Volvo už není švédské. Ford prodal firmu Číňanům

jem
23. 12. 2009 11:40
Prodej značky Volvo čínskému výrobci aut Geely je na spadnutí.

Praha - Americká automobilka Ford Motor se v zásadě dohodla na prodeji ztrátové švédské divize pro výrobu osobních vozů Volvo Car čínské firmě Geely. Oznámila to dnes společnost. Dodala, že podpis definitivní dohody očekává v prvním čtvrtletí a dokončení transakce ve druhém čtvrtletí příštího roku.

Jde o další věhlasnou značku, která kvůli ekonomické krizi skončí v síti čínských společností skupujících v Evropě a Americe skomírající podniky.

Kromě investice a proniknutí na euroamerický trh by se Číňané koupí Volva dostali také k dalším vyspělým technologiím, které by jim pomohly ve snaze přeorientovat se z výroby aut pro chudé na luxusnější automobily.

Jednání začalo už v roce 2008 a nyní, jak potvrdil i zakladatel čínské automobilky Geely Li Šu-fua, dospělo ke konci.

Příliv čínského kapitálu do evropských a amerických automobilek jde v ruku v ruce s příchodem čínských aut na evropský a americký automobilový trh. Číňané již odkoupili legendární značky Hammer, Land Rover, Aston Martin či Jaguar.

Výhodou čínských výrobců je velký kapitál, schopnost rychle se přizpůsobit novým trhům a ochota radikálně snižovat náklady. Čínská vozidla se už dostala i na český trh. Svůj model CEO v ČR nedávno představila automobilka ShuangHuan. Jak se zdá, čínské ekonomice může, jako jedné z mála, globální ekonomická krize paradoxně pomoci.

Auto za 189 tisíc: čínské vozy jsou k dispozici i v Česku - podívejte se

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy