Živě: Nesplní podmínky? Vyzveme Řeky k odchodu, řekl Fico

Živě
Úterní vývoj řecké krize sledujeme v online přenosu.
Slovenský premiér Robert Fico v případě neplnění závazků vyzve Řecko k odchodu z eurozóny.
Slovenský premiér Robert Fico v případě neplnění závazků vyzve Řecko k odchodu z eurozóny. | Foto: Reuters

Atény/Praha - Řecká vláda dnes předložila parlamentu druhý balík reformních opatření, který si vyžádali mezinárodní věřitelé jako podmínku poskytnutí další finanční pomoci zadlužené zemi. Poslanci mají na schválení čas do středy. Nová legislativa se týká zejména modernizace státní správy, včetně urychlení soudních řízení a prosazení pravidel pro ozdravení bank.

Po třech týdnech se také už v pondělí otevřely řecké banky, výběry z účtů ale zůstávají omezené. Uzavřený zůstává řecký akciový trh.

Úterní vývoj kolem řecké krize sledujeme v online reportáži.

Živě
Aktualizovat reportáž
21:20

Proslulý americký investor Warren Buffett dnes popřel zprávy, podle nichž spolu s italským realitním magnátem Alessandrem Protem koupil neobydlený řecký ostrov svatého Tomáše nedaleko Atén. Miliardář tyto zprávy označil za "naprostý výmysl".

20:52

Premiér Tsipras se v předvečer hlasování snažil získat podporu rebelů ze své strany SYRIZA, kteří se vzbouřili již při prvním hlasování. "Dosud jsem viděl různé reakce, četl jsem hrdinská prohlášení, ale neslyšel jsem žádný alternativní návrh," řekl Tsipras před spolustraníky. Dodal, že nemůže ignorovat jasnou vůli většiny Řeků, kteří si přejí zůstat v eurozóně.

17:50

Slovensko bude vždy proti jakémukoli odpisu řeckého dluhu. Po dnešním jednání vlády to prohlásil slovenský premiér Robert Fico. Reagoval tak na prohlášení představitelů Mezinárodního měnového fondu (MMF), že Atény budou potřebovat odpis části dluhu. "Začínáme být nervózní, protože cítíme odklon od závěrů přijatých na summitu eurozóny, kde se země dohodly, že nesouhlasí s jakýmkoli odepisováním řeckého dluhu. Chci to říci jasně, Slovensko bude vždy principiálně odmítat jakékoli odepsání dluhu Řecku," citoval z Ficova prohlášení server HNonline.sk.

16:25

Pod vedením premiéra Alexise Tsiprase se Řecko dále propadlo do recese, ponořilo se ještě více do dluhů a ocitlo se na pokraji bankrotu. Poté, co Atény odmítly jeden tvrdý záchranný program předložený zahraničními věřiteli, vůdce radikální levice nakonec souhlasil s ještě tvrdšími podmínkami. Nejnovější průzkum veřejného mínění i přesto ukázal, že Tsipras je naopak mezi Řeky populárnější než kdy jindy, uvedla agentura AP. Podle víkendové ankety postup čtyřicetiletého předsedy vlády schvaluje téměř 60 procent dotazovaných. A jeho strana SYRIZA by jasně vyhrála volby, kdyby se konaly nyní.

Mnoha Řekům se líbí Tsiprasovo poselství plné naděje, i když jeho kroky možná povedou k mnohem těžšímu životu. "Lidé jsou pod obrovským tlakem, potřebují slyšet něco pozitivního," uvedl jeden z řeckých voličů.

Alexis Tsipras na krizovém summitu Eurozóny.
Alexis Tsipras na krizovém summitu Eurozóny. | Foto: Reuters
15:51

Slovensko bude mezi prvními státy, které vybídnou Řecko k odchodu z eurozóny, pokud nebude plnit smluvní podmínky, uvedl dnes podle agentury Reuters slovenský premiér Robert Fico. Dodal, že Slovensko se staví proti odepsání jakékoli části řeckého dluhu.

 

14:05

Vyjednávání s věřiteli o záchranném balíčku by pak měla podle řecké vládní mluvčí citované agenturou Reuters začít hned po středečním hlasování a skončit by měla do 20. srpna.

 

12:14

Řecku v roce 2016 stále hrozí odchod z eurozóny. Alespoň to vyplývá z průzkumu agentury Bloomberg, která oslovila dohromady 34 ekonomů. Skoro tři čtvrtiny z nich je přesvědčeno, že možnost grexitu pro příští rok je stále ve hře. Celkem 70 procent dotázaných předpokládá, že země by letos mohla být již zajištěna. Na druhou stranu zhruba polovina ekonomů se domnívá, že záchranný balík v objemu 86 miliard eur nebude stačit.

12:10

Je už Řecko z nejhoršího venku? Zvládne současná vláda prosadit tvrdé reformy, ke kterým se zavázala? Je hrozba Grexitu, tedy odchodu z eurozóny, již zažehnána? Na tyto i další otázky se můžete ptát analytika České spořitelny Ľuboše Mokráše. Odpovídat začne ve 13 hodin.

Analytik České spořitelny Ľuboš Mokráš
Analytik České spořitelny Ľuboš Mokráš | Foto: Česká spořitelna
11:57

Řecko je kvůli strachu lidí ze znehodnocení úspor uložených ve finančních institucích "zaplavené" hotovostí. Řecký ekonomický novinář Nick Malkoutzis upozornil, že hodnota bankovek, které jsou nyní v Řecku v oběhu, je na historickém maximu.

11:48

Zítra budou poslanci řešit nový občanský soudní řád, díky němuž by se v Řecku měla urychlit soudní řízení. Poslance také čeká hlasování o směrnici EU známé pod zkratkou BRRD (Bank Recovery and Resolution Directive). Směrnice o ozdravných postupech a řešení krize bank poskytuje národním orgánům dohledu nástroje pro rychlé vypořádání se zkrachovalými bankami a má zajistit bezpečnější a spolehlivější fungování finančního sektoru.

První balík reformních opatření, na kterých se Atény dohodly s eurozónou výměnou za příslib nového záchranného programu, zákonodárci schválili v noci na čtvrtek minulého týdne. První balík reformních opatření se týkal zejména daní, například zvýšení sazby DPH. 

11:35

Podle agentury Reuters se neočekává, že by druhý reformní balík vzbudil takový rozkol ve straně premiéra Alexise Tsiprase jako první sada reforem, která minulý týden prošla jen díky hlasům opozičních poslanců. Hlasování ale i tak nebude jednoduché, píše Reuters.

11:30

Na úvod připomeňme, že Řecko v pondělí poslalo po dlouhých jednáních celkem 6,25 miliardy eur k úhradě dluhů u Evropské centrální banky (ECB) a Mezinárodního měnového fondu (MMF). Pondělní dění kolem Řecka a jeho záchrany před bankrotem si můžete připomenout ve včerejší on-line reportáži.

11:28

Dobrý den z pražské redakce Aktuálně.cz. I dnes pro vás živě sledujeme vývoj kolem zadluženého Řecka.

Ekonomika Zahraničí ČTK Ekonomika, Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 21. 7. 2015 20:55
 

Právě se děje

před 54 minutami

Rozhovory o íránském jaderném programu podle EU pokročily, obnoví se za týden

Jednání o íránské jaderné dohodě, jež vedou ve Vídní světové mocnosti, bude vyžadovat vetší snahu všech zúčastněných, uvedl Enrique Mora, který jednáním předsedá jménem Evropské unie. Podle vedoucího íránské mise Abbáse Arákčího rozhovory postupují kupředu i přes jisté obtíže, napsala agentura Reuters. Jednání budou opět pokračovat příští týden.

Jednání se účastní země, jež uzavřely dohodu o íránskou jaderném programu, vyjma Spojených států, jež se z ní stáhly. Americká delegace ale dostává o rozhovorech informace. Setkání ve Vídni předsedá Evropská unie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy