Život na lince: Práce na minuty, bolavé klouby, touha po benefitech. Chyby neexistují

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
3. 11. 2019 18:12
Na jedné straně slušný plat a pěkné benefity, na druhé monotónní práce. Pořád dokola jen pár úkonů. Jeden šroub, druhý šroub, třetí šroub, zavřít kufr. A další vůz se blíží. V továrně na auta pestrou práci neočekáváte, ale stejně vás svět montážní haly překvapí. "Zvyknete si. Někdo za čtrnáct dní, někdo do měsíce," říká žena, která už strávila na lince v továrně Kia Motors v Žilině dlouhá léta.
V továrně Kia v Žilině.
V továrně Kia v Žilině. | Foto: Kia

Dělnice s maturitou

Magdaléna má sice vzdělání ukončené maturitou na průmyslové střední škole, nicméně řadu let pracovala na dělnické pozici. Původně v jiné továrně, kde brala jen 10 tisíc slovenských korun. Pak jí starší dcera řekla, ať to zkusí v Žilině. "Dostala jsem nástupní mzdu 14 tisíc. Polepšila jsem si. A k tomu řadu pěkných benefitů," říká čtyřiapadesátiletá žena. 

Na "OK lince", tedy na té poslední z dvanácti, ze které už vyjíždějí hotové vozy, pracovala šest let. "Sedneš do auta, jako první člověk ho nastartuješ, musíš počkat, až se všechny kapaliny natáhnou do trubek, vyjedeš z linky a cestou na geometrii vyzkoušíš zda uvnitř vše funguje, spojka, okna, volant. Pak vystoupíš, zvedneš kapotu, nastavíš světla a popoběhneš zpátky k lince, kde sedáš do dalšího auta. A tak pořád dokola, celý den, celý týden," přibližuje Magdaléna svou původní práci.

Rutinní úkoly se pak prý snadno přenesou i mimo továrnu. "Přijela jsem k poště, zaparkovala, stáhla jsem okénka, otevřela kapotu, nastavila světla a pak si povídám: Propána, co to děláš. Tak jsem všechno zavřela a šla. Tedy profesionální deformace funguje," usmívá se žena. 

 

Právě se děje

před 2 minutami

Temelín odstavil po bouři II. blok, proti plánu o týden dřív

Jaderná elektrárna Temelín odstavila v noci na dnešek kvůli následkům bouře II. blok. Spadly stožáry, jež patří firmě ČEPS, která zajišťuje provoz přenosové soustavy. Dvouměsíční odstávka bloku tak začala proti plánu o týden dřív. Ve čtvrtek to řekl temelínský mluvčí Marek Sviták. Po nočních bouřkách je v kraji kvůli poruchám na linkách vysokého napětí bez elektřiny 10 000 domácností, jimž dodává energii E.ON.

před 3 minutami

Náměstek ministra zdravotnictví Vajdák na vlastní žádost končí

Politický náměstek ministra zdravotnictví Vlastimil Vajdák na vlastní žádost končí ke konci červnu ve funkci, vrátí se na post ředitele Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, uvedl ve čtvrtek Deník N. S ministerstvem bude dál spolupracovat na projektu Českého onkologického institutu, který prosazuje premiér Andrej Babiš (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy