Vlaky před Velikonocemi posílí o tisíce míst. Největší nápor začíná právě teď

ČTK ČTK
18. 4. 2019 14:37
Zájem cestujících o vlaky se v období Velikonoc zvyšuje proti běžným dnům v roce téměř o 30 procent. Železniční dopravci proto před svátky zvyšují kapacity spojů o tisíce míst. Vyplývá to z informací dopravců. Hlavní nápor cestujících dopravci čekají dnes, v pátek a v pondělí. Zájem o vlaky by letos mohl být vyšší i kvůli státním slevám pro studenty a seniory.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: RegioJet

České dráhy posílí dopravu o desítky vozů. Vypraví i posilové vlaky, které budou jezdit dnes, v pátek a v pondělí mezi Prahou a Ostravou, a také noční vlak mezi Prahou a Košicemi. "Dodatečná kapacita se může pohybovat až kolem 10 tisíc míst navíc. Jen samotné posilové vlaky Pendolino mezi Prahou a Ostravou nabídnou skoro 2000 míst k sezení navíc," uvedl mluvčí státního dopravce Petr Šťáhlavský.

Vagony navíc dráhy nasadí zejména na spoje z Prahy na Moravu, například na linkách na Ostravsko, Valašsko a Uherskohradišťsko. Posílit by měly také vlaky mezi Prahou a krajskými městy v Čechách, například do Plzně nebo Hradce Králové.

Také druhý největší tuzemský dopravce RegioJet plánuje posílit dopravu o tisíce míst. Nejvíce na trase Praha-Ostravsko-Košice, kde dopravce nasadí až 16vozové soupravy. Tyto spoje jsou podle podniku tradičně vyprodané dlouho dopředu a jejich kapacita je aktuálně opět vyčerpána. Podle mluvčího Aleše Ondrůje RegioJet plánuje posilovat vlaky i v době 24 hodin před odjezdem. Vedle vlaků společnost posílí i autobusové spoje.

Linku z Prahy do slovenské Nitry přes Velikonoce posílila i Arriva. Podle mluvčího Martina Faráře budou všechny tyto spoje jezdit s dvojnásobnou kapacitou. "I tak je veškerá kapacita vyprodána," dodal. Vytížené budou přes svátky i vlaky Leo Expressu, zejména pak spoje mezi Prahou a Ostravou a také linka do Krakova. Vlaky dopravce posilovat nebude, cestující tak musí čekat na případné uvolnění míst ze zrušených rezervací.

Kapacity vlaků v období Velikonoc jsou vyprodávány tradičně. Letos by zájem mohly navýšit státní slevy pro studenty a seniory.

Studenti do 26 let a senioři starší 65 let mohou od loňského září využívat slevu 75 procent na cestování ve veřejné dopravě. Podle dopravců se počet cestujících po zavedení slev zvýšil o jednotky procent, zejména v autobusové dopravě. Stát na kompenzacích za poskytnuté slevy dopravcům za prvních pět měsíců platnosti od loňského září vyplatil zhruba 2,3 miliardy korun. Ročně by slevy měly stát asi šest miliard korun.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Veterináři kvůli ptačí chřipce vybijí chov drůbeže ve Slepoticích, půjde o více než 137 tisíc kusů

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany, v němž byla prokázána ptačí chřipka, začne toto pondělí večer. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. 

Likvidaci provedou hasiči podle pokynů veterinářů. Podle Tomana by byli povolání vojáci jen v případě, pokud by to bylo nutné. Hmotnost drůbeže veterináři odhadují na 400 tun.

Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech, ve vzdálenosti do tří kilometrů od nového ohniska. O jejich utracení se teprve rozhodne, žádné úhyny tam dosud nebyly hlášené, sdělili v pondělí zástupci Státní veterinární správy (SVS) a ministerstva zemědělství. Veterináři odvezli vzorky z tohoto chov k vyšetření, na výsledky se zatím čeká. Vzorkovat se budou také drobné chovy. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Státy EU budou dohlížet nad zbraňovým embargem v Libyi, shodli se ministři zahraničí. Mise bude probíhat na moři i ve vzduchu, řekl italský ministr

Státy Evropské unie budou dohlížet na dodržování zbraňového embarga OSN v Libyi prostřednictvím nové mise. Shodli se na tom unijní ministři zahraničí, kteří odmítli možnost obnovení námořní operace Sophia, kterou původně kvůli libyjské krizi zvažovali. Podle italského ministra Luigiho di Maia by měla operace vedle námořního a vzdušného nasazení probíhat i na zemi.

Na potřebě lepší kontroly zákazu dovozu zbraní do Libye se před měsícem v Berlíně shodli politici řady velmocí včetně Ruska, Turecka, Francie, Německa, USA či samotné EU. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell tehdy nevyloučil, že by unijní země mohly vyslat do země sužované konfliktem dvou znepřátelených stran vojáky. Podmínil to však dodržováním příměří, které je stále porušováno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy