Slováci mají dvojí ceny, v korunách a eurech

Jakub Filo, Aktuálne.sk, Red Eko
24. 8. 2008 14:54
Inspekce provádí přísné kontroly
Foto: Aktuálně.cz

Bratislava - Slovensku chybí už jen pár drobných krůčků k přechodu na společnou evropskou měnu. O půlnoci v neděli odstartovalo dvojí zobrazování cen.

Všechno zboží i služby nyní musí být uvedeny jak ve slovenských korunách, tak i v eurech. Dvojí ceny budou u našich sousedů k vidění až do konce roku.

Od 1. ledna 2009 pak začne platit společná evropská měna a dalších 14 dní bude možné platit v obou měnách. Obchodníci při tom budou vracet pouze euro.

Zboží i výplaty dvojmo: v korunách i eurech

Změna se týká všech cen - jak zboží, tak i služeb, peněz na bankovních účtech, vystavených faktur, ale i bankovních služeb, jako jsou spotřebitelské úvěry či poplatky. Slováci také dostanou dvojí vyúčtování na výplatních páskách u sociálních dávek nebo důchodů.

Slovenské výjimky z dvojích cen

Slovenské koruny a eura

Od dvojích cen jsou osvobozeny někteří obchodníci:

  • taxikáři
  • internetové obchody
  • mobilní operátoři u info SMS za provolaný kredit
  • drobní živnostníci prodávající zboží dle hnotnosti - např. cukrárny, lahůdkářství nebo řezníci.
  • prodejci na trhu

Všichni však budou muset mít na viditelném místě vyvěšen pevný konverzní kurz 30,126 SKK/EUR

Čtěte souvislosti: Sociální dávky na Slovensku? Aktuálně i v eurech

Díky dvojím cenám by Slováci neměli ztratit přehled o cenách a přechod na euro v novém roce by pro ně neměl být takovým problémem.

Osmého července schválili ministři financí EU pevný konverzní kurz mezi korunou a eurem na 30,126.

Čtěte také: Rozhodnuto: Euro bude navždy za 30,126 slovenské koruny

Na základě zákona je povinností začít s dvojím zobrazováním nejpozději do 30 dní po stanovení pevného kurzu.

Protože rozhodnutí vstoupilo v platnost 24. července vyhlášením v unijním věstníku, bylo povinné s dvojími cenami začít až ke konci srpna.

Obchodníci prošli kontrolou

Splnění povinnosti uvádět dvojí ceny v korunách a eurech bude kontrolovat jak slovenská centrální banka, obchodní inspekce, tak i některé další kontrolní orgány.

Čtěte také: Euro na Slovensku dostane výjimky. Víc, než byste tušili

Slovenská inspekce již během pěti týdnů dobrovolného uvádění dvojích cen provedla 769 kontrol a skoro při každé druhé úředníci zjistili nedostatky. Podle prohlášení inspekce však nebyly příliš závažné.

V pětině zkontrolovaných obchodů chyběl zveřejněný pevný konverzní kurz. U šesti procent obchodníků zas nebyly zveřejněny obě výsledné ceny na dokladu o koupi.

Z 52 633 druhů zboží nebylo jen šest procent správně označeno dvojí cenou. Důvod? Někteří obchodníci zaokrouhlili ceny i o dvě eura směrem nahoru. Jiní dokonce začali při přepočtu zaokrouhlovat i pevný konverzní kurz.

Další články:

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy