Vyhrňte si rukávy. Vědci zjistili, že slyšíme i kůží

jem
28. 11. 2009 15:44
Vnímání zvuku může podle nové studie ovlivnit i kůže
Navádět při pojíždění, zkontrolovat stav letadla, připravit k dalšímu letu. To vše čeští mechanici zvládají.
Navádět při pojíždění, zkontrolovat stav letadla, připravit k dalšímu letu. To vše čeští mechanici zvládají. | Foto: Ondřej Besperát

Vancouver - Fakt, že někomu rozumíme lépe, pokud se na něj při rozhovoru díváme, je znám již řadu let. Nová vědecká studie ale dokazuje, že kvalitu vnímání řeči ovlivňuje i naše kůže.

Studie publikovaná v odborném časopisu In Nature se snažila nalézt odpověď na otázku, zda vnímáme řeč lépe, když můžeme mluvčího zároveň pozorovat, díky získaným zkušenostem nebo jestli máme tuto schopnost vrozenou.

Z průzkumu plyne, že je schopnost „číst řeč" vrozená. Mnohem zajímavější je ale poznatek, ke kterému vědci během výzkumu došli v podstatě náhodou. Zvuky jsme schopni vnímat i kůží.

Dobrovolníci, kteří se zúčastnili výzkumu měli za úkol poslouchat mluvené slabiky „pa" a „ta" nebo „ba" a „da". Vyslovování první dvojce slabik provází vyfouknutí vzduchu, zatímco u druhé dvojice tomu tak není.

Při poslechu pak vědci pomocí speciálních přístrojů dobrovolníkům foukali na odkrytou pokožku na rukou a krku vzduch, aby simulovali vydechnutí. Na základě pozorování autoři studie přišli na to, že pokud posluchači slyšeli slabiky „ba" a „da," a současně jim bylo fouknuto na odkrytou část pokožky, interpretovali zvuk jako „pa" a „ta."

Doktor Gick, který je jedním z autorů studie připomíná, že v roce 1976 byla provedena obdobná studie s tím rozdílem, že dobrovolníkům nebylo foukáno na kůži, ale byly jim promítány snímky. Výsledek byl ale stejný. To dokazuje, že interpetaci zvuku může ovlivnit jak hlas, tak zvuk.„Naše kůže za nás poslouchá," vysvětlil Glick.

Naše vnímání okolního světa je ovlivněno mnoha vzájemně na sebe působícími receptory, které vytvářejí systém, jenž  je daleko složitější než si zatím dokážeme představit.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Obránce Zámorský prodloužil o rok smlouvu s Hradcem Králové

Hokejový obránce Petr Zámorský bude v extralize i nadále hájit barvy Hradce Králové. Mountfield podepsal se sedmadvacetiletým odchovancem Zlína novou roční smlouvu a pojistil si jeho služby do konce nadcházející sezony. Zámorský působí v Hradci Králové od poloviny listopadu 2017, kdy přišel z pražské Sparty.

"Jednání s Petrem a jeho agentem byla velice korektní a jsem moc rád, že jsme se dohodli i přesto, že měl nabídky z jiných klubů v Česku i v zahraničí," řekl klubovému webu generální manažer Mountfieldu HK Aleš Kmoníček.

V uplynulé sezoně, kterou předčasně ukončila pandemie koronaviru, stihl Zámorský vinou zranění odehrát jen 33 z 52 utkání a připsal si devět bodů za jednu branku a osm asistencí. V předešlém ročníku byl s 38 body za deset gólů a 28 přihrávek z 50 utkání nejproduktivnějším obráncem základní části extraligy.

"Slibujeme si od něho produktivitu a pevně věřím, že po doléčení svých zdravotních problémů, které ho limitovaly na konci této sezóny, naváže na úspěšný minulý ročník a bude opět jedním z pilířů naší obrany," doplnil Kmoníček.

V extralize má Zámorský na kontě celkem 301 zápasů a 111 bodů za 34 branek a 77 asistencí. V roce 2014 získal se Zlínem mistrovský titul a vyhlášen nejlepším obráncem extraligy.

Následně podepsal dvouletý kontrakt s New York Rangers, ale v kempu Jezdců se neprosadil do základního kádru pro NHL a vrátil se do Evropy. Působil ve finském týmu Blues Espoo, ještě během sezony se pak přesunul do švédského Örebra.

V ročníku 2015/16 si připsal deset startů na farmě v Hartfordu, ale šance v NHL nepřišla a Zámorský se vrátil do Örebra. Odtud před sezonou 2017/18 zamířil do Sparty. Účastník světových šampionátů v letech 2014 v Minsku, 2016 v Moskvě i loni v Bratislavě sehrál v české reprezentaci 64 zápasů a vstřelil dvě branky.

Další zprávy