Každý stupeň tři tisíce navíc. Češi si doma zbytečně přetápí, horko vyžadují i v noci

on ČTK on, ČTK
21. 5. 2019 12:02
Češi si podle srovnávacího portálu Ušetřeno.cz rádi přitopí. Pokoj mají v noci vytopený na teplotu, kterou mají lidé v jiných evropských zemí nastavenou přes den. Podle průzkumu agentury STEM musí kvůli nákladům na vytápění 22 procent českých domácností omezit jiné výdaje.
Foto: Thinkstock

"Celých 68 procent Čechů přetápí často až na 25 stupňů Celsia, v noci si v 73 procentech případů nastavují topení na zhruba 20 stupňů, což je jinak obvyklá denní teplota ve většině evropských domácností," uvádí mluvčí portálu Tereza Kunová.

Podle průzkumu STEM vyplývá, že dalších 15 procent domácností musí kromě uskromňování se ve výdajích zároveň redukovat teplotu v jiných částech domu. Úsporná opatření zavádějí častěji starší lidé. Například téměř polovina lidí starších 60 let topí jen v jedné místnosti.

Podle statistiků může být v důsledku toho 15 až 20 procent českých domácností ohrožených takzvanou energetickou chudobou, přesné informace ovšem nejsou k dispozici. V Evropě je podle odhadů takzvanou energetickou chudobou ohroženo 50 až 160 milionů lidí, což je velké rozpětí způsobené především tím, že neexistuje shoda na jednotné definici energetické chudoby.

"Podle veřejně dostupných odborných zdrojů ke skupinám ohroženým energetickou chudobou nejčastěji patří lidé v důchodovém věku, kteří žijí ve špatně zateplených velkých domech a nemají dostatek financí na zateplení, nebo přestěhování. Přitom jejich potřeba energie je vzhledem k času strávenému doma a případně zdravotnímu stavu zvýšená," dodala agentura.

Kromě zateplení domácností lidé využívají i další nástroje, jak účty za teplo snížit. Pomoci může samoregulační zařízení na topení (termostatické hlavice), vypínání topení při větrání, či změna dodavatele energie. V tomto jsou ovšem Češi podle Ušetřeno.cz konzervativní a dodavatelé mění v průměru jednou za pět let let.

"Mít doma pořád teplo je sice příjemné, ale je dobré brát v potaz, že částka za topení představuje v rodinném rozpočtu dost významnou položku. Například u rodinných domů topících plynem se běžně pohybuje okolo 27 tisíc korun za jednu sezónu," říká Markéta Witoszová, specialistka na energetiku z portálu Ušetřeno.cz

Foto: Ušetřeno.cz

Podle ní hraje nastavení teploty zásadní roli. "Každé zvýšení termostatu o jeden stupeň Celsia navýší spotřebu energie o 5 až 6 procent, což zhruba odpovídá částce 2 700 korun navíc," dodává.

"Základem je naučit se topit méně. Je také vhodné mít v každém pokoji jinou teplotu - v obývacím a dětském pokoji vyšší, v ložnici nižší. Větrat se v zimě doporučuje vždy s vypnutým topením, a to intenzivně dvakrát denně po dobu deseti minut. Velkým nešvarem českých domácností jsou také zavzdušněné radiátory, které navíc ještě bývají zakryté těžkými závěsy. Na vině bývají i špatně utěsněná okna a dveře, pod kterými teplo uniká ven," radí Kunová.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy