Voda dál zdražuje, rozdíly mezi regiony jsou i dvojnásobné

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
21. 1. 2015 13:40
Spotřeba pitné vody klesá. Ještě v roce 1990 připadalo 173 litrů vody na osobu za jeden den, nyní je to okolo 96 litrů.
Foto: Thinkstock

Praha – Vodné a stočné v Česku letos zdražilo v průměru o dvě až dvě a půl procenta. Vyplývá to z údajů Sdružení oboru vodovodů a kanalizací. Za kubický metr lidé zaplatí v průměru 85 korun, ročně pak podle odhadů 3060 korun.

Před rokem stouply ceny v průměru zhruba o tři procenta, na začátku roku 2013 se cena zvedla o sedm procent.

Ceny se výrazně liší podle regionů – hlavním důvodem jsou značně odlišné podmínky, které mají vodárenské společnosti pro zásobování vodou. Nejdražší vodné a stočné je letos na Táborsku, kde lidé za kubík zaplatí 106,20 korun. Naopak nejnižší ceny mají v Jaroměři na Náchodsku – 48 korun.

Nejvyšší ceny:

Kraj/město Společnost Vodné a stočné
Tábor ČEVAK - VST Tábor 106,20 Kč/m3
Plzeň Vodárenská a kanalizační 98,97 Kč/m3
Turnov Vodohospodářské sdružení Turnov 97,85 Kč/m3
Ústecký, Liberecký Severočeská vodárenská společnost 96,03 Kč/m3
Středočeský Středočeské vodárny 92,92 Kč/m3

Nejnižší ceny:

Kraj/město Společnost Vodné a stočné
Jaroměř Městské vodovody a kanalizace Jaroměř 48,00 Kč/m3
Vrbno pod Pradědem AQUASTOP 49,40 Kč/m3
Třešť Technické služby Třešť 52,21 Kč/m3
Rusava RUSAVAK 53,00 Kč/m3
Sedlčany 1.SčV 59,09 Kč/m3

Nejvyšší meziroční nárůst:

Kraj/město Společnost Meziroční nárůst
Starý Plzenec Vodárna Plzeň 15,23 %
Středočeský kraj Středočeské vodárny 15 %
Štěnovice Vodárna Plzeň 13,75 %
Česká Skalice Českoskalické vodárny 9,72 %
Truntov Vodovody a kanalizace Trutnov 9,3 %

Spotřeba vody klesá

Vliv na kontinuální růst cen vodného a stočného má podle vodárenských firem také pokles spotřeby vody. Ta se za posledních patnáct let snížila skoro o polovinu. Ještě v roce 1990 připadalo 173 litrů vody na osobu za jeden den. Podle aktuálních údajů se nyní spotřeba vody pohybuje okolo 96 litrů za osobu na den.

"Domácnosti si zvykly šetřit pitnou vodou, instalovaly různá úsporná zařízení. V podnikatelské sféře pak došlo ke snížení výroby, změně nebo zániku výrobních a zemědělských provozoven," vysvětluje Barák.

Podle expertů z oboru je pravděpodobné, že ceny vodného a stočného porostou nadále. „Cena vody je, jak bylo řečeno, závislá na ceně vstupů a lze předpokládat, že tyto ceny budou dále stoupat. Růst cen ovlivní také zvyšující se náklady na potřebnou obnovu vodohospodářského majetku,“ odhaduje  Barák.

Problém pro malé obce

Vyšší ceny tak budou mít především obyvatelé menších obcí, které nemají dostatek zdrojů na obnovu infrastruktury a jejich vodovody dosluhují. Finanční zásoby tak budou navyšovat zvyšováním cen. Zdražování se ale nevyhne ani některým velkým městům. „Ani Praze se bohužel nedaří plnit plán obnovy infrastruktury v plném rozsahu,“ konstatuje šéf Pražských vodovodů a kanalizací Mrkos.

Na budoucí růst cen může mít vliv ale také chystaná legislativa. „Chystaná novela zákona o odpadech navrhuje například zvýšit poplatky za čerpání podzemních vod. Pokud tento návrh projde, týkalo by se zdražení více méně všech lokalit v České republice. Úplně všech by se pak dotkla změna v případě zpoplatnění odlehčovaných odpadních vod. To by znamenalo růst v řádu procent,“ dodává Mrkos.

Tuzemská vodovodní síť je v současné době dlouhá 75 481 kilometrů. Pro srovnání, v roce 1990 to bylo 47 724 kilometrů. Na vodovod je nyní napojeno 94 procent obyvatel. Před patnácti lety bylo vodou z vodáren zásobováno jen 84 procent obyvatel.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Pět mrtvých po atentátu na vozidlo Tálibánu v afghánském Dželálábádu

Vozidlo radikálního hnutí Tálibán, které od poloviny srpna vládne v Afghánistánu, se stalo v neděli ve městě Dželálábád terčem dalšího bombového útoku. Podle prvních zpráv agentury AP si vyžádal pět mrtvých, včetně dvou civilistů, z nichž jedno bylo dítě. Tálibán se k incidentu dosud nevyjádřil.

Další zprávy