Vláda v taxíku. Syriza začíná šetřit, prodává státní auta

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
3. 2. 2015 20:45
Místo služebních vozů jezdí noví řečtí ministři vlastními auty, taxíky nebo na motorce. Na prodej je tak i luxusní BMW za 750 tisíc eur.
Vzhůru do taxíku s novým řeckým premiérem.
Vzhůru do taxíku s novým řeckým premiérem. | Foto: Reuters

Atény – Noví řečtí ministři se musí uskromnit. Vláda pod vedením levicového uskupení Syriza vysílá další ze signálů, jak si získat sympatie veřejnosti. Rozprodá vládní vozový park, ve kterém je například luxusně vybavené BMW za 750 tisíc eur, tedy zhruba za 21 milionů korun. Místo služebních vozů jezdí ministři vlastními auty, taxíky nebo na motorce.

Vedle problémů s ohromnými dluhy, které Řecko nyní tíží nejvíce, to může vypadat jako zanedbatelný krok. V zemi, jejíž politická třída se doposud vyznačovala hlavně korupcí a nepotismem, jde ale o významnou symboliku, píše německý zpravodajský server Spiegel Online, kterému záměr na prodej vládních aut potvrdil zdroj z řecké vlády.

Na prodej je celá vládní flotila, v níž vyniká opancéřované a na zakázku vyrobené BMW vybavené třeba zařízením na satelitní komunikaci v celkové hodnotě tři čtvrtě milionu eur. Pořídila ho vláda premiéra George Papandreoua a do letošních voleb s ním jezdil šéf řeckých socialistů (strana Pasok) a předchozí ministr zahraničí a vicepremiér Evangelos Venizelos.

Příkladem nových pořádků je premiér Alexis Tsipras, který i po vyhraných volbách a v nové funkci jezdí se svým soukromým vozem Audi A4. Ministr financí Giannis Varoufakis jezdí po Aténách taxíky nebo na motorce. Vlastní auto – sběratelský kousek MG Cabrio – používá i muž, který má prodej vládních vozů na starosti. „Ministři nepotřebují státní vozy,“ říká lakonicky náměstek ministra pro reformu státní správy Georgios Katrougalos.

Premiér Tsipras vyzval členy vlády, aby se i v dalších oblastech chovali zdrženlivě a nemrhali financemi. Na služební cesty tak mají například nejlépe využívat v letadlech klasickou ekonomickou třídu. Je to opět ministr financí Varoufakis, který šel příkladem a už se „mezi normálními lidmi“ v běžné třídě nechal vyfotit.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 44 minutami

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
Další zprávy