Vyhrňte si rukávy. Vědci zjistili, že slyšíme i kůží

jem
28. 11. 2009 15:44
Vnímání zvuku může podle nové studie ovlivnit i kůže
Navádět při pojíždění, zkontrolovat stav letadla, připravit k dalšímu letu. To vše čeští mechanici zvládají.
Navádět při pojíždění, zkontrolovat stav letadla, připravit k dalšímu letu. To vše čeští mechanici zvládají. | Foto: Ondřej Besperát

Vancouver - Fakt, že někomu rozumíme lépe, pokud se na něj při rozhovoru díváme, je znám již řadu let. Nová vědecká studie ale dokazuje, že kvalitu vnímání řeči ovlivňuje i naše kůže.

Studie publikovaná v odborném časopisu In Nature se snažila nalézt odpověď na otázku, zda vnímáme řeč lépe, když můžeme mluvčího zároveň pozorovat, díky získaným zkušenostem nebo jestli máme tuto schopnost vrozenou.

Z průzkumu plyne, že je schopnost „číst řeč" vrozená. Mnohem zajímavější je ale poznatek, ke kterému vědci během výzkumu došli v podstatě náhodou. Zvuky jsme schopni vnímat i kůží.

Dobrovolníci, kteří se zúčastnili výzkumu měli za úkol poslouchat mluvené slabiky „pa" a „ta" nebo „ba" a „da". Vyslovování první dvojce slabik provází vyfouknutí vzduchu, zatímco u druhé dvojice tomu tak není.

Při poslechu pak vědci pomocí speciálních přístrojů dobrovolníkům foukali na odkrytou pokožku na rukou a krku vzduch, aby simulovali vydechnutí. Na základě pozorování autoři studie přišli na to, že pokud posluchači slyšeli slabiky „ba" a „da," a současně jim bylo fouknuto na odkrytou část pokožky, interpretovali zvuk jako „pa" a „ta."

Doktor Gick, který je jedním z autorů studie připomíná, že v roce 1976 byla provedena obdobná studie s tím rozdílem, že dobrovolníkům nebylo foukáno na kůži, ale byly jim promítány snímky. Výsledek byl ale stejný. To dokazuje, že interpetaci zvuku může ovlivnit jak hlas, tak zvuk.„Naše kůže za nás poslouchá," vysvětlil Glick.

Naše vnímání okolního světa je ovlivněno mnoha vzájemně na sebe působícími receptory, které vytvářejí systém, jenž  je daleko složitější než si zatím dokážeme představit.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americký ministr zdravotnictví rezignoval kvůli útoku Trumpovců na Kapitol

Rezignaci podal v pátek ministr zdravotnictví Spojených států Alex Azar. Svůj krok zdůvodnil násilným útokem stoupenců amerického prezidenta Donalda Trumpa na americký Kongres z minulého týdne. Informovala o tom televize CNN. Azar podle ní zůstane ve funkci do 20. ledna, tedy do inaugurace nového prezidenta Joea Bidena.

Sídlo amerického Kongresu minulý týden během schůze k volebním výsledkům napadl dav Trumpových stoupenců, přičemž výtržnostem výrazně přispěl sám prezident. Šéf Bílého domu soustavně šířil nepravdivé a nepodložené informace o průběhu a výsledku voleb, na mítincích i na sociálních sítích burcoval své voliče a jen těsně před vypuknutím nepokojů své příznivce vyzval k pochodu na Kapitol. V důsledku nastalého chaosu zemřelo pět lidí.

V reakci na středeční události na Kapitolu již oznámili odchod z Trumpova vládního týmu ministryně školství Betsy DeVosová, ministryně dopravy Elaine Chaová nebo ministr vnitřní bezpečnosti Chad Wolf. Rezignaci podali například i náměstek bezpečnostního poradce Bílého domu Matt Pottinger či bývalý personální šéf Bílého domu Mick Mulvaney, který nyní působil jako zvláštní zmocněnec USA v Severním Irsku.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Facebook zakáže svolávání událostí u vládních budov v den Bidenovy inaugurace

Facebook zablokuje možnost svolávat na své síti akce v blízkosti důležitých vládních budov ve Washingtonu v den inaugurace nového prezidenta Joea Bidena. Provozovatel známé sociální sítě to uvedl v pátek ve zprávě na svém blogu. Dodal také, že bude všechny akce z 20. ledna související s uvedením prezidenta do úřadu kontrolovat a ty, které by porušily jeho pravidla, zruší.

Firma reaguje na události z minulé středy, kdy dav příznivců prezidenta Donalda Trumpa násilím vtrhl do washingtonského Kapitolu poté, co se v předchozích týdnech stupňovaly násilné výroky a výzvy k akci na sociálních sítích. Před ozbrojenými protesty ve dnech těsně před inaugurací varoval i Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Facebook oznámil ještě některá další omezení. Pokud zaznamená "signály typu opakovaného porušení našich zásad" uživateli takového účtu zablokuje možnost vkládat živá videa, vytvářet události nebo být správcem stránky či skupiny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy