Zakázali mi vyrábět dezinfekci, stěžuje si Žufánek. O povolení nestál, říkají celníci

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
23. 3. 2020 16:23
Celní úřad zakázal rodinnému ovocnému lihovaru Žufánek z Boršic u Blatnice na Uherskohradišťsku další výrobu dezinfekčního gelu. V pondělí o tom na Facebooku informoval jednatel lihovaru Martin Žufánek. Dodal však, že další výrobu stejně neplánuje.
Martin Žufánek, jednatel lihovaru Žufánek, s dezifenkčním gelem, který začal vyrábět kvůli nedostatku tohoto výrobku na trhu v souvislosti s pandemií.
Martin Žufánek, jednatel lihovaru Žufánek, s dezifenkčním gelem, který začal vyrábět kvůli nedostatku tohoto výrobku na trhu v souvislosti s pandemií. | Foto: Facebook.com/Martin Žufánek

Lihovaru Žufánek podle mluvčí Generálního ředitelství cel Martiny Kaňkové chybělo povolení resortů zdravotnictví a zemědělství. "Když chce někdo vyrábět dezinfekci, je potřeba, aby daný výrobce získal povolení ministerstva zdravotnictví, ministerstva zemědělství a posléze musí zažádat místního správce daně, tedy celní úřad, o povolení i ohledně spotřební daně," uvedla Kaňková. 

Podle Kaňkové ale celní úřad poté ustoupil a nabídl podniku, že může pravidla pro výrobu v tomto případě upravit, aby mohl dezinfekci vyrábět dál. Podle mluvčí už ale ze strany lihovaru nebyl zájem.

"Celní správa s uvedeným daňovým subjektem jednala a bylo mu nabídnuto, že stávající povolení mohou být upravena. Daňový subjekt ale údajně již dále nemá zájem vyrábět," dodala Kaňková. 

Informaci potvrdil on-line deníku Aktuálně.cz i Žufánek. "Ano, je to tak. Dezinfekční gel i přes případné povolení nebudeme dělat. Nemůžeme totiž sami sehnat dostatek zdrojové suroviny, denaturační líh, peroxid, glycerol. Kdybychom se k surovinám dostali, tak rádi začneme vyrábět," sdělil Žufánek s tím, že sehnat v současné době cokoliv potřebné na výrobu dezinfekce je podle něj nemožné. Celní úřad podle Žufánka promine podniku přestupek za dosavadní výrobu gelu.

Poté, co Žufánek zprávu o zákazu výroby dezinfekce na sociální síti zveřejnil, začaly pod ní přibývat desítky komentářů lidí, kteří podnikateli vyjadřovali podporu. Na svém facebookovém profilu kauzu zmínila i ministryně financí Alena Schillerová, která na dálku vyzvala Žufánka, aby zvedal telefon. "Volá vám generální ředitel Generálního ředitelství cel Milan Poulíček," napsala Schillerová.

Také ministr vnitra Jan Hamáček v reakci na zákaz v úterý na Twitteru uvedl, že se již obrátil na Schillerovou, které je celní správa podřízena, aby se pokusila najít nějaké řešení a lihovar mohl zboží vyrábět.

Výrobek pomohl i v dětských domovech

Žufánek výrobu dezinfekčního gelu spustil kvůli nákaze novým typem koronaviru před několika dny. Žufánek sám přiznal, že jej vyráběl bez příslušného povolení, protože v nouzovém stavu a vzhledem k nedostatku tohoto výrobku na trhu nechtěl na nic čekat.

Gel vyráběl z velejemného lihu, který má firma v režimu daňového skladu bez spotřební daně. "Když se celní úřad z médií o naší akci dozvěděl, tak musel reagovat," napsal Žufánek.

K výrobě gelu používala firma 96,2 procenta lihu, k němu přidávala tři procenta peroxidu vodíku, glycerol, mandlový olej a esenciální oleje z bylin. "Výsledný gel jsme stočili do plastových lahví a zcela zdarma poskytli těm nejpotřebnějším," sdělil Žufánek.

Mezi příjemce výrobku podle něj patřily mimo jiné dětské domovy v Mostě, Mladé Boleslavi a Novém Strašecí na Rakovnicku. Zmínil také obecní úřad v Boršicích u Blatnice, městský úřad v nedalekém Hluku nebo dobrovolníky ze spolku Praha šije roušky.

"Strhla se lavina ukazující, jak nepřipravený je trh s hygienickými prostředky a ochranou zdraví. To, co bylo před měsícem v každé drogerii, každé večerce a nikdo to nekupoval, se dostalo na ceny násobně překračující ovocné destiláty. Lidé jsou zoufalí. Rádi by to nakoupili, ale nemají kde. Proto jsme se rozhodli pro partyzánský způsob pomoci," uvedl před pár dny pro server CzechCrunch Žufánek k důvodům, proč se rodinný podnik rozhodl na chvíli přeorientovat na výrobu dezinfekce.

Gel pojmenoval OMD (Oh My Disinfection) po vzoru vyhlášeného ginu OMFG (Oh My Fucking Gin), s kterým lihovar přišel na trh v roce 2014.

Dezinfekční gely jsou nyní na trhu obtížně k sehnání. Do jejich výroby se proto pustila řada firem, ale i školy, například České vysoké učení technické v Praze nebo Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně.

S nedostatkem tohoto produktu se snaží bojovat i ministerstvo financí. Resort z rozhodnutí Schillerové poskytl v minulých dnech na výrobu dezinfekce přes 160 tisíc litrů lihu, který celníci v minulosti zabavili při jeho nelegálním převozu nebo distribuci v rámci své běžné vyhledávací a pátrací činnosti. 

 

Právě se děje

před 31 minutami

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy