Silničáři odstranili z dálnic první nelegální billboardy, lhůty pro majitele končí

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 10. 2017 19:59
Ukázku odstranění billboardů pro novináře si na video natočili i zástupci majitele billboardů. S odstraňováním nelegálních reklam začali pracovníci na dálnici D1. Silničáři v září napočítali kolem dálnic a silnic první třídy téměř 7000 reklamních zařízení, z toho asi 3000 jich odporovalo zákonu. Reklamní plochy by měly zmizet také od silnic první třídy, jejich odstranění by měly zajistit jednotlivé kraje, ty však s jejich likvidací nijak nespěchají.
Silničáři odstraňují na dálnicích první nelegální billboardy.
Silničáři odstraňují na dálnicích první nelegální billboardy. | Foto: ČTK

Bernartice - Pracovníci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začali v těchto dnech demontovat první nelegální billboardy u dálnic. Jako první přišla na řadu dálnice D1 ve středních Čechách a na Vysočině, kde silničáři médiím předvedli odstranění jednoho z billboardů. Nevyhovující reklamní plochy by měly zmizet kromě dálnic také u silnic první třídy. Kraje ale zatím s jejich odstraňováním nespěchají.

Odstranění billboardů z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy vyžaduje novela zákona o pozemních komunikacích. Na ministerstvo dopravy bylo zatím odesláno 237 zdokumentovaných reklamních zařízení a od ministerstva přišlo 28 výzev k odstranění adresovaných vlastníkům. Podle mluvčího ŘSD Jana Rýdla se to týká především společnosti Czech Outdoor.

"Zatím se pohybujeme po D1," řekl novinářům vedoucí odboru údržby ŘSD František Sedláček. Silničáři podle něj postupují podle zákona, některé poutače zakrývají, jiné po zakrytí rovnou demontují a odvážejí. Podle mluvčího Rýdla se začalo ve střední části D1, tedy kolem střediska údržby dálnic Bernartice. "Přidávají se další střediska," dodal.

Pracovníci ŘSD v pondělí novinářům předvedli odstranění nelegální reklamní plochy na odpočívadle dálnice D1 u Humpolce. Demontáž jednoho billboardu zabere podle Sedláčka v průměru 45 minut a neobejde se bez dopravního omezení. Některé poutače lze demontovat celé. Po jiných zůstanou betonové patky, které musí silničáři označit bezpečnostními prvky a následně také odstranit.

Zatímco na dálnicích o odstranění poutačů rozhoduje ministerstvo, na silnicích první třídy jsou to kraje. Většina hejtmanství ale ještě odstraňovat billboardy nezačala.

V řadě krajů úředníci čekají na podnět státních silničářů. "Čekáme na ŘSD, které situaci na silnicích prvních tříd jako jejich správce monitoruje. ŘSD nám musí dodat seznam míst, kde billboardy jsou, včetně jejich přesného zaměření," vysvětlil mluvčí středočeského hejtmanství Pavel Lochař.

Společnost Czech Outdoor už se však ohradila proti demontáži jednoho z billboardů, který je podle ní legální, protože odkazuje na nedalekou čerpací stanici. Společnost vyzvala ŘSD, aby billboard vrátila na původní místo, řekl mluvčí Svazu provozovatelů venkovní reklamy Lukáš Váňa. 

Novela zákona o pozemních komunikacích nařizuje majitelům odstranit reklamy, které jsou blíž než 250 metrů od dálnic a 50 metrů od silnic první třídy. Silničáři v září napočítali kolem dálnic a silnic první třídy téměř 7000 reklamních zařízení, z toho asi 3000 jich odporovalo zákonu.

Výjimkou jsou právě poutače odkazující na provozovny blíž než 200 metrů - ty zákon připouští. Na odvezeném billboardu u Humpolce byl nápis Shell a šipka ukazující k čerpací stanici v opačném směru D1. U D1 na Vysočině se objevily i další podobné billboardy odkazující třeba na přepravní služby nebo "prodejní automat pomoc řidičům". Měly jednotnou grafiku.

Společnost Shell se však proti použití svého jména na billboardu ohradila. "Jednoznačně tady bylo použité jméno naší společnosti bez toho, aniž bychom o tom věděli," řekl v České televizi Petr Šindler, mluvčí společnosti Shell a dodal, že zvažuje právní kroky.

"Myslím, že takové triky nejsou důstojné ani nás ani majitelů reklamních společností," komentoval to ministr dopravy Dan Ťok (ANO). Ministerstvo uvedlo, že i kdyby reklamní zařízení sloužilo k označení provozovny, muselo by být pro tento případ schváleno silničním správním úřadem, kterým je právě ministerstvo dopravy. 

Mluvčí ŘSD Jan Rýdl řekl, že ŘSD má v ruce rozhodnutí silničního správního úřadu a koná. Neřeší tudíž, co je aktuálně na billboardu, který má odstranit, zobrazeno. "Nejsme komise určená k posuzování obsahu reklamních kampaní, reklamní agentura ani právní kancelář, my jsme správce komunikace," řekl.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Bill a Melinda Gatesovi jsou oficiálně rozvedení

Americký miliardář, filantrop a spoluzakladatel a dlouholetý šéf společnosti Microsoft Bill Gates a jeho manželka Melinda jsou oficiálně rozvedení. Dokument o konci jejich 27letého manželství v pondělí podepsal soudce v Seattlu. Jak si manželé, kteří stáli u zrodu nadace nesoucí jejich jména, rozdělili majetek, zveřejněno nebylo.

Není tak například jasné, kdo získá rodinné sídlo na břehu Washingtonova jezera na předměstí Seattlu, píše The New York Times na svých internetových stránkách. Všechny tři děti Gatesových jsou starší 18 let, takže se nyní už bývalí manželé nemuseli dohodnout na péči o ně. Žádný z nich nepožádal o změnu příjmení, ačkoliv Melinda Gatesová od oznámení rozchodu používá i svoje rodné příjmení Frenchová.

Magazín Forbes hodnotu majetku Frenchové Gatesové odhaduje na 3,2 miliardy dolarů (68,6 miliardy korun), může ale prý být ještě vyšší. Hodnota majetku Billa Gatese dosahuje 131 miliard dolarů.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

ČNB podle ekonomů ve čtvrtek opět zvýší úrokové sazby o 0,25 procentního bodu

Bankovní rada České národní banky na svém čtvrtečním zasedání zvýší základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 0,75 procenta, shodují se analytici. Zároveň očekávají, že rada bude sazby zvyšovat i na svých dalších zasedáních ve zbytku roku tak, že základní úroková sazba by mohla vzrůst na konci roku na jedna až 1,25 procenta.

Důvodem zvýšení sazeb jsou především obavy z růstu inflace související s oživením ekonomiky. Na druhou stranu růst sazeb může na podzim zbrzdit horší pandemická situace. Rada ve čtvrtek kromě nastavení sazeb projedná a představí také novou makroekonomickou prognózu, u které očekávají ekonomové zlepšení odhadu růstu ekonomiky.

Na posledním měnovém jednání 23. června rada poprvé od února 2020 zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta. Pro toto rozhodnutí hlasovali čtyři členové bankovní rady. Člen bankovní rady Vojtěch Benda hlasoval dokonce pro zvýšení základní úrokové sazby o 0,5 procentního bodu. Dva členové, Aleš Michl a Oldřich Dědek, pak byli pro ponechání úrokových sazeb beze změny. V aktuální květnové prognóze ČNB očekává letos růst ekonomiky o 1,2 procenta a příští rok o 4,3 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy