Za pardubickou firmu se úspěchem pochlubil Andrej Čírtek, mluvčí společnosti Czechoslovak Group (CSG), která ji vlastní. Radar, který Retia vyvinula pod názvem ReTWis 5, se na americkém trhu prodává pod značkou POLR 1.
Zpráva, že náš radar, který najde "život" za překážkou, aktivně pomáhá chránit lidi už i za velkou louží, pro nás byla něco báječného. 🥳 Ve Phoenixu odhalil skrytého pachatele a v San Antoniu pomohl vyřešit situaci s několika rukojmími. 😎
— RETIA, a.s. (@retiacz) August 3, 2021
👉https://t.co/KVjSaGPAA9 pic.twitter.com/JA53s5KwsY
Společnost začala radar po schválení americkými úřady nabízet federálním, státním i municipálním bezpečnostním složkám. Dosud se jich prodalo sedm, na desítky dalších jsou objednávky. Podle Aleše Kvídery, ředitele divize CSG Aerospace, kam spadá i společnost Retia, by se moderní technologie měla brzy uplatnit v Evropě a v českých bezpečnostních složkách.
Radar ReTWis pardubická Retia zdokonalovala několik let a nyní na trh dodává jeho pátou verzi. Cílem vývoje bylo zredukovat váhu a rozměry, aby jej mohla snadno používat policie i armáda, a zdokonalit jeho senzory a software tak, aby přispěl k identifikaci osob za pevnou překážkou.
Váží 3250 gramů a jeho baterie mají výdrž až pět hodin. Funguje na principu detekce malých změn vyvolaných lidským nebo zvířecím pohybem a umožňuje tak lokalizovat například člověka jen na základě pouhého dýchání. Vizuální výstupy objektů skrytých za zdí jsou zobrazovány na základě zpracování impulzů od nich odražených. Signál z radaru je prakticky nezjistitelný.
Společnost Retia, která vyrábí radarové systémy, systémy velení a řízení, záznamové systémy a elektroniku, měla vloni tržby 541 milionů korun. Je to o 186 milionů korun a o 52 procent lepší výsledek než rok předtím. Ukazatel EBITDA, který vyjadřuje zisk před započtením úroků, daní a odpisů, dosáhl minulý rok 64 milionů korun.