Bez jídla a pití. Uprchlíci uvízli v aténské pasti

Zahraničí Zahraničí
19. 7. 2015 19:18
V čase akutní ekonomické krize Řecko nemá sílu zvládat příval běženců.
Syrští uprchlíci v centru Atén
Syrští uprchlíci v centru Atén | Foto: Reuters

Atény – V průměru 120 uprchlíků denně dorazí do Atén z ostrovů nebo jiných částí Řecka. Ti, kteří mají ještě peníze, mají šanci po vyřízení dokumentů pokračovat dál do Evropy.

Ti, kterým už došly, jsou na tom hůře. Nemají kam jít a za co si nakoupit. Běženci se soustřeďují v centru Atén kolem náměstí Omonia.

"Přijeli jsme ráno, jsme ze Sýrie. Nemáme jídlo, pití, ubytování. Nic. Jsme zoufalí," řekl reportérovi agentury Reuters Syřan Hajsám.

Ve čtvrti kolem náměstí je podle Reuters lidí jako Hajsám zhruba tisíc.

Řekové jsou teď "zaměstnáni" hlavně sami sebou. Vyjednáváními o záchraně před bankrotem, zavřenými bankami a strachem, zda vůbec příští měsíc bude na mzdy a penze.

Uprchlíci, kteří proudí do země z Turecka hlavně na lodích přes Egejské moře, jsou jaksi problémem navíc.

"Nemáme kapacitu"

Ocitají se v bezvýchodné situaci. Bez prostředků.

"Mnoho běženců je schopno si ještě zaplatit za trajekt z ostrovů Lesbos, Chios či Kos, ale město nemá kapacity se o ně postarat. Mohou využít existující infrastruktury na pomoc bezdomovcům, ani tady ale kapacity nejsou neomezené," uvedla pro Reuters mluvčí aténského starosty.

"Dorazili jsme ráno do Pirea (aténský přístav – pozn. red.) a přesunuli se do centra. Strávili jsme dvanáct dní na Kosu. Máme málo jídla, málo pití a pořád po nás někdo chce doklady a dokumenty," říká dvacetiletý Muhammad Taláp z města Dará ležícího na jihu Sýrie.

Chce se dostat do Německa, ale neví jak. "Nemám peníze. Doufám, že mi nějaké rodina pošle. Ale nemohu se s nikým spojit, protože armáda město pořád bombarduje."

Řecko má málo záchytných táborů pro migranty a v některých z nich navíc panují velmi špatné hygienické podmínky.

Česko přijme 1500 uprchlíků

Evropská komise vypracovala plán, podle kterého by si část běženců, kteří uvízli v Itálii nebo Řecku, mezi sebe rozdělily ostatní země EU. Přestože česká vláda s kvótami - určenými každé zemi - nesouhlasí, je ochotna během dvou let přijmout 1500 uprchlíků, řekl minulý týden premiér Bohuslav Sobotka.

Zítra vyprší lhůta, kterou Evropská komise stanovila na vyřešení všech sporů kolem přemístění čtyřiceti tisíc migrantů z Řecka a Itálie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy