Ukážeme světu jaderné úspěchy, slibuje Ahmadínežád

Zahraničí Zahraničí
11. 2. 2012 13:21
Írán prý nepodlehne "silovému slovníku" Západu
Foto: Reuters

Teherán - Íránský režim nehodlá ani o píď ustoupit od svého jaderného programu, a to navzdory rostoucímu mezinárodnímu tlaku.

Naznačují to nejnovější vyjádření prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, který během oslav 33. výročí islámské revoluce oznámil, že brzy zveřejní informaci o "velmi důležitých" jaderných úspěších.

"V příštích dnech bude svět svědkem íránského oznámení o velmi důležitých a velmi podstatných jaderných úspěších," řekl v projevu, jenž živě vysílala íránská televize. Podrobnosti ale neřekl.

Prezident tak podle ČTK vyslal Západu nový signál o své neústupnosti. Írán podle něj nikdy nepodlehne "silovému slovníku", který prý v jednání s Teheránem používají západní státy.

"Chcete-li užívat řeči síly, pak vězte, že íránský lid se nikdy nevzdá. Nezbývá vám než uznat právo Íránu na jadernou energii a vrátit se k jednacímu stolu," vzkázal prezident západním státům. Dodal, že "Írán vstoupí do dějin a změní svět".

 

Právě se děje

před 17 minutami

V Číně koronaviru podlehl osmnáctý člověk, tentokrát na severovýchodě

Nový koronavirus v Číně zabil dalšího člověka, tentokrát poprvé mimo centrální provincii Chu-pej. Úmrtí jednoho pacienta nakaženého virem dnes oznámil zdravotnický úřad provincie Che-pej na severovýchodě Číny. Podle agentury Reuters tak počet obětí viru stoupl na osmnáct.

Zdravotní komise provincie v dnešním prohlášení uvedla, že 80letý pacient zemřel už ve středu, ale do dneška nebylo potvrzeno, že byl infikován novým virem.

Předchozích 17 obětí bylo hlášeno z centrální čínské provincie Chu-pej, z jejíhož hlavního města Wu-chan se vir začal šířit do ostatních oblastí Číny. Počet potvrzených nakažených už překročil 630. Nákaza se kromě Číny objevila u jednotlivců také v Jižní Koreji, Japonsku, Thajsku, na Tchaj-wanu a mimo Asii ve státě Washington na severozápadě USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy