Rozhodnuto: Euro bude navždy za 30,126 slovenské koruny

Redakce EKO
8. 7. 2008 11:12
Ministři financí EU určili konečný směnný kurz
Slovenský ministr financí Ján Počiatek drží slovenské euro
Slovenský ministr financí Ján Počiatek drží slovenské euro | Foto: Reuters

Brusel - Slovensko zná kurz, na základě kterého se bude do 1. ledna příštího roku měnit koruna za euro.

V Bruselu se rozhodlo o tom, že bude srovnatelný se současnou centrální paritou, tedy 30,126 slovenských korun za euro.

Vstup Slovenska do eurozóny tak byl oficiálně završen.

Souhlas rady ministrů finanční byl však pouze formálním rozhodnutím, protože vstup Slovenska do eurozóny už v květnu odsouhlasila Evropská centrální banka, Evropský parlament i Komise.

Na euro se připravují obchodníci

Nyní se budou s novou skutečností muset vyrovnat slovenští obchodníci, kteří nejpozději do měsíce začnou uvádět ceny v obou měnách.

A ceny v korunách nezmizí dříve než s koncem příštího roku. Suma v korunách i v eurech se navíc bude objevovat také na výplatních páskách.

Strach občanů ze zdražování mírní celá Ficova vláda.

Premiér je rozhodnut zamezit i neopodstatněnému zdražování zboží a služeb při přechodu na novou měnu. Chystá proto soubor opatření včetně možnosti regulace těch cen, které během převodu vzrostou bezdůvodně.

Obchodování s korunou nekončí

Ohlášením směnného kurzu ale obchodování s korunou definitivně nekončí. Pokračovat bude až do konce roku, i když výkyvy vůči euru budou minimální.

Slovenských fanúšik. Oba týmy měly velkou diváckou podporu.
Slovenských fanúšik. Oba týmy měly velkou diváckou podporu. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Čtěte o slovenském přechodu na euro na Aktuálne.sk:
Prezradená parita? Počiatek ostáva ministrom
Výplaty v eurách budú známe najneskôr o mesiac

Slovenským problémem by se nyní mohlo stát 370 miliard slovenských korun uložených na účtech Národní banky. Pokud by se  investoři rozhodli tyto peníze vybrat a vyměnit za eura, mohli by podle slov analytiků otřást trhem.

Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 43 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy