Jak se český život změnil za posledních 15 let: Zdražování i nové samozřejmosti

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
Aktualizováno 5. 1. 2021 9:52
On-line deník Aktuálně.cz oslavil před několika týdny 15 let své existence. Lidé mají tendenci pomalé změny neregistrovat a přizpůsobovat se jim, proto nás napadlo zeptat se expertů, jak se vlastně život v Česku za tu dobu proměnil. Ekonomové a statistici odpověděli tím nejobjektivnějším způsobem: čísly.
Foto: Aktuálně.cz
  • Ekonomy on-line deník Aktuálně.cz oslovil s otázkou, jaká je podle nich největší změna, která ovlivnila životy a fungování českých domácností a ekonomiky v posledních 15 letech nejvíce.

Jejich odpovědi byly prakticky shodné: ceny zboží a služeb. V první řadě podražil zejména alkohol a cigarety, které v důsledku rostoucích spotřebních daní podražovaly nejvíce. S peněženkami Čechů ale zamávaly zejména výdaje na bydlení. 

  • Podle prosincové studie developerské společnost Central Group v současnosti Pražan na průměrný nový byt o rozloze 70 metrů čtverečních vydělává už skoro 14 let. Na konci třetího čtvrtletí 2014, odkdy developer údaje eviduje, to bylo jen necelých 10 let.

Podle společných statistik developerů Trigema, Skanska Reality a Central Group průměrná cena nových prodaných bytů v hlavním městě na konci září meziročně vzrostla o 3,2 procenta na 110 117 korun za metr čtvereční. Od poloviny roku 2015 nové byty v Praze podražily o 98 procent.

Vysoké ceny jsou dané hlavně ani v krizi neoslabující poptávkou, hlavně po "investičních bytech". Češi, kteří mají letos dle statistik nejvyšší průměrné úspory od vzniku republiky, jsou ochotni přemrštěné ceny platit, a developery tak nic nenutí zlevňovat. Jako další příčiny zdražování odborníci zmiňují rostoucí ceny pozemků, stavebních prací a materiálů, vysoké daňové zatížení nebo zbytečně přísné technické předpisy.

  • Život Čechů ovšem za posledních 15 let nebyl ovlivněn jen zdražováním. Ekonomové v anketě on-line deníku Aktuálně.cz odhalili i pozitivní změny. Podívejte se, které to jsou.
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy