Francie podpořila novou dohodu Řecka s věřiteli

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 2. 2015 6:50
Atény mají podle Francie právo na to, mít obavy ze zátěže, kterou pro ně znamená řecký dluh. Legitimní je i to, že hledají řešení, jak ho snížit.
Řecký ministr financí Janis Varufakis
Řecký ministr financí Janis Varufakis | Foto: Reuters

Paříž - Francouzský ministr financí Michel Sapin podpořil vyjednání nové dohody mezi Řeckem a jeho mezinárodními věřiteli. Francie je prý připravena nové řecké vládě pomoci, uvedl Sapin po skončení schůzky se svým řeckým protějškem Janisem Varufakisem v Paříži.

Atény mají podle Sapina právo na to, mít obavy ze zátěže, kterou pro ně znamená řecký dluh. Legitimní je i to, že hledají řešení, jak ho snížit. Splácení současného řeckého dluhu musí být vázáno na schopnost země obnovit růst, prohlásil Varufakis. Konečné dohody by mělo být dosaženo během několika týdnů.

Francouzský ministr zdůraznil, že Řecku náleží místo v eurozóně. Uvedl, že jakákoli nová dohoda by měla vzít v úvahu rozsah strukturálních reforem, které má země v plánu. "Řecko potřebuje růst, investice jsou klíčové jak pro Řecko, tak i pro Evropu," dodal Sapin. 

"Cokoli, co dokáže snížit dluhové zatížení Řecka, je vítáno. (...) Nemluvíme tu ale o smazání dluhu," prohlásil francouzský ministr. To by totiž znamenalo, že namísto řeckého daňového poplatníka by to byl evropský či francouzský, který by to musel zaplatit, dodal.

Americký prezident Barack Obama pro změnu na starý kontinent vzkázal, že nelze dál požadovat příliš od zemí, které jsou ve velkém ekonomickém útlumu.

"Není možné pokračovat ve ´ždímání´ zemí, které jsou v plné (ekonomické) depresi. V jistém okamžiku je nutná strategie (hospodářského) růstu, aby bylo možné splatit půjčky," řekl podle agentury AFP nejvyšší představitel USA v rozhovoru pro stanici CNN.

"Plodné diskuse"

Řecký ministr Varufakis během tiskové konference oznámil, že má v plánu navštívit Berlín a jednat se svým německým protějškem. Stejně tak plánuje jet do Frankfurtu k jednání s Evropskou centrální bankou (ECB). Prý již s jejími představiteli zahájil plodné diskuse. Ve svém prohlášení řekl, že od nynějška Řecko nebude žádat o další tranši mezinárodní pomoci. "Byli jsme zvoleni, abychom ukončili tuto závislost," dodal Varufakis.

Zopakoval, že Řecko chce zaplatit veškeré peníze, které dluží, nicméně za jiných podmínek. "Bude-li mít Řecko čas do konce měsíce, může připravit detailní návrhy a pak do šesti týdnů dosáhnout rozumné dohody s věřiteli," prohlásil řecký ministr. Během veškerých těchto rozhovorů o řeckém dluhu s evropskými partnery země prý nebude žádat o žádné další půjčky. Varufakis současně zdůraznil, že evropská měnová unie je "nezrušitelná".

Michel Sapin již před setkáním uvedl, že Řecko nemá žádnou budoucnost, pokud opustí společnou měnu euro. A již tehdy rovněž naznačil, že je připraven diskutovat o zmírnění podmínek splácení řeckého dluhu, nikoli ale o jeho smazání.

"Můžeme diskutovat, můžeme odkládat, můžeme snižovat, ale rušit se nic nebude," řekl Sapin televizní stanici Canal +. Ministr nicméně snahu nové řecké levicové vlády vyjednávat označil za "legitimní".

V rozhovoru pro vydání řeckého nedělníku To Vima Varufakis zdůraznil, že politika tvrdých úspor, vnucená mimo jiné i Aténám výměnou za mezinárodní záchranný program pro jejich rozpočtový systém, "je špatná pro celou Evropu".

"Nezapomínejme, že tohle všechno není jen řecká krize. Máme tu Itálii, jejíž dluh je neudržitelný, Francii, které dýchá deflace za krkem, i Německo, které vstoupilo do deflace," upozornil řecký ministr.

Řecká vláda, kterou po vítězství v parlamentních volbách před týdnem ovládla levicová strana Syriza, dala několikrát najevo, že nemíní pokračovat v nynější formě mezinárodního záchranného programu.

Atény měly v roce 2014 za cíl dosáhnout takzvaného primárního přebytku ve veřejných financích, tedy před odpočtem splátek dluhů, ve výši 1,8 procenta hrubého domácího produktu.

Nová vláda ale vysílá signály, které vzbuzují obavy, že její výdaje opět rozpočet oslabí. Oznámila plány na zvýšení minimální mzdy, opětovný nábor propuštěných státních zaměstnanců a zastavení privatizace velkých podniků.

Koaliční partner Syrizy, nacionalistická strana Nezávislí Řekové, zase navrhl vyhlásit daňovou amnestii na nenahlášené příjmy uložené v řeckých bankách ve snaze zabrzdit stále narůstající výběry kont a jejich přesuny do zahraničí.

 

Právě se děje

Další zprávy