sledovat pacienty za opravdu přirozených podmínek a ne "obalené" dráty a omezené v pohybu.
Blízko k praktickému využití?
Sledováním tělesných funkcí nemocných však možnosti zařízení nekončí. U pacientů se svalovými či nervovými poruchami je lze využít ke komunikaci s počítači. Jsou také schopné vnímat pohyb svalů na krku a eventuelně je převádět do jednoduché řeči.
Ani potenciální využití v praxi, tedy přímo na pacientech, není daleko. Společnost mc10, spoluzaložená právě profesorem Rogersem, již pracuje na komercializaci a zpřístupnění některých částí této technologie.
Kromě toho probíhá další výzkum a vývoj, zaměřený zejména na sjednocení jednotlivých součástek komplexu a vytvoření funkčního systému, schopného navíc využívat wi-fi rozhraní.