Praha - Stát chce lidi motivovat, aby více využívali dešťovou vodu nebo takzvanou "šedou" odpadní vodu z umyvadla, sprchy nebo vany. Takto zachycená může sloužit na splachování záchodů, zalévání zahrady nebo jako jiná užitková voda.
Ministerstvo životního prostředí rozdělí 100 milionů korun v novém programu nazvaném Dešťovka. Dotaci mohou využít vlastníci všech obytných domů s výjimkou rekreačních; stejně jako ti, kdo je teprve staví. Podle použité technologie lze získat 20 až 60 tisíc korun.
"Jedná se o takzvaně fixní část dotace, k níž se dále přičítá 3500 korun za každý metr krychlový nádrže. Minimální velikost nádrže však musí být dva metry krychlové," říká ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.
Z dotace půjde pokrýt maximálně polovinu nákladů - nákup zařízení, jeho instalaci, zemní práce i úpravu rozvodů. Projekt se musí naplnit během jednoho roku od schválení.
Nejjednodušší část programu Dešťovka na využití srážkové vody pouze na zálivku zahrady se bude dotovat jen v místech, které jsou výrazně postižené suchem. "Zejména tam, kde bylo v posledních třech letech zásobování vodou nutné zajistit cisternami nebo platil zákaz zalévání a napouštění bazénů," upřesňuje ministr Richard Brabec. Jde o malé obce na Frýdeckomístecku, Vysočině nebo na Znojemsku.
Dotace souvisejí s národním plánem adaptace na změny klimatu, který začátkem roku schválila vláda. Do roku 2020 chce na opatření, která mají pomoci v boji se suchem a lépe chránit vodní zdroje, vynaložit přes miliardu korun.
"Většina srážkové vody u nás končí v kanalizacích a následně odtéká pryč z republiky. Naším úkolem je udržet tuto vodu v krajině a dál ji spolu s maximální recyklací využívat," říká Brabec.
Na pořízení systémů, které budou srážkovou vodu využívat nejen na zalévání zahrady, ale i ke splachování toalety, bude poskytována fixní dotace 30 tisíc korun (plus dotace podle velikosti nádrže) a její čerpání není nijak územně omezeno.
Ten, kdo se rozhodne pro instalaci komplexního systému na recyklaci vody, získá fixní dotaci ve výši až 45 tisíc korun. "Typickým příkladem je svádění vod z umyvadel, van a sprch samostatným rozvodem do speciálního zařízení na recyklaci takzvané šedé vody, kde je voda přečištěna a dále využívána jako voda užitková například na splachování toalet. Ty nejdokonalejší systémy, které budou recyklovat šedou vodu a současně využívat i vodu srážkovou, podpoříme fixní dotací až 60 tisíc korun (plus dotace podle velikosti nádrže)," říká Valdman.
Příjem žádostí začne 29. května v 10 hodin, a to elektronicky prostřednictvím webových stránek programu Dešťovka. Podle Brabce budou připravené peníze stačit pro několik tisíc zájemců.
"Očekáváme velký tlak, podobně jako u kotlíkových dotací. Jsme ale připraveni přidat peníze, pokud bude potřeba," uvedl Brabec na konferenci Voda 2017. Program je určen nejen pro fyzické, ale i právnické osoby.
"Návratnost projektů je různá. Může být už od 10 let u těch složitějších systémů, u těch nejjednodušších bude při současných cenách vodného a stočného, které se v průměru pohybují okolo 80 korun za kubík vody, delší. Ovšem v suchých oblastech, kde je kritický nedostatek vody už teď, nejde jen o ekonomiku - jde o to tu vodu vůbec mít," vysvětluje Brabec.
"Podle našich propočtů by díky těmto systémům na udržitelné hospodaření s vodou mohla domácnost ročně ušetřit až sto tisíc litrů pitné vody, zejména při současném využívání vody srážkové a přečištěné šedé vody. To je úspora sedm až deset tisíc korun ročně," upřesňuje Brabec.