Řekům chybí hotovost na pohřby. Ústavy žádají vysoké zálohy

ČTK ČTK
19. 7. 2015 23:26
Řecké pohřební ústavy se dostaly do potíží poté, co vláda omezila výběry hotovosti z bankovních účtů na pouhých 60 eur denně. Mrtvá těla leží v márnicích déle než obvykle.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Daniel Poláček

Atény - Finanční krize v Řecku narušila téměř každý aspekt každodenního života, včetně smrti.

Řecké pohřební ústavy se dostaly do potíží poté, co vláda omezila výběry hotovosti z bankovních účtů na pouhých 60 eur (zhruba 1600 Kč) denně. I poměrně skromný pohřeb totiž v Řecku vyjde na více než patnáctinásobek této částky a za pohřební služby se platí téměř výhradně v hotovosti, píše agentura AP.

"K zahájení práce na smutečním obřadu potřebujeme 800 až 1000 eur (zhruba 22 000 až 27 000 Kč). Lidé nám ale dávají 50, 70 nebo dokonce jen 20 eur a říkají nám, že je to vše, co mají," uvedl majitel jednoho z pohřebních ústavů v Aténách.

Pohřební ústavy požadují vysoké zálohy kvůli obavám, že Řekové, jejichž finanční situace je kvůli krizi napjatá, po obřadu nezaplatí.

Za pohřební služby se v Řecku obvykle platí v hotovosti, používání platebních karet či šeků je u tohoto typu transakce výjimečné. Kvůli nedostatku hotovosti nyní podle pohřebních ústavů zůstávají některá mrtvá těla ležet v márnicích delší dobu než obvykle.

Lidé také častěji vyhlašují osobní bankroty, aby svým příbuzným zajistili státní pohřeb.

Řekové mohli v uplynulých třech týdnech vybírat peníze pouze z bankomatů, protože banky byly v důsledku dluhové krize uzavřeny. V pondělí se banky opět otevřou, výběry hotovosti však zůstanou omezené.

Denní limit 60 eur bude pouze nahrazen týdenním limitem 420 eur. Lidé tak budou moci týdně získat z účtu stejnou částku jako doposud, nebudou však muset peníze vybírat každý den.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Chovateli v Ostravě utekl krokodýl, po nebezpečném zvířeti pátrá policie

Policisté v Ostravě intenzivně hledají zhruba metrové mládě krokodýla, které uteklo chovateli ze zahrady v Závodní ulici. Upozornili, že krokodýl může být nebezpečný. Je mrštný a je schopen ulovit menší psy či kočky. Sdělila policejní mluvčí Eva Michalíková.

Policie se o útěku zvířete dozvěděla dnes před 12:00, ze zahrady krokodýl utekl zřejmě v sobotu odpoledne. Jde o druh krokodýl čelnatý (Osteolaemus tetraspis).

"Vzhledem k tomu, že zvíře je už dva dny bez potravy, může být pro veřejnost nebezpečné. Dle konzultace s odborníkem by mohl začít vyhledávat vodní toky, případně se uschovat v listnatém terénu, kde je stín," uvedla Michalíková. Po krokodýlovi podle ní pátrají policisté speciální pořádkové jednotky s policisty z obvodního oddělení.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Počet obětí po záplavách a sesuvech půdy v Indii vystoupil na 160

V Indii v pondělí začaly masivní odklízecí práce po monzunovém dešti, který převážně na západě země vyvolal záplavy a sesuvy půdy. Ty podle agentury AFP nepřežilo více než 159 lidí. Údaje o obětech ale nejsou jednotné - místní úřady, na které se odvolává agentura Reuters, uvádějí přes 160 mrtvých.

V nejvíce zasažených státech Maháráštra, Góa, Telangana a Karnátaka muselo být evakuováno přes 250 000 lidí.

Vláda státu Maháráštra oznámila, že záplavy nepřežilo nejméně 149 lidí, dalších 64 se stále pohřešuje. Podle představitelů tohoto západoindického státu je nepravděpodobné, že jsou stále naživu, protože jsou v troskách uvězněni déle než tři dny. Záchranáři se nemohli rychle dostat k nejvíce zasaženým vesnicím, rozvodněné řeky a sesuvy půdy odřízly příjezdové cesty. Ve vesnici Talije, která leží asi 180 kilometrů od Bombaje, byla pozastavena pátrací akce po 17 nezvěstných.

Zdroj: ČTK
Další zprávy