Bez jídla a pití. Uprchlíci uvízli v aténské pasti

Zahraničí Zahraničí
19. 7. 2015 19:18
V čase akutní ekonomické krize Řecko nemá sílu zvládat příval běženců.
Syrští uprchlíci v centru Atén
Syrští uprchlíci v centru Atén | Foto: Reuters

Atény – V průměru 120 uprchlíků denně dorazí do Atén z ostrovů nebo jiných částí Řecka. Ti, kteří mají ještě peníze, mají šanci po vyřízení dokumentů pokračovat dál do Evropy.

Ti, kterým už došly, jsou na tom hůře. Nemají kam jít a za co si nakoupit. Běženci se soustřeďují v centru Atén kolem náměstí Omonia.

"Přijeli jsme ráno, jsme ze Sýrie. Nemáme jídlo, pití, ubytování. Nic. Jsme zoufalí," řekl reportérovi agentury Reuters Syřan Hajsám.

Ve čtvrti kolem náměstí je podle Reuters lidí jako Hajsám zhruba tisíc.

Řekové jsou teď "zaměstnáni" hlavně sami sebou. Vyjednáváními o záchraně před bankrotem, zavřenými bankami a strachem, zda vůbec příští měsíc bude na mzdy a penze.

Uprchlíci, kteří proudí do země z Turecka hlavně na lodích přes Egejské moře, jsou jaksi problémem navíc.

"Nemáme kapacitu"

Ocitají se v bezvýchodné situaci. Bez prostředků.

"Mnoho běženců je schopno si ještě zaplatit za trajekt z ostrovů Lesbos, Chios či Kos, ale město nemá kapacity se o ně postarat. Mohou využít existující infrastruktury na pomoc bezdomovcům, ani tady ale kapacity nejsou neomezené," uvedla pro Reuters mluvčí aténského starosty.

"Dorazili jsme ráno do Pirea (aténský přístav – pozn. red.) a přesunuli se do centra. Strávili jsme dvanáct dní na Kosu. Máme málo jídla, málo pití a pořád po nás někdo chce doklady a dokumenty," říká dvacetiletý Muhammad Taláp z města Dará ležícího na jihu Sýrie.

Chce se dostat do Německa, ale neví jak. "Nemám peníze. Doufám, že mi nějaké rodina pošle. Ale nemohu se s nikým spojit, protože armáda město pořád bombarduje."

Řecko má málo záchytných táborů pro migranty a v některých z nich navíc panují velmi špatné hygienické podmínky.

Česko přijme 1500 uprchlíků

Evropská komise vypracovala plán, podle kterého by si část běženců, kteří uvízli v Itálii nebo Řecku, mezi sebe rozdělily ostatní země EU. Přestože česká vláda s kvótami - určenými každé zemi - nesouhlasí, je ochotna během dvou let přijmout 1500 uprchlíků, řekl minulý týden premiér Bohuslav Sobotka.

Zítra vyprší lhůta, kterou Evropská komise stanovila na vyřešení všech sporů kolem přemístění čtyřiceti tisíc migrantů z Řecka a Itálie.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy