Bez jídla a pití. Uprchlíci uvízli v aténské pasti

Zahraničí Zahraničí
19. 7. 2015 19:18
V čase akutní ekonomické krize Řecko nemá sílu zvládat příval běženců.
Syrští uprchlíci v centru Atén
Syrští uprchlíci v centru Atén | Foto: Reuters

Atény – V průměru 120 uprchlíků denně dorazí do Atén z ostrovů nebo jiných částí Řecka. Ti, kteří mají ještě peníze, mají šanci po vyřízení dokumentů pokračovat dál do Evropy.

Ti, kterým už došly, jsou na tom hůře. Nemají kam jít a za co si nakoupit. Běženci se soustřeďují v centru Atén kolem náměstí Omonia.

"Přijeli jsme ráno, jsme ze Sýrie. Nemáme jídlo, pití, ubytování. Nic. Jsme zoufalí," řekl reportérovi agentury Reuters Syřan Hajsám.

Ve čtvrti kolem náměstí je podle Reuters lidí jako Hajsám zhruba tisíc.

Řekové jsou teď "zaměstnáni" hlavně sami sebou. Vyjednáváními o záchraně před bankrotem, zavřenými bankami a strachem, zda vůbec příští měsíc bude na mzdy a penze.

Uprchlíci, kteří proudí do země z Turecka hlavně na lodích přes Egejské moře, jsou jaksi problémem navíc.

"Nemáme kapacitu"

Ocitají se v bezvýchodné situaci. Bez prostředků.

"Mnoho běženců je schopno si ještě zaplatit za trajekt z ostrovů Lesbos, Chios či Kos, ale město nemá kapacity se o ně postarat. Mohou využít existující infrastruktury na pomoc bezdomovcům, ani tady ale kapacity nejsou neomezené," uvedla pro Reuters mluvčí aténského starosty.

"Dorazili jsme ráno do Pirea (aténský přístav – pozn. red.) a přesunuli se do centra. Strávili jsme dvanáct dní na Kosu. Máme málo jídla, málo pití a pořád po nás někdo chce doklady a dokumenty," říká dvacetiletý Muhammad Taláp z města Dará ležícího na jihu Sýrie.

Chce se dostat do Německa, ale neví jak. "Nemám peníze. Doufám, že mi nějaké rodina pošle. Ale nemohu se s nikým spojit, protože armáda město pořád bombarduje."

Řecko má málo záchytných táborů pro migranty a v některých z nich navíc panují velmi špatné hygienické podmínky.

Česko přijme 1500 uprchlíků

Evropská komise vypracovala plán, podle kterého by si část běženců, kteří uvízli v Itálii nebo Řecku, mezi sebe rozdělily ostatní země EU. Přestože česká vláda s kvótami - určenými každé zemi - nesouhlasí, je ochotna během dvou let přijmout 1500 uprchlíků, řekl minulý týden premiér Bohuslav Sobotka.

Zítra vyprší lhůta, kterou Evropská komise stanovila na vyřešení všech sporů kolem přemístění čtyřiceti tisíc migrantů z Řecka a Itálie.

 

Právě se děje

Další zprávy