Šéf Apple Steve Jobs opět podstupuje léčbu rakoviny

Ekonomika Ekonomika
17. 2. 2011 14:25
Novináři vyfotili Jobse před klinikou, která se specializuje na léčbu nádorů
Šéf Applu Steve Jobs.
Šéf Applu Steve Jobs. | Foto: Reuters

Palo Alto - Měsíc poté, co zakladatel a šéf společnosti Apple Steve Jobs odešel na blíže neurčenou dobu na nemocenskou dovolenou, objevily se v amerických médiích zprávy o výrazném zhoršení jeho zdravotního stavu.

Pětapadesátiletý vizionář byl podle internetového serveru zabývajícího se životem celebrit Radar Online spatřen před klinikou Stanford Cancer Center. Tedy před stejnou klinikou, kde v roce 2009 zemřel herec Patrick Swayze.

Na fotografiích, které otiskl bulvární National Enquirer je vidět, že Jobs od svého posledního veřejného vystoupení viditelně zhubl.

Sám Jobs při odchodu na nemocenskou své zdravotní potíže nijak neupřesnil, pouze za sebe a svou rodinu požádal o respektování soukromí. Americký bulvár nyní spekuluje, kolik života ještě šéfovi Apple zbývá a odhaduje jen několik týdnů.

Steve Jobs při představování iPadu.
Steve Jobs při představování iPadu. | Foto: Reuters

Pokud Jobs opravdu znovu podstupuje boj s rakovinou, není to pro něj poprvé. V roce 2003 podstoupil léčbu vzácného typu rakoviny slinivky břišní. Chirurgický zákrok byl úspěšný a nebyla zapotřebí ani chemoterapie ani ozařování. O šest let později, v roce 2009 pak podstoupil transplantaci jater, jejíž důvod veřejně nekomentoval.

Krátce po jeho odchodu na nemocenskou se v médiích objevily spekulace, že se jedná o návrat dřívější choroby. U typu rakoviny, kterou Jobs prodělal, se to podle lékařů stává až v polovině případů.

Takhle Jobs loni představoval nový model iPhonu:

Akciové trhy jsou na dění kolem Steva Jobse velmi citlivé. Po jeho lednovém oznámení se akcie Apple propadly o 8,3 procenta, po zveřejnění článku National Enquireru klesla jejich hodnota ještě před začátkem obchodování na Wall Street o 1,5 procenta.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy