"Firmy začínají být opatrnější. Vyčkávají, co udělá ekonomika," říká generální ředitelka ManpowerGroup Jaroslava Rezlerová. Podle ní půjde v následujícím roce o postupný pokles zájmu o uchazeče, katastrofu na pracovním trhu ale rozhodně neočekává.
"Míra nezaměstnanosti v České republice zůstává nejnižší v Evropě a společnosti mají potíže s obsazováním svých volných pracovních míst ve všech odvětvích, ale ke zpomalení tempa náboru dojde. Zvýšenou opatrnost sledujeme zejména v automobilovém odvětví, které je v české ekonomice klíčovým zaměstnavatelem," dodala Rezlerová.
Pokles zaměstnanosti očekává personalistka také v odvětví zemědělství, myslivost, lesnictví a rybolov, na kterém se hodně odráží automatizace. A také v oblasti ubytování a stravování.
Průzkum sleduje náborové aktivity také z pohledu velikosti firem. Ty největší, s počtem zaměstnanců nad 250, mají nejoptimističtější plány, nabírat chce 21 procent firem a jen 3 procent budou muset propouštět. I střední podniky vidí následující čtvrtletí pozitivně, 16 procent z nich bude hledat nové kolegy, 6 procent bude snižovat stavy. Malé podniky, i ty mikro, očekávají zachování současného stavu.
Z pohledu regionů, tak šance získat nové uplatnění budou mít nejvíce lidé na Moravě. Naopak v Čechách a v Praze bude trh práce stagnovat.
Globálně výsledky tohoto průzkumu pro čtvrté čtvrtletí ukazují, že zaměstnavatelé ve 43 ze 44 zemí a oblastí plánují v nadcházejícím čtvrtletí zvýšit počet pracovních sil, pouze předpověď v jedné zemi je beze změny. Nejsilnější náborové plány mají Japonsko, Tchaj-wan, USA, Indie a Řecko, naopak nejslabší Španělsko, Česko, Argentina, Kostarika a Švýcarsko.