Slováci mají dvojí ceny, v korunách a eurech

Jakub Filo, Aktuálne.sk, Red Eko
24. 8. 2008 14:54
Inspekce provádí přísné kontroly
Foto: Aktuálně.cz

Bratislava - Slovensku chybí už jen pár drobných krůčků k přechodu na společnou evropskou měnu. O půlnoci v neděli odstartovalo dvojí zobrazování cen.

Všechno zboží i služby nyní musí být uvedeny jak ve slovenských korunách, tak i v eurech. Dvojí ceny budou u našich sousedů k vidění až do konce roku.

Od 1. ledna 2009 pak začne platit společná evropská měna a dalších 14 dní bude možné platit v obou měnách. Obchodníci při tom budou vracet pouze euro.

Zboží i výplaty dvojmo: v korunách i eurech

Změna se týká všech cen - jak zboží, tak i služeb, peněz na bankovních účtech, vystavených faktur, ale i bankovních služeb, jako jsou spotřebitelské úvěry či poplatky. Slováci také dostanou dvojí vyúčtování na výplatních páskách u sociálních dávek nebo důchodů.

Slovenské výjimky z dvojích cen

Slovenské koruny a eura

Od dvojích cen jsou osvobozeny někteří obchodníci:

  • taxikáři
  • internetové obchody
  • mobilní operátoři u info SMS za provolaný kredit
  • drobní živnostníci prodávající zboží dle hnotnosti - např. cukrárny, lahůdkářství nebo řezníci.
  • prodejci na trhu

Všichni však budou muset mít na viditelném místě vyvěšen pevný konverzní kurz 30,126 SKK/EUR

Čtěte souvislosti: Sociální dávky na Slovensku? Aktuálně i v eurech

Díky dvojím cenám by Slováci neměli ztratit přehled o cenách a přechod na euro v novém roce by pro ně neměl být takovým problémem.

Osmého července schválili ministři financí EU pevný konverzní kurz mezi korunou a eurem na 30,126.

Čtěte také: Rozhodnuto: Euro bude navždy za 30,126 slovenské koruny

Na základě zákona je povinností začít s dvojím zobrazováním nejpozději do 30 dní po stanovení pevného kurzu.

Protože rozhodnutí vstoupilo v platnost 24. července vyhlášením v unijním věstníku, bylo povinné s dvojími cenami začít až ke konci srpna.

Obchodníci prošli kontrolou

Splnění povinnosti uvádět dvojí ceny v korunách a eurech bude kontrolovat jak slovenská centrální banka, obchodní inspekce, tak i některé další kontrolní orgány.

Čtěte také: Euro na Slovensku dostane výjimky. Víc, než byste tušili

Slovenská inspekce již během pěti týdnů dobrovolného uvádění dvojích cen provedla 769 kontrol a skoro při každé druhé úředníci zjistili nedostatky. Podle prohlášení inspekce však nebyly příliš závažné.

V pětině zkontrolovaných obchodů chyběl zveřejněný pevný konverzní kurz. U šesti procent obchodníků zas nebyly zveřejněny obě výsledné ceny na dokladu o koupi.

Z 52 633 druhů zboží nebylo jen šest procent správně označeno dvojí cenou. Důvod? Někteří obchodníci zaokrouhlili ceny i o dvě eura směrem nahoru. Jiní dokonce začali při přepočtu zaokrouhlovat i pevný konverzní kurz.

Další články:

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Kanaďané jsou prvními čtvrtfinalisty Davis Cupu

Tenisté Kanady jako první na osmnáctičlenném finálovém turnaji Davisova poháru postoupili do čtvrtfinále. Po pondělní výhře nad Itálií dnes Vasek Pospisil a Denis Shapovalov zařídili vítězství i nad týmem USA a ovládli skupinu F. V Madridu uspěla také světová jednička Rafael Nadal a souboj domácích Španělů s Ruskem vyrovnal na 1:1.

Rusové v úvodním kole porazili Chorvaty a dnes už mohli slavit postup. Před Nadalem totiž Roberto Bautista v duelu týmových dvojek nestačil na Andreje Rubljova a prohrál 6:3, 3:6 a 6:7. Nadal svedl o druhý bod velkou bitvu s Karenem Chačanovem a nakonec vyhrál 6:3, 7:6. Zápas rozhodne čtyřhra až po půlnoci.

Kanaďané a Američané se v Davis Cupu utkali po 54 letech a až na šestnáctý pokus uspěli poprvé kanadští tenisté. Pospisil dnes přehrál Reilleyho Opelku dvakrát 7:6, Shapovalov přidal druhý postupový bod proti Tayloru Fritzovi. Závěrečná čtyřhra byla zrušena. Kanaďané v play off narazí na Austrálii, nebo Belgii ze skupiny D.

Čerství vítězové Turnaje mistrů ve čtyřhře Pierre-Hugues Herbert a Nicolas Mahut dva dny po triumfu v Londýně navázali na vítěznou šňůru i v Davis Cupu. Pro Francii získali klíčový bod ve svém úvodním duelu s Japonskem.

Herbert s Mahutem zdolali pár Ben McLachlan, Jasutaka Učijama 6:7, 6:4 a 7:5. Loňské finalisty předtím dostal do vedení Jo-Wilfried Tsonga, následně vyrovnal Jošihito Nišioka. Skupinu A doplňuje Srbsko, které zahájí turnaj ve středu a mělo by nasadit i světovou dvojku Novaka Djokoviče.

Vítězství dnes slavily také reprezentace Argentiny (3:0 nad Chile) a Kazachstánu (2:1 nad Nizozemskem). Ze šesti skupin postoupí jejich vítězové a dva nejlepší týmy z druhých míst do čtvrtfinále, dál se bude hrát vyřazovacím způsobem.

Finálový turnaj tenisového Davisova poháru v Madridu:

Skupina A:

Francie - Japonsko 2:1

Tsonga - Učijama 6:2, 6:1, Monfils - Nišioka 5:7, 2:6, Herbert, Mahut - McLachlan, Učijama 6:7 (4:7), 6:4, 7:5.

Skupina B:

Španělsko - Rusko 1:1 po dvouhrách

Bautista - Rubljov 6:3, 3:6, 6:7 (0:7), Nadal - Chačanov 6:3, 7:6 (9:7).

Skupina C:

Argentina - Chile 3:0

Pella - Jarry 6:4, 6:3, Schwartzman - Garín 6:2, 6:2, M. González, Mayer - Jarry, Podlipnik-Castillo 6:3, 7:5.

Skupina D:

Austrálie - Kolumbie 3:0

Kyrgios - A. González 6:4, 6:4, De Minaur - Galán 6:4, 6:3, Peers, Thompson - Cabal, Farah 6:3, 3:6, 7:6 (8:6).

Skupina E:

Kazachstán - Nizozemsko 2:1

Kukuškin - Van de Zandschulp 6:2, 6:2, Bublik - Haase 5:7, 6:3, 6:7 (5:7), Kukuškin, Bublik - Haase, Rojer 6:4, 7:6 (7:2).

Skupina F:

USA - Kanada 1:2

Opelka - Pospisil 6:7 (5:7), 6:7 (7:9), Fritz - Shapovalov 6:7 (6:8), 3:6, Querrey, Sock - Pospisil, Shapovalov 6:0, 6:0 bez boje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy