Kateřina Hovorková
Aktualizováno 31. 12. 2022 15:34
Předpovědi, které se zaměřují na sice nepravděpodobné a podceňované událostí, jež ale mají potenciál pořádně rozvířit finanční trhy, politický svět i kulturu - tak popisuje své šokující předpovědi hlavní investiční analytik Steen Jakobsen z dánské Saxo Bank. Vydává je tradičně na konci roku a čas od času se některá z předpovědí skutečně vyplní. Zjistěte, jak by to mohlo vypadat v roce 2023.
Konec masa na talíři
"Podle jednoho dokumentu je k tomu, aby bylo do roku 2050 dosaženo nulových čistých emisí, nutné snížit roční spotřebu masa na 24 kilogramů na osobu. Současný průměr zemí OECD přitom činí zhruba 70 kilo," začíná svou další šokující předpověď Jacobsen.
Potravinový aspekt klimatické změny budou podle něj nejspíše zvažovat ty země, které mají stanoveny právně závazné cíle čistých nulových emisí. Švédsko se zavázalo dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2045 a další země, jako Velká Británie, Francie či Dánsko, pracují s časovým horizontem roku 2050.
V roce 2023 se tak podle ekonoma nejméně jedna země rozhodne přejít v závodu o nejagresivnější klimatickou politiku do vedení a zavede od roku 2025 vysoké a dále rostoucí zdanění masa. Navíc se zaváže na svém území do roku 2030 zcela zakázat chov zvířat na maso.
"Chuťové pohárky konzumentů se tak budou muset spokojit s vylepšenými umělými masovými výrobky rostlinného původu a s masem z laboratoří, které bude díky novým technologiím produkováno ještě humánnějším a ekologičtějším způsobem," míní analytik Saxo bank.