Wikipedia se odmlčela, web stávkuje proti cenzuře

LP Fish
18. 1. 2012 8:20
Protest proti zákonům proti pirátství a na ochranu duševního vlastnictví, podpořily i firmy jako Google, Facebook, Wordpress či Wikipedia.
Wikipedia stávkuje proti SOPA
Wikipedia stávkuje proti SOPA | Foto: Wikipedia

Část internetu - především weby v USA - dnes stávkuje. Na 24 hodin se odmlčela například anglická verze encyklopedie Wikipedia.org, která na titulní stránce zobrazuje jen vysvětlující text. Google na svou americkou homepage umístil výzvu Prosíme, necenzurujte web!

Na českém internetu se stávkuje většinou jen symbolicky. Česká Wikipedia umístila na homepage vysvětlující text, jinak ale normálně funguje.

Ze známějších webů tak provoz zastavil pouze server Klaboseni.cz, který poskytuje přehled o dění na českém Twitteru.

Proti zákonům protestují uživatelé internetu také humorem.

Sociálními sítěmi se například šíří parodie na známou (a pro parodie velmi často využívanou) scénu z filmu Pád Třetí říše, ve které důstojníci Hitlerovi oznamují, že až SOPA projde, zablokuje mu Universal jeho fandovskou stránku Lady Gaga.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

SOPA a PIPA

Největší organizovaný odpor je namířen proti připravovaným americkým zákonům SOPA (Stop Online Piracy Act) a PIPA (Protect Intellectual Property Act), které mají podle svých autorů zajistit lepší vymahatelnost práva autorským organizacím.

K protestu se zde může připojit jakýkoliv vlastník webových stránek či blogu. 

Odpor proti této formě ochrany duševního vlastnictví spojuje velké firmy se nezávislými aktivisty, hackery, i piráty po celém světě.

Represe na celém světě

Podobné represivní zákony už byly schváleny i v Evropě.

Ve Francii existuje jejich "bratránek" v podobě zákonu HADOPI, který umožňuje odpojení "piráta" od internetu (a v roce 2009 získal v ČR anticenu Velký bratr), na přelomu roku byl uveden v platnost nejtvrdší evropský protipirátský zákon "Sinde" ve Španělsku.

poslední době také sílí tlak na "přístav nelegálních torrentů", legendární švédskou stránku Pirate Bay.

Klaboseni.cz stávkuje proti SOPA
Klaboseni.cz stávkuje proti SOPA | Foto: repro Klaboseni.cz

Obama je proti

Oba zmiňované americké zákony jsou v podstatě totožné, jen je navrhuje jiná komora americké Sněmovny.

Zákon SOPA byl v pondělí v americké Sněmovně reprezentantů vyřazen z hlasování. I když vůdce republikánské většiny toto stažení nezdůvodnil, obecně se soudí, že se tak stalo na základě tlaku veřejnosti. SOPA se však do hlasování může kdykoli vrátit, navíc v Senátu jde do hlasování takřka identický PIPA.

Nové zákonné úpravy nepodporuje ani americký prezident Barack Obama, zákon má ale podporu řady zákonodárců v Kongresu, napříč politickými stranami. Majitelé autorských práv pro tyto úpravy důsledně lobovali několik let.

Cenzura internetu

Podle kritiků, mezi které patří mimo jiné drtivá většina internetových podnikatelů, je však zákon formulován příliš široce a v konečném důsledku může vést k cenzuře i bránění svobodného podnikání na internetu.

Povede mimo jiné k vytváření "blacklistů" stránek, které budou připojovatelé muset blokovat, zabavování domén stránek, které s tzv. pirátskými stránkami "spolupracují" a také zavedení právní zodpovědnosti firem za chování jejich zákazníků.

Odpůrci SOPA budou v průběhu středy protestovat různým způsobem. V čele stávky stojí sdružení NetCoalition, které zastupuje například Google či Facebook. K odpůrcům zákona se přidaly například také Wordpress či Mozilla, ale také populární výrobce digitálních her Epic Games.

TIP: Líbí se vám naše články? Sledujte Dataramu na Facebooku, na Google+ nebo na Twitteru!

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ve Francii zatkli kvůli útoku v Nice třetího člověka

Ve Francii zatkli v souvislosti se čtvrtečním atentátem v Nice třetího člověka. Informovala o tom dnes televizní stanice BFM, podle níž byl muž vzat do vazby v pátek večer. Jde o 33letého muže, který byl v bydlišti předchozího zadrženého. V bazilice v Nice ve čtvrtek zabil nožem pachatel dvě ženy a jednoho muže. Podezřelým je jednadvacetiletý Tunisan, jehož policie při zásahu postřelila a nyní je ve vážném stavu v nemocnici.

Francouzská policie pátrá po případných komplicích nebo lidech, k nimž pachatel mohl patřit. Jako prvního zadržela 47letého muže, po něm pak muže ve věku 35 let a nyní dalšího, o dva roky mladšího. Nacházel se na adrese, kde byl zadržen druhý podezřelý. "Snažíme se objasnit jeho roli v tom všem," citovala agentura AFP svůj zdroj.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie hledá svědka nehody se čtyřmi mrtvými na Pardubicku

Policie hledá svědka tragické srážky dodávky s kamionem, při níž v pátek odpoledne mezi Chvojencem a Holicemi na Pardubicku zemřeli čtyři lidé. Řidič dodávky zřejmě předjížděl jiné auto a v protisměru se čelně střetl s kamionem. Řidiče předjížděného auta nyní policie hledá.

Přihlásit se jí může na linku 158 nebo na telefonní číslo 725 871 031. Uvedla to mluvčí policie Lenka Vilímková. Letos je to zřejmě nehoda s nejvyšším počtem obětí.

Nehoda se stala na silnici I/35, která je hlavním tahem z východních Čech na Moravu. Dodávka jela od Holic ve směru na Chvojenec a Hradec Králové. Po srážce zahynuli v dodávce čtyři muži, další dva muži utrpěli zranění a záchranáři je převezli do nemocnice v Hradci Králové. Mezi mrtvými je i řidič dodávky. Řidiči kamionu se nic nestalo, alkohol ani požití drog u něj policisté nezjistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy