Apple se přiznal, iPhony a iPady vyráběly také děti

Tomáš Fránek
15. 2. 2011 13:25
Ze 127 kontrolovaných podniků byly závažné nedostatky zjištěny u 37 továren
Foto: Reuters

Brno - Je to pořádná kaňka na pověsti společnosti Apple - jeho oblíbené iPhony nebo iPady vyráběly v čínských továrnách i děti.

V některých z podniků, kde se pro Apple chystaly součástky, pak lidé pracovali ve velmi špatných podmínkách. Apple nyní slibuje, že se bude zlepšení podmínek pro své zaměstnance věnovat. S továrnou, kde pracovaly děti, už ukončil spolupráci.

Apple začal pracovní podmínky v továrnách v Číně prověřovat po několika sebevraždách u největšího smluvního světového výrobce mobilních telefonů na světě firmy Foxconn. Ve firmě spáchalo sebevraždu dvanáct dělníků, dalších pět se o ni pokusilo.

Děti už nechceme

V čerstvě zveřejněné zprávě popisující pracovní podmínky u svých dodavatelů, kterou Apple zveřejnil na webu, firma potvrdila, že ze 127 kontrolovaných podniků byly závažné nedostatky zjištěny ve 37 továrnách. V deseti továrnách pracovalo na devadesát jedna dětí, přitom v jednom podniku to bylo 42 dětí.

"Spolupráce s touto továrnou byla ukončena. Ostatní mají nařízeno přísně kontrolovat věk zaměstnanců," uvedla společnost Apple.

V další továrně kontroloři Apple zjistili, že jsou dělníci vystaveni působení jedovatého n-hexanu. "Společnost byla poučena, že nemá používat závadný materiál," uvedli zástupci Apple.

Aktivisté nevládního sdružení Sacom z Hongkongu už dříve zjistili, že dělníci, kteří se v polovině roku 2009 při výrobě iPhonů otrávili jedovatým n-hexanem, mají stále vážné zdravotní problémy.

"Apple se od té doby k události nijak nevyjádřil, ani neprovedl nápravná opatření v rámci svého kodexu chování. K otravám došlo rovněž v jedné z dalších továren, která vyrábí pro Apple loga - Yun Heng Metal, Electrical and Mechanical Company," uvedlo na konci loňského roku nevládní sdružení.

Zlepšete podmínky pro dělníky

Největší pozornost věnoval při kontrole Apple situaci ve společnosti Foxconn, kam přijel i provozní šéf Applu Tim Cook. Apple doporučuje, aby se Foxconn věnovala vylepšení sociální péče o mladé zaměstnance.

Společnost Foxconn vyrábí elektroniku pro značky jako Nokia, Motorola, Sony, Apple, Dell či Hewlett-Packard. V Číně firma zaměstnává na 800 tisíc lidí.

Společnost Apple vytvořila v prvním čtvrtletí svého fiskálního roku čistý zisk šest miliard dolarů (asi 109 miliard korun), což je meziroční nárůst o 78 procent.

Tržby se zvýšily o 71 procent na 26,7 miliardy USD (asi 485 miliard korun) a k jejich růstu hodně přispěl prodej tabletů iPad a telefonů iPhone.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Senát zvolí nového šéfa Úřadu pro ochranu osobních údajů, Janů nechce funkci obhajovat

Senátoři budou za dva týdny volit nového předsedu Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Dosavadní šéfka Ivana Janů už nebude funkci obhajovat. Informovaly o tom čtvrteční Lidové noviny (LN). Kandidáty jsou podle listu bývalý státní tajemník na ministerstvu vnitra Jiří Kaucký a současný místopředseda ÚOOÚ Josef Prokeš.

Kauckého prosazuje ODS, podpořit by ho měli také senátoři za KDU-ČSL, uvedl deník. Prokeše nominoval senátor Michael Canov zvolený za Starosty za Liberecký kraj.

Nezávislý správní úřad dohlížející na ochranu osobních údajů vznikl před 20 lety. Má za úkol především bránit zneužívání osobních dat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy