U dálnic dál stojí 600 nelegálních billboardů. Hlavní hříšník přitom ty své už odvezl

ČTK ČTK
8. 10. 2018 16:38
Kolem dálnic dál zůstává zhruba 600 nelegálních billboardů, další stovky pak stojí u silnic první třídy. Některé firmy odmítají komunikovat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Společnost Czech Outdoor odstranila všechny své nelegální billboardy z okolí dálnic, šlo o 663 poutačů. V pondělí to sdělil mluvčí Svazu provozovatelů venkovní reklamy (SPVR) Lukáš Váňa, ministerstvo dopravy informaci potvrdilo. Czech Outdoor je největším členem svazu. V ochranném pásmu dálnic dál zůstává i po 13 měsících platnosti zákazu přes 600 reklamních zařízení ostatních provozovatelů. Stovky zakázaných poutačů stále stojí i v okolí silnic první třídy.

Czech Outdoor se v srpnu zavázala k odstranění všech svých poutačů z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy do konce září. Tehdy jí zbývalo odstranit zhruba 180 poutačů.

V okolí dálnic zůstává zhruba 600 nelegálních poutačů, další stovky jsou u silnic první třídy. Podle ministerstva se někteří provozovatelé vyhýbají komunikaci a nelegální billboardy dále provozují. Jako příklad ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) v srpnu jmenoval firmu A.C.E. Media, která má sídlo v USA. Ministerstvo jí zaslalo výzvu k odstranění sedmi billboardů, nyní čeká na doručení výzvy.

Podle mluvčí ministerstva Lenky Rezkové podnikne úřad další kroky k odstranění až po uplynutí zákonných lhůt, které musí provozovatel dostat. Situaci okolo billboardů americké firmy ovšem komplikuje skutečnost, že jsou na soukromém pozemku několika vlastníků.

Odstranění billboardů z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy vyžaduje novela zákona o pozemních komunikacích platná od loňského září. Majitelům reklamních ploch nařizuje jejich odstranění, pokud jsou blíže než 250 metrů od dálnic a 50 metrů od silnic první třídy. Silničáři před rokem napočítali zhruba 3000 nelegálních poutačů.

Czech Outdoor loni na svých reklamních nosičích vyvěsil státní vlajku. Podle společnosti to byla forma protestu vůči postupu státu. Nyní firma čeká na rozhodnutí Ústavního soudu, ke kterému se obrátila skupina 17 senátorů s návrhem příslušnou část novely zákona o pozemních komunikacích zrušit. Podaná ústavní stížnost je podle provozovatelů billboardů rovněž důvodem, proč dosud mnozí s odstraňováním billboardů otáleli.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Bývalý trenér Atlética, který vedl i Bejbla, zemřel ve věku 71 let

Bývalý srbský fotbalista a trenér Radomir Antič zemřel v Madridu ve věku 71 let. O jeho úmrtí bez bližších podrobností jako první informovalo na svém webu Atlético Madrid, s nímž mimo jiné slavil double. Ve Španělsku trénoval i velké rivaly Real Madrid a Barcelonu.

V Atléticu, v němž vedl i českého reprezentanta Radka Bejbla, působil natřikrát v letech 1995 až 2000. V první sezoně 1995/96 s klubem triumfoval v lize i v domácím poháru. Celkem ve Španělsku strávil 16 let ze své trenérské kariéry.

V letech 2008 až 2010 vedl Antič srbský národní tým, poté si vyzkoušel angažmá v čínské lize. Naposledy trénoval v roce 2015 tým Che-pej China Fortune.

Zdroj: ČTK
Další zprávy