Češi ukazují, jak kmenové buňky zachraňují nervy

Jakub Novák
23. 7. 2011 16:52
Čeští vědci ukazují na schopnost kmenových buněk léčit závažnou neurodegenerativní chorobu.
Výzkum kmenových buněk zaznamenává další kladné body
Výzkum kmenových buněk zaznamenává další kladné body | Foto: Reuters

Praha - Transplantací jednoho typu kmenových buněk do krve a míchy lze dosáhnout zlepšení stavu a prodloužení života u zvířat trpících závažnou neurodegenerativní poruchou.

Otevírá se tak cesta k jedné z možných terapií dosud neléčitelné choroby.

Diagnóza - ALS

Tou je amyotrofická laterální skleróza (ALS), někdy nazývaná také jako nemoc motoneuronů (nervů ovládajících svaly). Jedná se o neurodegenerativní chorobu, pro kterou je typická ztráta mozkových a míšních motoneuronů.

To postupně vede ke slabosti, ochabování svalů, záškubům, křečím, postupné paralýze a následně smrti. K té dochází nejčastěji v průběhu asi tří až pěti let od výskytu prvních klinických příznaků.

Existuje jak v dědičné tak nedědičné (sporadické) formě a trpí jí asi šest osob ze sta tisíc. Každý rok pak v České republice přibude asi dvě stě nových případů. Její příčinou jsou mutace v různých genech - jedním z nich je například superoxid dismutáza 1 (SOD1), což je bílkovina, která pomáhá tělu zbavovat se potencionálně nebezpečných volných radikálů.

Přes potkany k lidem?

Pro tuto studii byli, jako vhodný model této nemoci, využiti potkani s defektní verzí právě této bílkoviny. V době, kdy u nich došlo k projevům prvních příznaků, byli rozděleni do dvou skupin - jedné byly injikovány do míchy a krevního oběhu mesenchymální kmenové buňky, druhé - kontrolní - roztok solí, který by neměl mít žádný efekt.

Kmenové buňky

Mesenchymální kmenové buňky jsou z léčebného hlediska velmi zajímavé - mají schopnost podporovat krvetvorbu, přeměňovat se na různé buněčné typy a zejména nevyvolávají imunitní reakci, která by vedla k jejich odmítnutí.

Transplantované kmenové buňky pak mohou buď nahradit, nebo ochránit poškozené motoneurony, zejména produkcí různých "podpůrných" látek jako jsou růstové faktory a podobně.

Že to tak skutečně může fungovat ukazuje studie, vypracovaná ve spolupráci laboratoří z Ústavu experimentální medicíny a 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, kterou publikoval časopis Cytotherapy.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Na stovkách nádraží a pošt vzniknou místa pro výdej poštovních balíků

Na 144 železničních nádražích vzniknou místa pro výdej poštovních balíků. Dalších 135 výdejních boxů pak přibude na pobočkách pošt. Správa železnic se na tom dohodla s Českou poštou, uvedly ve středu obě společnosti. Výdejní místa bude provozovat vysoutěžená zásilková firma.

Výdejních boxů by po celé republice mělo být skoro 300. K dispozici budou ve 144 stanicích, například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci, dále také v Havlíčkově Brodě nebo Hodoníně. Se 135 místy se pak počítá i na pobočkách České pošty. Na umístění boxů ve vytyčených lokalitách bude nyní vypsána veřejná soutěž, nájemní smlouva s vítězem soutěže bude uzavřena na pět let. V následujících letech se předpokládá zřízení boxů i v dalších lokalitách.

"Naším cílem je postupně rozšířit portfolio služeb, které na nádražích mohou denně využít nejenom cestující, ale i každý kolemjdoucí. Zřízení výdejních boxů je prvním z těchto kroků, věřím, že novou službu veřejnost ocení," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Sudetští Němci na sjezdu udělí cenu českému exministrovi kultury Hermanovi

Sudetoněmecké krajanské sdružení (SL) na červencovém sjezdu v Mnichově udělí bývalému českému ministrovi kultury Danielu Hermanovi nejvyšší vyznamenání, kterým je Evropská cena Karla IV. Ve středu to oznámilo krajanské sdružení, které zastupuje zájmy sudetských Němců odsunutých po druhé světové válce z Československa a jejich potomků. Mluvčí sudetských Němců Bernd Posselt v prohlášení označil Hermana za člověka, který pomáhá ostatní spojovat a usmiřovat.

Nejvyšší představitel sudetských Němců Posselt uvedl, že Herman je mimořádným křesťanským stavitelem mostů a usmiřovatelem. Cenu si Herman převezme v sobotu 17. července.

Herman navštívil sudetoněmecký sjezd v roce 2016 jako první člen české vlády. V tehdejším projevu, ve kterém sudetské Němce pozdravil oslovením milí krajané, připomněl nacistické zločiny i násilnosti Čechů při poválečném odsunu německy mluvícího obyvatelstva. Vyjádřil také lítost nad těmito událostmi. Sjezdu se Herman zúčastnil také v roce 2019, který byl kvůli pandemii nemoci covid-19 zatím poslední. Tehdy byl jedním z řečníků, kteří gratulovali dlouholeté šéfce Izraelitské kulturní obce v Mnichově a Horním Bavorsku Charlotte Knoblochové k Evropské ceně Karla IV.

Zdroj: ČTK
Další zprávy