Výjimka z EET je šitá pro přivydělávajícího zaměstnance, ne pro řemeslníka, říká Havlíček

David Klimeš David Klimeš
6. 4. 2018 7:01
Podmínkou pro výjimku z EET bude, že řemeslník neplatí DPH a jeho příjmy nepřesáhnou 200 tisíc korun v hotovosti. Nejlepší by byl ovšem rakouský model, říká předseda asociace malých podnikatelů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: RychláPokladna.cz - One Pub

Praha - Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) prosazuje nová pravidla pro malé podnikatele, aby nemuseli nést plnou zátěž elektronické evidence tržeb. Podnikatel by mohl požádat o zvláštní off-line režim s pokladními bločky, které bude daňové správě jednou za měsíc předkládat.

Podmínkou bude, že neplatí DPH a jeho příjmy nepřesáhnou 200 tisíc korun v hotovosti. "Diskuse s podnikatelskými svazy a komorami mě přesvědčila, ať kritériem není příjem nebo obrat, ale objem hotovostních plateb," prohlásila ministryně v nedávném rozhovoru pro týdeník Ekonom.

Jenže rozhodně ne všechny podnikatelské svazy souhlasí. Asociace malých a středních podniků a živnostníků proti 200tisícovému limitu protestuje. "Asociace považuje navržený limit 200 tisíc za příliš nízký, dlouhodobě se kloní k hranici 500 tisíc," říká expert sdružení pro legislativu Věroslav Sobotka. Podle něj tak nízký limit typově využije zaměstnanec, který si přivydělává miniaturním podnikáním, malý řemeslník však už se vejde těžko.

"Limit 200 tisíc by dával smysl u zaměstnanců, kteří si jako OSVČ pouze přivydělávají. Pro podnikatele, kteří mají příjem jenom z podnikání, nemůže po odečtení všech nákladů takový příjem k vlastní obživě stačit. Pokud chceme udržet podnikání na venkově či zachovat obslužnost venkova, nelze vytvářet další bariéry zvyšováním nákladů na on-line evidenci tržeb," doplňuje Sobotka.

Aby off-line režim fungoval dobře i pro živnosti, je podle asociace potřeba zvednout limit na více než dvojnásobek, na půl milionu. "Řemeslníci, kteří využijí na větší zakázky faktury s platbou bankovním převodem, se do limitu v rámci tržeb v hotovosti bez problémů vejdou," je přesvědčen Sobotka.

Z dalšího obsahu čísla

Obálka ekonom duben 2018
 • Téma čísla: Proč v Česku chybí dostupné bydlení? Kvůli bezradným radnicím a ospalému státu. Přitom řešení je několik a téměř na všechny strany od našich hranic je znají.
 • Rozhovor: Naučíme svět pít Starou mysliveckou, říká majitel Palírny u Zeleného stromu Milan Hagan.
 • Lidé Babišovi přiznávají zásluhy o byznys, na demokracii tolik nelpí
 • Trump vyráží do obchodní války se zbytkem světa
 • Afrika: Kontinent s nejchudšími miliardáři
 • Ceny firem stoupají, čeští investoři se vydávají lovit do zahraničí
 • Peněz na trhu je dost, příležitosti k investicím ale už docházejí
 • Předkupní právo pro spoluvlastníky je zpět, komplikuje ale prodej bytů
 • BMW X6 M50d: Čím víc turbo, tím víc zábavy aneb Jak sportovat s naftou
 • Elektronický zámek je šikovná věc, říká šéf IT společnosti Anect Jan Zinek.
 • Advokátka Alice Kubíčková se nebojí cestovat sama a splynout s místními
 • Restaurace: Pražská legenda bez slabin se jmenuje V Zátiší
 • Portfolio Ekonomu: Burzián Trump dává i bere

Ministryně takové zvýšení limitu zatím odmítá, byť uznává, že to bude jistě ještě předmětem politických debat. Návrh opozičních poslanců, který nyní putuje sněmovnou, aby EET platila jen pro plátce DPH, tedy podnikatele s obratem nad milion korun, je pro ni už zcela nepřijatelný. "Určitě bych uvítala, kdyby opoziční pozměňovací návrh schválen nebyl," řekla v rozhovoru.

Podle šéfa asociace Karla Havlíčka by bylo nejlepší, aby EET fungovala, ale ne pro ty nejmenší. Poukazuje na sousední Rakousko, kde v roce 2016 také zavedli svou verzi evidence tržeb, ale registrační pokladnu si museli koupit jen podnikatelé s ročním obratem přes 15 tisíc eur (asi 400 tisíc korun). "Rakouská cesta je nejrozumnější volba," říká Havlíček.

Projekt EET jako takový ale podporuje a upozorňuje, že rozšířená výjimka by nemusela znamenat, že by se sami malí živnostníci k evidenci vůbec nehlásili. Musela by ale být dobrovolná a výhodná. "EET není povinná, ale pokud si ji podnikatel zavede, dostane nějaký, například administrativní, benefit, kdy bude mít jednodušší výkaznictví či nabídku elektronického zpracování výdajového paušálu. Tedy nikoliv nařízení, ale motivace," navrhuje Havlíček.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Bouzková s Hradeckou při deblové premiéře titul v Charlestonu nezískaly

Tenistky Marie Bouzková a Lucie Hradecká na prvním společném turnaji na zelené antuce v Charlestonu deblový titul nezískaly. Ve finále český pár podlehl 2:6, 4:6 nejvýše nasazené americko-nizozemské dvojici Nicole Melicharová, Demi Schuursová.

Dvaadvacetileté Bouzkové nevyšel útok na první titul v kariéře, o třináct let starší Hradecká už ve čtyřhře vyhrála 24 turnajů WTA Tour včetně dvou grandslamů.

Ve finále dvouhry se utkají o svou premiérovou trofej Danka Koviničová z Černé Hory a Ruska Veronika Kuděrmětovová.

Tenisový turnaj žen v Charlestonu (antuka, dotace 565.530 dolarů):

Čtyřhra - finále: Melicharová, Schuursová (1-USA/Niz.) - Hradecká, Bouzková (ČR) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Monte Carlu (antuka, 2,460.585 eur):

Dvouhra - 1. kolo: Goffin (11-Belg.) - Čilič (Chorv.) 6:4, 3:6, 6:0, Thompson (Austr.) - Paire (Fr.) 6:4, 6:7 (3:7), 7:6 (7:5).

Tenisový turnaj mužů v Marbelle (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Carreňo (1-Šp.) - Munar (Šp.) 6:1, 2:6, 6:4.

Čtyřhra - finále: Behar, Escobar (Urug./Ekv.) - Brkič, Čačič (Bosna/Srb.) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Cagliari (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Sonego (3-It.) - Djere (Srb.) 2:6, 7:6 (7:5), 6:4.

Aktualizováno před 19 minutami

V pražské Černokostelecké ulici hořel byt, 11 lidí je zraněných. Na místo letěl záchranářský vrtulník

Při požáru bytu v domě v pražské Černokostelecké ulici bylo v neděli zraněno 11 lidí, nejméně dva z nich jsou ve vážném stavu, na místo letěl vrtulník. Na twitteru o tom informovala mluvčí záchranářů Jana Poštová. Podle mluvčího hasičů Martina Kavky hořelo v jedné místnosti v bytě ve třetím patře. Požár hasiči dostali rychle pod kontrolu, nyní už byt odvětrávají, řekl mluvčí.

První informace hovořily o osmi zraněných. Později mluvčí upřesnila, že jich je 11. "Minimálně dvě z toho jsou ve vážném zdravotním stavu. Jednoho z nich nyní záchranáři uvedli do umělého spánku a zajišťují dýchací cesty. Na místo byl vyslán také záchranářský vrtulník," uvedla. Záchranáři aktivovali traumatologický plán, který se vyhlašuje při mimořádných událostech s větším počtem postižených kvůli koordinaci záchranných prací. Na místě je také speciální vůz Atego pro mimořádné situace.

Hasiči měli událost hlášenou v 17:15, na místo vyslali tři profesionální a jednu dobrovolnou jednotku. "Pět minut po příjezdu jsme měli požár pod kontrolou a za dalších deset minut bylo uhašeno," řekl Kavka. Nyní budou hasiči zjišťovat příčiny, podle mluvčího připadá v úvahu technická závada či nedbalost.

Zdroj: ČTK
Další zprávy