Dáme vám 10 000, když se po dovolené vrátíte. Bojuje se už i o agenturní zaměstnance

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
23. 8. 2019 6:20
Mimořádné finanční bonusy, které automobilka Škoda Auto vyplácí kmenovým zaměstnancům několikrát do roka, už moc nepřekvapí. Ovšem takzvaný návratový bonus z dovolené pro agenturní zaměstnance je novinkou. Napjatá situace na trhu práce významně rozšiřuje pole zaměstnaneckých výhod, a to i pro externisty, kteří obvykle na bonusy a jistoty určené zaměstnancům nedosáhnou.
Foto: Jiří Koťátko

Až deset tisíc korun navíc dostanou od společnosti Škoda Auto v srpnové výplatě agenturní zaměstnanci, kteří se po hromadné dovolené vrátili do práce. Odboráři jim už na začátku léta vyjednali za "věrnost" takzvaný návratový bonus, který je na trhu práce v tuto chvíli ojedinělý. 

"Motivací byla snaha zajistit plný stav agenturního personálu po hromadné dovolené v současné napjaté situaci na trhu práce a nedostatku kvalitních zaměstnanců. A to se také podařilo. Agenturní personál se po dovolené vrátil v téměř plném počtu," uvádí se v časopise Škodovácký odborář. Jde o zhruba tři tisíce lidí.

Výše návratového bonusu se odvíjí od délky působení konkrétního zaměstnance v agentuře práce. "Ti zaměstnanci, kteří pracovali v agentuře ke 30. červnu 2019 alespoň jeden rok a déle, obdrží spolu s výplatou za srpen bonus ve výši 10 tisíc korun hrubého. Ti, jejichž pracovní poměr trval kratší dobu než jeden rok, obdrží 7 tisíc korun," uvádí časopis. 

Podle Jiřího Halbrštáta z personální agentury ManpowerGroup je návratový bonus zatím výjimkou. "Ale je to velmi chytré řešení, které se vyplatí především v období po celofiremních dovolených a odstávkách. Ve všech výrobních firmách je běžné, že po delších přestávkách se několik procent zaměstnanců nevrátí včas do práce pod různými záminkami a ohrožuje to plynulý rozjezd výroby," říká Halbrštát.

Doplňuje, že bonus je zároveň tím levnějším řešením. "Je rozhodně lepší zaměstnance motivovat od první hodiny práce po prázdninách, než několik dní draze řešit výpadky některých procesů výroby," dodává personalista. 

Důvody, proč se zaměstnanci po dovolené už nevrátí, jsou prý různé. "Někdo uvede nemoc, někdo si chce prodloužit dovolenou, když je hezké počasí. A někteří se ani neozvou a už nikdy nepřijdou, výpovědní dobu nedodržují. V dnešní nouzi o lidi nového zaměstnavatele zpravidla hrubé porušení pracovní kázně z minulé práce vůbec nezajímá," říká Alžběta Honsová z agentury Randstad. 

Bonusů je spousta, proplacené jízdné do práce je standardem

Podle Miroslavy Chvojkové z personální společnosti Grafton si společnosti v boji o zaměstnance stále vymýšlí nové a nové bonusy a výhody spojené s výkonem práce, a to i pro agenturní zaměstnance. Objevily se například bonusy za "beznemocnost" nebo bonusy za stoprocentní docházku. 

Běžné jsou nadstandardní příplatky za noční směny a práci o víkendech, což jsou podle personalistů další nejčastější důvody, proč lidé práci ve výrobě odmítají. A zatímco doposud dostávali podobné bonusy jen kmenoví zaměstnanci, nyní bobtná i nabídka výhod pro agenturní zaměstnance, kteří ve firmách převážně vykrývají sezonní výkyvy. 

Ve Škodě Auto dostanou externisté z agentury ještě například příspěvek na dopravu. Jeho výše se určuje podle místa trvalého bydliště daného pracovníka. Ti, kteří do svého trvalého bydliště vyjeli na vzdálenost do 200 kilometrů, získají příspěvek 450 korun. Dál se příspěvek zvedá až na 1100 korun při cestě delší než 600 km.

Zároveň společnost nově proplácí zaměstnancům bydlícím na ubytovnách 10 dní měsíčního nájemného. "Dlouhodobým cílem je zajišťovat stejné podmínky agenturním zaměstnancům jako pro kmenové zaměstnance, a to i v rámci kalendarizace Charty agenturního zaměstnávání. Za poslední roky byl v tomto směru učiněn obrovský krok dopředu," píše odborářský týdeník. Škodovka má v současnosti 33,5 tisíc kmenových zaměstnanců a dalších zhruba 3 tisíce agenturních. 

Příspěvky nebo proplácená cesta do práce a z práce, popřípadě ubytování pro zaměstnance ze zahraniční, ale nejsou neobvyklé. Naopak. Stávají se standardem. "Skoro jako stravenky," říká Honsová z Randstadu. Některé výrobní firmy podle ní platí agenturním zaměstnancům často ubytování celé, někteří proplácejí první tři měsíce nebo mají vlastní ubytovny, kde je zvýhodněný nájem.

"V lokalitách, kde je velký přetlak výrobních a logistických zaměstnavatelů, například Ústecko, Liberecko, Plzeňsko, okraje Prahy, Vysočina, jižní Morava, už 70 % firem dává příspěvek na dojíždění nebo zajišťuje vlastní zvýhodněnou či zcela zdarma dopravu," dodává Honsová.

Co jsou "srovnatelné podmínky"?

Zájem o agenturní zaměstnance se z dlouhodobého hlediska výrazně nemění. "Stále nižší nezaměstnanost způsobila, že firmy více investují do modernizace a automatizace, tak aby nebyly závislé na dostupnosti pracovní síly. S tím souvisí i to, že zaměstnavatelé nyní více hledají kvalifikované pozice, zejména technické. Agenturní pracovníci se uplatní všude, kde funguje sezónnost, v automotive, logistice, v klasických výrobních firmách, v e-shopech," doplňuje personalistka Honsová. 

Ze zákona platí, že agenturní zaměstnanec má mít srovnatelné podmínky na stejné pozici jako kmenový zaměstnanec. Protože ale není specifikované, co jsou srovnatelné podmínky, způsobuje to v praxi problémy. Některé firmy odmítají do srovnatelných podmínek zahrnout benefity a omezují je pouze na mzdu a příplatky.

Ustálilo se pravidlo, že do srovnatelných podmínek spadají benefity daňově uznatelné. Ty, co daňově uznatelné nejsou, do srovnatelných podmínek nepatří. Jde například o příspěvek na stravování nad limit, odměna při životním jubileu, příspěvek na životní a důchodové pojištění a právě i příspěvek na dopravu či bydlení. Firmy stále častěji benefity dorovnávají nebo kompenzují. 

 

Právě se děje

před 18 minutami

Trump neudělí milost Bannonovi ani svému právníkovi, na seznamu je Lil Wayne

Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu, nejsou jména bývalého starosty New Yorku a prezidentova osobního právníka Rudyho Giulianiho ani bývalého poradce Steva Bannona. S odvoláním na své zdroje to dnes napsala agentura Reuters. Podle ní se milosti dočká rapper Lil Wayne. Před koncem mandátu se Trump chystá podle dřívějších informací amerických médií omilostnit přes 100 lidí.

Zpěvák Lil Wayne čelí obvinění z nepovoleného ozbrojování poté, co policie našla v prosinci roku 2019 v jeho zavazadlech nabitou pozlacenou pistoli. Rapperovi bylo držení zbraní zakázáno kvůli záznamům v trestním rejstříku. Rapper se k porušení zákona přiznal a hrozí mu až deset let vězení.

Zpěvák Lil Wayne několikrát v uplynulém roce Trumpa podpořil. Na twitteru zveřejnil fotografii, na které pózuje s prezidentem, a kladně se vyjádřil i o některých reformách, které Trumpova administrativa připravovala.

Podle zdrojů agentury Reuters Trump neudělí milosti ani zakladateli portálu WikiLeaks Julianovi Assangeovi. Trump poradci údajně také odradili od toho, aby "preventivně" zastavil trestní stíhání proti sobě a členům své rodiny. Milosti by se naopak měl dočkat bývalý předseda zákonodárného sboru státu New York Sheldon Silver, který byl odsouzen v roce 2015 na dvanáct let vězení za úplatkářství.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy