Zástupci ruské společnosti Transněfť mají podle zdrojů agentury Reuters na čtvrtek naplánovanou schůzku v Polsku. O situaci ohledně znečištěné ropy na ní chtějí jednat s představiteli polské společnost PERN a s lidmi z polských a německých rafinerií.
Ropa, která proudí Družbou i do České republiky, je od dubna znečištěná organickým chloridem. Její dovoz vedle Česka zastavilo Slovensko, Maďarsko a další země. Organický chlorid může poškodit zařízení rafinérií. Polsko v úterý vyzvalo Moskvu k rychlému obnovení dodávek.
Ukrajinský distributor Ukrtransnafta začal posílat ropu jižní větví Družby do Maďarska, když země potvrdila, že je schopna ji přijímat. Ropa začala proudit potrubím směrem k východní hranici Ukrajiny v pondělí, po několika hodinách však Ukrtransnafta dodávku přerušila kvůli problémům, na které ji upozornila maďarská společnost MOL.
Ropovod Družba se v Bělorusku rozděluje na dvě větve - tou severní se ropa dostává do Polska a do Německa. Polské ministerstvo energetiky oznámilo, že provoz polských rafinerií nebylo nutné přerušit, ministr Krzystof Tchorzewski ale zároveň požádal Rusko, aby se snažilo přepravu čisté ropy co nejrychleji obnovit.
Běloruský premiér Sjarhej Rumas hodlá o věci jednat s ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem v pátek. Teď je podle něj hlavním úkolem Běloruska odčerpat kontaminovanou ropu a obnovit její tok, uvedla běloruská agentura Belta.
Ruský provozovatel ropovodů Transněfť minulý týden podle agentury Interfax uvedl, že na Slovensko by měla čistá ropa dorazit během tohoto týdne. Jižní větev ropovodu Družba vede přes Ukrajinu na Slovensko a dál do České republiky.
Reuters v úterý s odvoláním na své zdroje napsal, že se obchodníci snaží na asijských trzích prodávat znečištěnou ropu, kterou odmítly evropské země. Společnosti Vitol a Unipec poslaly či posílají tankery se zhruba 700 tisíci tun této ropy do čínských rafinerií. Firmy se k informaci odmítly vyjádřit.