Na 300 tisíc Čechů si doma nemůže pořádně zatopit. Postihla je "energetická chudoba"

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
Aktualizováno 7. 1. 2021 15:28
Téměř tři sta tisíc obyvatel Česka si nemůže dovolit dostatečně vytápět své bydlení. Důvodem jsou především finance. Ukazují to nová data evropského statistického úřadu Eurostat. Z údajů ale také vyplývá, že si Česko v porovnání s ostatními zeměmi EU vede dobře. Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda k tomu doplňuje, že takzvanou energetickou chudobou trpí v tuzemsku zejména starší lidé.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Eurostat zveřejnil data tuto středu. Údaje se vážou k roku 2019 a zachycují situaci ve všech 27 zemích unijního svazku a také v Norsku a Švýcarsku. Nejvyšší počet lidí, kteří nemohou vytápět své obydlí na vyhovující teplotu, eviduje Bulharsko (30,1 procenta), Litva (26,7 procenta) a Kypr (21 procent). Naopak nejlépe je na tom Švýcarsko (0,3 procenta) a Norsko (jedno procento).

V Česku jde o 2,8 procenta, tedy 298 tisíc osob. Kovanda upozornil, že se situace s vytápěním bytů a domů v Česku za posledních patnáct let zlepšila.

"V roce 2005 si totiž pořádně nemohlo zatopit hned 948 500 obyvatel. V procentuálním vyjádření to znamená, že si tehdy nemohlo adekvátně zatopit 9,3 procenta lidí, zatímco v roce 2019 to byla už jen 2,8 procenta," popsal ekonom.

Zlepšení vykazuje i průměr EU. Ten se ještě v roce 2012 rovnal 10,8 procenta, od té doby ale číslo soustavně klesá. Podle nynějších údajů Eurostatu, které se vážou k předloňskému roku, žije v EU v průměru 6,9 procenta lidí, kteří si doma nemohou zatopit na uspokojivou teplotu.

Podle Kovandy se v Česku problém s vytápěním týká hlavně starších lidí a ne vždy je důvodem nedostatek financí. Podle něj hraje roli také nedostatečné zateplení budov, slabá izolace, zastaralost zdrojů vytápění, ale i špatné návyky při vytápění a větrání nebo používání energeticky neefektivních spotřebičů.

"V souhrnu se situace se zateplením a izolací budov díky příslušným rekonstrukcím a výstavbě nových nemovitostí v posledních patnácti letech zlepšila, stejně jako lidé postupně modernizují vybavení svých domácností. To jsou klíčové důvody, proč v ČR klesá podíl lidí žijících bez adekvátního vytápění," doplnil Kovanda.

Domácnosti, které v Česku představují největšího spotřebitele tepla, využívají 42 procent celkové energie právě na vytápění. Ukázala to listopadová data portálu Evropa v datech.

Server také s odkazem na údaje Teplárenského sdružení ČR uvedl, že se kvůli pandemii koronaviru snížila při minulé topné sezoně až o desetinu dodávka tepla pro průmysl, obchodní centra nebo školy. U domácností pokles činil jednotky procent.

Podle prohlášení Energetického regulačního úřadu (ERÚ) z loňského listopadu by lidem v tomto roce neměla podražit elektřina ani plyn, některé domácnosti za ně podle ERÚ i uspoří. Například analytik BH Securities Štěpán Křeček ale upozornil, že pokud začne letos pandemie ustupovat a dojde k postupné obnově světového hospodářství, lidé se musí připravit na zdražování těchto komodit.

Tabulka ukazuje, kolik procent obyvatel dané země si nemůže dovolit vytápět svůj domov na vyhovující teplotu.

Bulharsko 30,1 %
Litva 26,7 %
Kypr 21 %
Portugalsko 18,9 %
Řecko 17,9 %
Itálie 11,1 %
Rumunsko 9,3 %
Lotyšsko 8 %
Malta 7,8 %
Slovensko 7,8 %
Španělsko 7,5 %
Chorvatsko 6,6 %
Francie 6,2 %
Maďarsko 5,4 %
Irsko 4,9 %
Polsko 4,2 %
Belgie 3,9 %
Nizozemsko 3 %
Česko 2,8 %
Dánsko 2,8 %
Německo 2,5 %
Estonsko 2,5 %
Lucembursko 2,4 %
Slovinsko 2,3 %
Švédsko 1,9 %
Rakousko 1,8 %
Finsko 1,8 %
Norsko 1 %
Švýcarsko 0,3 %

Zdroj: Eurostat

Chudé Česko 21 - projekt Aktuálně.cz

Chudé Česko 21
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

"Naše země není otevřená". Američané začali vyhošťovat tábořící migranty z Haiti

Americké úřady začaly s vyhošťováním tisíců lidí původem z Haiti, kteří se tento týden utábořili na hranici mezi Mexikem a Texasem. Úřady dnes vypravily první tři lety na Haiti, řekl agentuře AP nejmenovaný zdroj. Bezpečnostní složky také zablokovaly vstup do Texasu z mexické strany. 

Tento týden dorazilo do okolí texaského města Del Rio z Mexika zhruba 14 tisíc lidí. Utábořili se u mostu, který spojuje mexický a texaský břeh řeky Rio Grande, tvořící hranici mezi Mexikem a USA. Většina migrantů je z Haiti, ale i zemí Střední Ameriky.

V sobotu americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti oznámilo, že navýší přepravní kapacity pro vyhoštění lidí, kteří nezákonně překročili hranici. Ministerstvo uvedlo, že "naše hranice není otevřená, a lidé by se neměli vydávat na nebezpečnou cestu". Migranti by měli být navráceni do země původu, aniž by dostali možnost si podat žádost o azyl.

před 52 minutami

Čeští inline hokejisté získali na MS sedmé zlato, rozdrtili ve finále Kanadu 7:0

Čeští inline hokejisté získali na mistrovství světa organizace FIRS v italském Roccarasu sedmé zlato v historii. Ve finále rozdrtili svěřenci trenéra Martina Mecery 7:0 Kanadu a navázali na triumfy z let 2007, 2011, 2013, 2015, 2016 a 2018.

Češi, kteří byli na minulém světovém šampionátu v Barceloně v roce 2019 druzí, získali 16. medaili za sebou a na 26. šampionátu 22. cenný kov. Druzí byli šestkrát a třetí devětkrát.

Do vedení se dostali Mecerův tým v čase 9:05 díky brance Patrika Šebka, v 15. minutě zvýšil Jakub Bernad. Po 51 sekundách druhého poločasu se prosadil Marek Loskot a v posledních sedmi minutách zápasu si Češi ještě s chutí zastříleli. Nejdříve využil přesilovku Loskot, potom se zapsali podruhé v utkání mezi střelce také Bernad s Šebkem a 64 sekund před koncem dovršil debakl Kanady Lukáš Novák. Gólman Daniel Brabec udržel čisté konto.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Čeští futsalisté na MS zachránili remízu 1:1 s Vietnamem a jsou v osmifinále

Čeští futsaloví reprezentanti ve třetím utkání na mistrovství světa v Litvě zachránili remízu 1:1 s Vietnamem a z druhého místa skupiny D postoupili do osmifinále. V něm svěřenci trenéra Tomáše Neumanna v pátek pravděpodobně narazí na Španěly, dvojnásobné světové šampiony. Jediný český gól v Kaunasu dnes vstřelil kapitán Lukáš Rešetár.

"Hlavně jsem zklamaný z našeho výkonu. Takhle špatně jsme dlouho nehráli. Zakončení bylo z naší strany tragické. Šancí jsme měli zase na deset gólů, ale jak to řešíme, to je hrůzostrašné," řekl Neumann v nahrávce pro média od FAČR.

Češi po vítězství 5:1 na Panamou a porážce 0:4 s favorizovanou Brazílií v prvním poločase dominovali v držení míče, ale tolik šancí si nevytvořili. Ty zřejmě největší neproměnil Křivánek. Několikrát vietnamských pokusů zneškodnil brankář Vahala.

"Chyběl tam pohyb, chyběla prudká přihrávka. Stáli jsme na míči, neběhali jsme. Vůbec nejsem s ničím spokojený," prohlásil kouč Neumann.

Podobně vypadalo dlouho i druhé dějství. Po Zárubově tyčce ve 35. minutě Phat Chau nečekaně prostřelil brankáře Vahalu. Už za necelou minutu ale odpověděl kapitán Rešetár, který chybu ve vietnamské obraně potrestal střelou do horního růžku. Závěr už si čeští hráči pohlídali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy