Každý stupeň tři tisíce navíc. Češi si doma zbytečně přetápí, horko vyžadují i v noci

on ČTK on, ČTK
21. 5. 2019 12:02
Češi si podle srovnávacího portálu Ušetřeno.cz rádi přitopí. Pokoj mají v noci vytopený na teplotu, kterou mají lidé v jiných evropských zemí nastavenou přes den. Podle průzkumu agentury STEM musí kvůli nákladům na vytápění 22 procent českých domácností omezit jiné výdaje.
Foto: Thinkstock

"Celých 68 procent Čechů přetápí často až na 25 stupňů Celsia, v noci si v 73 procentech případů nastavují topení na zhruba 20 stupňů, což je jinak obvyklá denní teplota ve většině evropských domácností," uvádí mluvčí portálu Tereza Kunová.

Podle průzkumu STEM vyplývá, že dalších 15 procent domácností musí kromě uskromňování se ve výdajích zároveň redukovat teplotu v jiných částech domu. Úsporná opatření zavádějí častěji starší lidé. Například téměř polovina lidí starších 60 let topí jen v jedné místnosti.

Podle statistiků může být v důsledku toho 15 až 20 procent českých domácností ohrožených takzvanou energetickou chudobou, přesné informace ovšem nejsou k dispozici. V Evropě je podle odhadů takzvanou energetickou chudobou ohroženo 50 až 160 milionů lidí, což je velké rozpětí způsobené především tím, že neexistuje shoda na jednotné definici energetické chudoby.

"Podle veřejně dostupných odborných zdrojů ke skupinám ohroženým energetickou chudobou nejčastěji patří lidé v důchodovém věku, kteří žijí ve špatně zateplených velkých domech a nemají dostatek financí na zateplení, nebo přestěhování. Přitom jejich potřeba energie je vzhledem k času strávenému doma a případně zdravotnímu stavu zvýšená," dodala agentura.

Kromě zateplení domácností lidé využívají i další nástroje, jak účty za teplo snížit. Pomoci může samoregulační zařízení na topení (termostatické hlavice), vypínání topení při větrání, či změna dodavatele energie. V tomto jsou ovšem Češi podle Ušetřeno.cz konzervativní a dodavatelé mění v průměru jednou za pět let let.

"Mít doma pořád teplo je sice příjemné, ale je dobré brát v potaz, že částka za topení představuje v rodinném rozpočtu dost významnou položku. Například u rodinných domů topících plynem se běžně pohybuje okolo 27 tisíc korun za jednu sezónu," říká Markéta Witoszová, specialistka na energetiku z portálu Ušetřeno.cz

Foto: Ušetřeno.cz

Podle ní hraje nastavení teploty zásadní roli. "Každé zvýšení termostatu o jeden stupeň Celsia navýší spotřebu energie o 5 až 6 procent, což zhruba odpovídá částce 2 700 korun navíc," dodává.

"Základem je naučit se topit méně. Je také vhodné mít v každém pokoji jinou teplotu - v obývacím a dětském pokoji vyšší, v ložnici nižší. Větrat se v zimě doporučuje vždy s vypnutým topením, a to intenzivně dvakrát denně po dobu deseti minut. Velkým nešvarem českých domácností jsou také zavzdušněné radiátory, které navíc ještě bývají zakryté těžkými závěsy. Na vině bývají i špatně utěsněná okna a dveře, pod kterými teplo uniká ven," radí Kunová.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Milwaukee i bez zraněného Adetokunba přehrálo v NBA Washington

 Basketbalisté Milwaukee se v NBA dokázali vyrovnat s absencí řecké hvězdy Janise Adetokunba, kterého trápí bolavé rameno, a porazili Washington 151:131. Hvězdou zápasu se stal Khris Middleton, který zaznamenal 51 bodů a 10 doskoků. Na druhé straně nasbíral jen o čtyři body méně Bradley Beal.

Nejlepší tým NBA Milwaukee už o přestávce vedlo o 25 bodů a celkem se jeho náskok v utkání vyšplhal až na 32 bodů. Poločasových 88 bodů je novým klubovým maximem. Životní zápas má za sebou i Middleton, jenž svůj dosavadní rekord z listopadu 2017 překonal o osm bodů.

"Jeho výkon byl ohromující. Vypadalo to, že promění každou střelu," řekl trenér Bucks Mike Budenholzer. Middleton trefil 16 z 26 střel včetně sedmi trojek z 10 pokusů a proměnil všech 12 trestných hodů.

"Rád bych svůj výkon věnoval památce Kobeho Bryanta. Jako díky za to, co pro naši hru udělal. Vzal jsem si od něj hodně," vzpomněl osmadvacetiletý střelec na tragicky zesnulou legendu Los Angeles Lakers. Padesátibodový výkon viděla NBA už třetí den v řadě, což se stalo poprvé od roku 1962. V neděli nastřílel 50 bodů Damian Lillard z Portlandu a v pondělí se 50 body blýskl Eric Gordon z Houstonu.

Middletonovi sekundoval rozehrávač Eric Bledsoe, jenž nasbíral 34 bodů a deset přihrávek.

Výsledky NBA:

Charlotte - New York 97:92, Cleveland - New Orleans 111:125, Dallas - Phoenix 104:133, Memphis - Denver 104:96, Miami - Boston 101:109, Milwaukee - Washington 151:131, Philadelphia - Golden State 115:104, Toronto - Atlanta 130:114. Utkání LA Lakers - LA Clippers bylo odloženo.

před 1 hodinou

Nehoda tří nákladních aut ráno uzavřela dálnici D48 na Karvinsku

Nehoda tří nákladních aut uzavřela ráno na Karvinsku dálnici D48 ve směru na Český Těšín. Policie zatím nemá informace o tom, že by na místě byli zranění, řekla policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

Auta se podle Jirouškové srazila krátce po 05:30, o uzavření dálnice na 69. kilometru informovalo Národní dopravní informační centrum před 06:30. Doprava je podle něj odkloněna na 62. kilometru u Tošanovic, auta se mohou vracet zpět na exitu 70.

Další zprávy