Počítačovým gigantům se daří: Apple i IBM se překonaly

Veronika Skálová Veronika Skálová
19. 1. 2011 9:56
Apple zvýšil zisk o 78 procent, IBM o 9 procent.
Zpráva o zdravotní dovolené Steva Jobse srazila akcie dolů, výsledky Apple však tento vliv vyvážily.
Zpráva o zdravotní dovolené Steva Jobse srazila akcie dolů, výsledky Apple však tento vliv vyvážily. | Foto: Reuters

San Francisco - Úctyhodné výsledky a vize zářivé budoucnosti okouzlila investory, bez ohledu na zdravotní potíže firemního vizionáře. Americká společnost Apple představila výsledky za první fiskální čtvrtletí - její čistý zisk se meziročně zvýšil o neuvěřitelných 78 procent na šest miliard dolarů (v přepočtu 109 miliard korun).

Hlavní podíl na tom měly prodeje dvou hitů s nakousnutým jablkem v logu - telefonů iPhone a tabletů iPad. Tržby stouply o 71 procent na 26,7 miliardy dolarů, zisk na akcii byl 6,43 dolaru oproti loňskému 3,67 dolaru.

"Očekával jsem silné čtvrtletí, ale výsledky mě naprosto převálcovaly," přiznal agentuře Reuters David Dillon z HighMark Capital Management, která vlastní akcie Apple.

Jak Reuters informovala, prodeje překonaly očekávání u všech klíčových produktů Apple. iPhonů se prodalo 16,2 milionu, tedy o 86 procent víc než před rokem, iPady si pořídilo 7,33 milionu lidí a prodeje Maců poskočily o 23 procent vzhůru na 4,1 milionu kusů.

Společnost, která bývá ohledně výhledů do budoucnosti poměrně zdrženlivá, také oznámila svůj velmi optimistický výhled na další čtvrtletí. Očekává tržby ve výši 22 miliard dolarů a zisk na akcii okolo 4,90 dolaru. I výhled tak překonal očekávání analytiků.

Dobrá zpráva o výsledcích na trzích vyvážila pondělní informaci, že generální ředitel Apple Steve Jobs si bere zdravotní dovolenou na blíže neurčenou dobu. Pětapadesátiletý Jobs má za sebou léčbu rakoviny a úspěšnou transplantaci jater v roce 2009.

Zpráva o jeho potížích srazila akcie Apple o několik procent dolů, informace o čtvrtletních výsledcích ale pokles vynahradila, když akcie vystoupaly o více než 4 procenta, později růst zmírnily na 1,25 procenta.

IBM těží z modernizace

Své výsledky za poslední čtvrtletí loňského roku oznámil i kolos IBM. Jeho čistý zisk se zvýšil o 9 procent na 5,3 miliardy dolarů, v přepočtu o 95,6 miliardy korun.

Také výsledky technologického gigantu překonaly očekávání trhu, byť nebyly tak závratné jako u Apple. Celkové tržby vzrostly o sedm procent a přesáhly 29 miliard dolarů. "Předpokládal jsem nárůst tržeb o dvě procenta," konstatoval Channing Smith, portfolio manažer společnosti Capital Advisors.

Analytici oslovení agenturou Reuters označily výsledek za solidní, i když ne omračující.

IBM se vyplatila změna orientace z hardwaru na software a zejména služby. Na růstu tržeb se projevil zejména zájem firem o modernizaci počítačových systémů.


 

Právě se děje

před 53 minutami

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy