Dětská rouška za tři stovky i "pseudorespirátor". Lidé dál zkouší na pandemii vydělat

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
Aktualizováno 19. 3. 2020 16:52
Z roušek i respirátorů se kvůli šířící se pandemii koronaviru stala vzácná komodita. Řada lidí se je proto stále snaží udat za co nejvyšší cenu, například dražbou přes portál Aukro. "Aukro registruje zvýšený zájem o všechny zdravotnické pomůcky, zejména o roušky a respirátory," potvrzuje pro on-line deník Aktuálně.cz za prodejní portál Tomáš Skolek.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Ve čtvrtek nabízelo české on-line tržiště při vyhledávání slova "respirátor" přes 160 inzerátů. Nabídka roušek je podobně široká.

Při hledání respirátorů na kupujícího "vyskočí" rovněž inzeráty nabízející ke koupi roušky, které mají obecně nižší ochranu. Někteří prodávající přitom svůj produkt označují jako respirátor/rouška, byť nabízí pouze roušku.

Jeden z uživatelů pak například zařadil do své nabídky dva kusy antivirové ústenky pro děti za 705 korun (jeden za zhruba 350 korun). Stejný produkt prodává česká firma Nanospace, která se specializuje na antialergické výrobky z nanovláken, za částku 49 korun. 

Aukro se orientuje jak na aukce, tak i na prodej a nákup za pevné ceny.  Ministerstvo financí od čtvrtého března reguluje cenu respirátorů třídy FFP3. V případě respirátorů vyrobených v Evropské unii resort stanovil maximální cenu pro konečné spotřebitele na 211,75 korun. U respirátorů, které pochází ze zemí mimo unijní svazek, je limit stanoven na 423,50 korun.

Aukční portál pro Aktuálně.cz potvrdil, že nabídky na webu monitoruje pro případ, že by tam ochrannou pomůcku někdo vystavovoval za nepovolenou cenu. "Pokud cena respirátoru s filtrační třídou FFP3 převyšuje uvedenou částku 423 Kč (vč. DPH), nebo je zboží vystaveno v aukci, takže by se mohlo 'vyšroubovat' (jeho cena - pozn. red.), nabídku Aukro zruší," potvrdil postup Skolek.

Nabídku podle něj prochází zaměstnanci Aukra každý den. "Problém je v tom, že prodejci nabídku různě skrývají, například jako f - f - p- 3, a obnovují. Takže není možné odchytit vše. Aukro také ruší nabídky na základě podnětů od uživatelů," dodává Skolek.

Na webových stránkách skutečně není v současné době k vidění, že by někdo pořádal aukci na respirátor FFP3. Jinak je tomu ale v případě respirátorů jiných tříd, roušek nebo třeba dezinfekcí. Jejich ceny stát nezastropoval a ani do budoucna to zatím nezamýšlí. "Co se týče případného rozšíření cenové regulace na další ochranné pomůcky, ministrestvo to v tuto chvíli neplánuje a ani žádný z příslušných rezortů takový požadavek nevznesl," sdělil tiskový mluvčí resortu Zdeněk Vojtěch. Do prodejů jiných zdravotnických pomůcek tak podle Skolka Aukro zasahuje jen v extrémních případech. 

Uživatelé tak mohou na tomto aukčním portálu narazit například na padesátimililitrovou dezinfekci na ruce značky Lilien za 500 korun. Také je zde možné koupit balení dvaceti obyčejných chirurgických roušek za 999 korun - tedy jeden kus za skoro 50 korun. Podobných inzerátů je na stránkách více.

"Ceny roušek vzrostly na těchto alternativních trzích na násobky," potvrzuje pro Aktuálně.cz mluvčí lékáren Dr.Max Michal Petrov s tím, že za běžné situace se cena chirurgické roušky pohybuje v jednotkách korun.

Ještě v úterý se mezi inzeráty "vyjímala" například nabídka respirátoru za 249 korun, která však už podle fotografie měla k této zdravotnické pomůce daleko. Ve skutečnosti šlo jen o obyčejnou masku s provázkem. 

Skolek dodal, že všem uživatelům portálu bylo rozesláno sdělení, které apeluje na všechny prodejce, aby vzali v úvahu současnou závažnou situaci a nedostatkové zdravotnické potřeby nenabízeli za přemrštěné ceny. 

 

Právě se děje

před 5 minutami

Aerolinky Air France-KLM se propadly do miliardových ztrát, kvůli pokračující krizi se bojí dalšího zhoršení

Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM se ve třetím čtvrtletí propadla do provozní ztráty 1,05 miliardy eur (28,8 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 909 milionů eur ve stejném období loni. Firma v pátek také varovala před dalším zhoršením, neboť rostoucí počet případů nákazy novým koronavirem přináší v mnoha zemích další cestovní omezení.

Ztráta za uplynulé čtvrtletí ale byla nižší, než čekali analytici. Ti ji odhadovali na 1,24 miliardy eur, uvedla agentura Reuters. Výnosy klesly o 67 procent na 2,52 miliardy eur (69 miliard Kč), zatímco analytici počítali s poklesem pouze na 2,79 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

HDP ve třetím čtvrtletí zmírnil navzdory koronaviru meziroční pokles

Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí zmírnila propad. Hrubý domácí produkt klesl meziročně klesl o 5,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se přitom kvůli koronaviru snížil o 10,9 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Meziroční vývoj ekonomiky nejvíc ovlivnil významný pokles domácí poptávky, a to jak investic, tak spotřeby domácností. Oživení zahraniční poptávky po českém zboží nedokázalo vykompenzovat pokles vývozu služeb," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy