A může se to týkat i šéfa nejvyššího - obdivovaného Stevea Jobse.
Spolu s Apple přiznalo už více než 60 firem, že jsou vyšetřovány vládními úřady, žalovány investory nebo vnitřním auditem přišly na to, že antedatovaly opce, které šéfům zaručují firemní akcie za danou cenu i při pozdějším nákupu, když si akcie polepší, uvedl americký list New York Times.
Až třetina firem je v podezření
A takových případů bude patrně přibývat. Nejnovější studie totiž zjistila, že bezmála 30 procent firem manipulovalo s datem opce a zhruba 14 procent vysloveně s cílem "přilepšit" šéfům. Studie zahrnuje léta 1996 až 2005 a prozkoumala bezmála 40 tisíc transakcí u více než 7700 firem.
A nejaktivnější ve falšování dat byly technologické firmy ze Silicon Valley v dobách tak zvaného "dot-com" boomu, tedy prudkého vzestupu akcií internetových, softwarových a dalších technologických firem v 90. letech. Podle studie univerzitních profesorů Erika Lie a Randalla Herona až 32 procent technologických firem antedatovalo předem neohlášené opce, zatímco u ostatních firem to byla jen pětina.
Sanfranciský prokurátor Kevin Ryan už prohlásil, že se akciovým transakcím ze Silicon Valley "podívá na zoubek". A vytvořil pro to zvláštní vyšetřovací skupinu.
"Bylo to velké překvapení a může to být jen vršek ledovce," varuje podle Wall Street Journal Erik Lie. Výzkumníci se zaměřili na analýzu toho, jak se vyvíjel trend ceny akcií po stanovení opce. "Polovina by měla podle logiky pravděpodobnosti mít klesající, druhá stoupající trend, jenže to bylo podstatně víc pro rostoucí cenu a to není náhoda," doplnil Lie.
Případem se zabývají federálové
Americké komisi pro cenné papíry se již podařilo částečně proti těmto praktikám zakročit. Na konci srpna 2002 zpřísnila oznamování nenaplánovaných opcí pro šéfy. Ti je musí nahlásit během dvou pracovních dnů. Tím poklesl podíl "manipulovaných dat" z 23 procent na deset procent.
Stále jde ale o vysoké číslo. "Firmy prostě ignorují svou povinnost a nikdo ji po nich účinně nevymáhá," tvrdí Lie.
Výzkumníci svá data předali také FBI, která se rozhodla regulátorům akciového trhu a kalifornskému prokurátorovi podat pomocnou ruku.
"Nelegální manipulace s datem dává managementu velkou výhodu oproti běžným investorům a to my musíme prošetřit," sdělil Daily Telegraphu zvláštní agent Arthur Balizan.
Hrozbou pro možné vinníky je nejen pokuta přesahující někdejší výdělky, ale také mnohaměsíční vězení. V přepadě antedatování by totiž šlo o trestné činy účetních machinací, zneužití informací v obchodním styku a porušení daňových zákonů.