Ekonom: Skotové vyhráli, ale hrozí jim prokletí z dostatku

Tereza Holanová Tereza Holanová
19. 9. 2014 14:22
Rozhovor s ekonomem Lukášem Kovandou o výsledku referenda a o tom, kdo na zachování unie skutečně vydělá.
Skotsko. Ilustrační foto
Skotsko. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Edinburgh, Londýn - Výsledek referenda, ve kterém Skotové rozhodli, že zůstanou součástí Velké Británie, znamená pro Londýn jen krátkodobou výhru. Velmi brzy totiž bude muset začít plnit vše, co ve strachu z rozdělení unie nasliboval, varuje ekonom Lukáš Kovanda, který působí ve společnosti Roklen a přednáší na Vysoké škole ekonomické.

Jakmile Skotsko začne získávat nové výhody, tak podle něj ale natáhnou ruku i Wales nebo Severní Irsko. Dát Skotům o něco méně je přitom rizikové.

Podle Kovandy jsou Skotové v nejlepší možné pozici. Hrozí jim ale, že ztratí motivaci.
Podle Kovandy jsou Skotové v nejlepší možné pozici. Hrozí jim ale, že ztratí motivaci. | Foto: Archiv autora

"Umím si totiž představit, že Londýn už nebude pod tlakem, tak zase poleví, což pak může ve Skotsku vyvolat dojem, že si s nimi, lidově řečeno, vytřel zadek," vysvětluje Kovanda. Takový výsledek by potom mohl vést k dalšímu hlasování o skotské nezávislosti.

Aktuálně.cz: Je rozhodnutí o setrvání ve Velké Británii dobrou zprávou pro skotskou ekonomiku? Bude na tom lépe, než kdyby se země odtrhla?

Lukáš Kovanda: Já si myslím, že ano. Skotové jsou ve velmi výhodné pozici, neboť jim Londýn v obavě, že by opravdu došlo k odtržení, nasliboval modré z nebe a teď to bude muset plnit. Takže Skotové si určitě polepší. Je ale otázka, jak se k tomu postaví zbytek Británie, jak se k tomu postaví Wales nebo Severní Irsko, protože už dříve měli Skotové ve Spojeném království dobrou pozici, což se ještě umocní.

A.cz: Jak by se to projevilo?

První návrh dohody o novém uspořádání vztahů Londýna a Skotska má být hotový snad do 30. listopadu, takže si myslím, že nebude příliš času na to, aby se další části Británie zmobilizovaly. Krátkodobě tedy Skotové dosáhnou velké části toho, co jim bylo naslibováno. Ale postupně podle mě vzniknou tenze, že Skotové už mají příliš, a ve střednědobém horizontu mohou vést k dalším referendům za nezávislost. Takže je možné, že pak Londýn z těch překotných slibů trochu ubere a bude něco muset slíbit i dalším částem Británie. Samozřejmě to nějak zdůvodní a zaobalí. Pro Londýn je to jen velmi krátkodobá výhra.

A.cz: Můžete shrnout, jaké výhody Skotsko nyní získá?

Jde hlavně o vyšší autonomii v otázce daní, ale i tady je problém, že všechny tři klíčové politické strany v Londýně zatím nejsou zajedno.

Hrozí prokletí z dostatku zdrojů

A.cz: Můžeme tedy o výsledku hlasování říct, že "Skotsko se nažere a Británie zůstane celá"? To znamená, že Skotsko získá výhody a vyhne se rizikům, která mu hrozila.

Krátkodobě určitě, Skotsko má teď nejlepší pozici. Neleží na něm břímě, že by muselo jednat odpovědně jako nezávislý subjekt, stále je pod křídly Londýna a zároveň získá větší míru nezávislosti, než mělo dosud.

A.cz: Někteří ekonomové, například Pavel Kohout, říkali, že samostatnost by Skotsku prospěla. V prvních letech by sice muselo podniknout drastické škrty, díky tomu by ale nakonec bylo efektivnější. Bude mít motivaci k úsporám, když zůstane v Británii?

Hodně si myslím, že to bude záležet na tom, co vše se mu podaří dojednat, a pak také na tom, jak se budou vyvíjet ceny ropy. Pokud budou stále příznivé nebo dokonce vzrostou a zároveň mu Londýn skutečně přiřkne vyjednanou autonomii, tak se obávám, že Skotové nebudou mít příliš motivace na sobě pracovat. Označuje se to jako prokletí z dostatku zdrojů. V historii jsme to zažili mnohokrát, že země, které dostávají bezpracný příjem ve formě surovinného bohatství nebo štědrých sociálních dávek, pak peníze neproduktivně utrácejí, uplácejí voliče a dlouhodobě upadají.

A.cz: Očekáváte, že se po možném vítězství nacionalistů ve volbách do skotského parlamentu v roce 2016 referendum zopakuje?

Ve Skotsku jsou tyto nálady latentně přítomné, takže stačí, aby se objevil podobný lídr, jako byl nyní Alex Salmond, a můžeme to mít na stole znova. Teď bude především záležet právě na tom, co Skotsko získá. Umím si totiž představit, že Londýn už nebude pod tlakem, že by to fakt nemuselo dopadnout, tak zase poleví, což pak může ve Skotsku vyvolat dojem, že si s nimi, lidově řečeno, vytřel zadek, že jim něco slíbil a nedodržel. To se potom může projevit v nějakém dalším referendu.

Ekonomika se otřepe hned

A.cz: Když se vrátíme k výsledku hlasování, mohou si teď investoři oddechnout, nebo bude v souvislosti se Skotskem pokračovat nejistota?

Podle mě už došlo k velké úlevě, která se velmi rychle projeví na kurzu libry nebo ceně akcií, protože finanční trhy zásadní momenty s nejasným výsledkem nemají nikdy rády. A Británie je hvězdou kvůli své historii, všichni vědí, kde je Londýn, je to světově známá země. Ale platí, že tak rychle, jako dění kolem Skotska v posledních dnech eskalovalo, tak podobně rychle trhy zapomenou. Zatímco v ekonomické oblasti tedy dění okolo referenda nezanechá žádný šrám, v politické bude mít, jak už jsem říkal, trvalé důsledky.

A.cz: V posledním týdnu před referendem se objevovaly zprávy o tom, jak investoři prchají ze Skotska a stahují ze svých bankovních účtů miliony liber. Vrátí se teď?

Já si myslím, že je dnes finanční svět natolik propojen, že si řeknou: "Vždyť je to jedno, tak zůstaneme v Anglii, převod by byl spojený s transakčními náklady, tak proč je hradit znovu." Takže nevidím důvod, proč se vracet.

A.cz: Co skotský bankovní sektor? Aktuálně je objem úvěrů, který tu klienti dluží bankám, dvanáctkrát větší než tamní HDP. Je možné jej nějak zmenšit?

Obrovský bankovní systém je určitě jedna z možných časovaných bomb, i samotné banky přitom musí vědět, že to je nebezpečné. Zase jsme ovšem u toho samého problému jako před rokem 2007, u morálního hazardu. Banky mohou kalkulovat s tím, že pokud budou takto velké, vláda je těžko nechá padnout.

 

Právě se děje

Další zprávy