Na 300 tisíc Čechů si doma nemůže pořádně zatopit. Postihla je "energetická chudoba"

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
Aktualizováno 7. 1. 2021 15:28
Téměř tři sta tisíc obyvatel Česka si nemůže dovolit dostatečně vytápět své bydlení. Důvodem jsou především finance. Ukazují to nová data evropského statistického úřadu Eurostat. Z údajů ale také vyplývá, že si Česko v porovnání s ostatními zeměmi EU vede dobře. Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda k tomu doplňuje, že takzvanou energetickou chudobou trpí v tuzemsku zejména starší lidé.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Eurostat zveřejnil data tuto středu. Údaje se vážou k roku 2019 a zachycují situaci ve všech 27 zemích unijního svazku a také v Norsku a Švýcarsku. Nejvyšší počet lidí, kteří nemohou vytápět své obydlí na vyhovující teplotu, eviduje Bulharsko (30,1 procenta), Litva (26,7 procenta) a Kypr (21 procent). Naopak nejlépe je na tom Švýcarsko (0,3 procenta) a Norsko (jedno procento).

V Česku jde o 2,8 procenta, tedy 298 tisíc osob. Kovanda upozornil, že se situace s vytápěním bytů a domů v Česku za posledních patnáct let zlepšila.

"V roce 2005 si totiž pořádně nemohlo zatopit hned 948 500 obyvatel. V procentuálním vyjádření to znamená, že si tehdy nemohlo adekvátně zatopit 9,3 procenta lidí, zatímco v roce 2019 to byla už jen 2,8 procenta," popsal ekonom.

Zlepšení vykazuje i průměr EU. Ten se ještě v roce 2012 rovnal 10,8 procenta, od té doby ale číslo soustavně klesá. Podle nynějších údajů Eurostatu, které se vážou k předloňskému roku, žije v EU v průměru 6,9 procenta lidí, kteří si doma nemohou zatopit na uspokojivou teplotu.

Podle Kovandy se v Česku problém s vytápěním týká hlavně starších lidí a ne vždy je důvodem nedostatek financí. Podle něj hraje roli také nedostatečné zateplení budov, slabá izolace, zastaralost zdrojů vytápění, ale i špatné návyky při vytápění a větrání nebo používání energeticky neefektivních spotřebičů.

"V souhrnu se situace se zateplením a izolací budov díky příslušným rekonstrukcím a výstavbě nových nemovitostí v posledních patnácti letech zlepšila, stejně jako lidé postupně modernizují vybavení svých domácností. To jsou klíčové důvody, proč v ČR klesá podíl lidí žijících bez adekvátního vytápění," doplnil Kovanda.

Domácnosti, které v Česku představují největšího spotřebitele tepla, využívají 42 procent celkové energie právě na vytápění. Ukázala to listopadová data portálu Evropa v datech.

Server také s odkazem na údaje Teplárenského sdružení ČR uvedl, že se kvůli pandemii koronaviru snížila při minulé topné sezoně až o desetinu dodávka tepla pro průmysl, obchodní centra nebo školy. U domácností pokles činil jednotky procent.

Podle prohlášení Energetického regulačního úřadu (ERÚ) z loňského listopadu by lidem v tomto roce neměla podražit elektřina ani plyn, některé domácnosti za ně podle ERÚ i uspoří. Například analytik BH Securities Štěpán Křeček ale upozornil, že pokud začne letos pandemie ustupovat a dojde k postupné obnově světového hospodářství, lidé se musí připravit na zdražování těchto komodit.

Tabulka ukazuje, kolik procent obyvatel dané země si nemůže dovolit vytápět svůj domov na vyhovující teplotu.

Bulharsko 30,1 %
Litva 26,7 %
Kypr 21 %
Portugalsko 18,9 %
Řecko 17,9 %
Itálie 11,1 %
Rumunsko 9,3 %
Lotyšsko 8 %
Malta 7,8 %
Slovensko 7,8 %
Španělsko 7,5 %
Chorvatsko 6,6 %
Francie 6,2 %
Maďarsko 5,4 %
Irsko 4,9 %
Polsko 4,2 %
Belgie 3,9 %
Nizozemsko 3 %
Česko 2,8 %
Dánsko 2,8 %
Německo 2,5 %
Estonsko 2,5 %
Lucembursko 2,4 %
Slovinsko 2,3 %
Švédsko 1,9 %
Rakousko 1,8 %
Finsko 1,8 %
Norsko 1 %
Švýcarsko 0,3 %

Zdroj: Eurostat

Chudé Česko 21 - projekt Aktuálně.cz

Chudé Česko 21
 

Právě se děje

před 35 minutami

Svět knihy bude v červnu, pořadatelé jsou připraveni testovat návštěvníky

Po loňském zrušeném ročníku veletrhu Svět knihy Praha jej pořadatelé chtějí letos uspořádat od 10. do 13. června, tedy o měsíc později, než bývá zvykem. Akce by se měla konat jako tradičně v Průmyslovém paláci na Výstavišti v pražských Holešovicích. Maximum literárního programu však organizátoři plánují přesunout mimo palác, aby eliminovali úzký kontakt mezi návštěvníky. Pořadatelé jsou také připraveni provádět na místě antigenní testy.

Čestným hostem má být Francie. Zvláštní pozornost má být dopřána i Polsku, které se mělo zúčastnit loňského zrušeného ročníku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy