České likérky pracují na dezinfekci. Stock zdarma dodá desítky tisíc lahviček

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
19. 3. 2020 13:27
Stock Plzeň-Božkov, největší výrobce lihovin v ČR, tento týden vyrobí a zdarma dodá až 90 000 lahviček s dezinfekcí na ruce. Dezinfekce by měla chránit především personál obchodů s potravinami a pracovníky potravinářských podniků a lze ji použít i ve zdravotnických zařízeních, uvedla mediální zástupkyně plzeňské likérky Hana Pazderková.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Lahvičky o objemu 0,2 litru budou obsahovat aromatický dezinfekční prostředek se zvlhčovačem pokožky. "Po dohodě s Potravinářskou komorou a ministerstvem zemědělství je firma zdarma poskytne státu a část zaveze přímo řetězcům s potravinami," uvedla Pazderková. Opatření souvisí se snahami zastavit šíření nynější epidemie koronaviru v zemi.

Další dezinfekci ve velkoobjemových kontejnerech dostane v tomto týdnu Plzeňský kraj a Plzeň a bude sloužit hlavně pro záchranáře a hasiče.

"Děkujeme všem záchranným složkám, ale i pracovníkům v potravinářských provozech a obchodech za práci, kterou odvádějí, a chceme jim takto pomoci," uvedl ředitel Stocku Jan Havlis.

Likérka R. Jelínek zase připravila složku pro výrobu vlastního dezinfekčního roztoku - jde o konzumní líh 76 %.

"I my se v této pro všechny nové, velmi těžké situaci snažíme pomáhat, jak umíme. V tuto chvíli legislativně není možné, abychom na trh dodávali přímo dezinfekční prostředky, proto jsme do prodeje připravili alespoň jeho základní složku, Velejemný líh. Příprava dezinfekčního roztoku z něj je velmi jednoduchá, na etiketě najdete přesný návod," vysvětluje společnost na svých internetových stránkách a následně přikládá návod k výrobě.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Atlético Madrid po šestigólové premiéře neskórovalo proti Huesce

Fotbalisté Atlética Madrid nedokázali ve druhém zápase v sezoně španělské ligy skórovat a na hřišti Huescy remizovali 0:0. Neprosadil se ani uruguayský útočník Luis Suárez, který o víkendu při premiérovém startu po přestupu z Barcelony přispěl dvěma brankami k vysoké výhře 6:1 nad Granadou.

Atlético si přitom proti Huesce vypracovalo řadu šancí. Suárez, jenž tentokrát nastoupil v základní sestavě, měl blízko ke gólu ve druhém poločase, po sprinterském souboji s Andreasem Fernándezem už ale míč nedokázal protlačit kolem brankáře.

K trojici sedmibodových týmů v čele tabulky se přidal Villarreal, který ve čtvrtém zápase v sezoně porazil Alavés 3:1. Dvěma góly k výhře přispěl Paco Alcácer.

Další zprávy