Růst ekonomiky EU je nejvyšší v dekádě

dkl, ČTK
6. 11. 2006 13:15
Brusel - Po letech stagnace se unie může pochlubit růstem 2,8 procenta. A prosperita zemí EU vydrží i další dva roky.

Pokud prognózy Evropské komisi vyjdou, bude letošní růst o celý procentní bod vyšší, než v roce loňském. Dokonce ještě před půl rokem komise předpokládala o půl procentního bodu horší výsledek.

Přestože v letech 2007 a 2008 už růst nebude tak výrazný, bude odpovídat možnostem EU.

Scénář pro Českou republiku mluví o tom, že sice letos ještě udržíme růst HDP na šesti procentech, pro příští rok se ale budeme muset smířit s poklesem na 5,1 procenta.

Miliony pracovních míst

S dobrými výsledky ekonomiky by měla přijít i prosperita na trhu práce. Vzniknout by v rámci EU mohlo až sedm milionů pracovních míst.

Foto: Aktuálně.cz

V roce 2008 by v unii mohlo být "pouze" 7,3 procenta nezaměstnaných. Ještě před dvěma lety byla nezaměstnanost na maximu a činila devět procent.

"Po letech nepříznivých výsledků ekonomika EU na tom bude nejlépe od začátku desetiletí," řekl eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti Joaquín Almunia. Zlepšené údaje přičetl ekonomickým reformám, snižování rozpočtových deficitů a silné globální ekonomice.

Naopak mírný pokles příštích let bude způsoben především očekávaným poklesem ekonomiky Spojených států.

Inflace potěšila

Překvapením pro komisaře je "pozoruhodně stabilní inflace", která by za rok 2006 měla dosáhnout 2,3 procenta. Ukazuje se totiž, že vysoké ceny ropy neměly druhotné důsledky, a nevedly k významnějšímu růstu cen.

V roce 2008 by dokonce měla inflace klesnout pod dvě procenta, jak požaduje Evropská centrální banka.

Lepší se i celkový stav veřejných financí. Průměrný rozpočtový deficit dosahoval dvě procenta, tedy o 0,3 procenta lepší výsledek než v loni.

V tomto ukazateli jde Česko proti proudu, neboť naopak plánuje vyšší a vyšší deficity.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

EU prodloužila do roku 2032 zrušení roamingových poplatků

Zákazníci evropských telekomunikačních operátorů budou moci dalších deset let volat, posílat textové zprávy a připojit se k internetu ve všech zemích Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru (EHP) za stejné ceny jako doma. V tiskové zprávě to dnes uvedla Evropská komise (EK), která tak prodloužila bezplatný roaming do roku 2032. Zároveň oznámila s platností od 1. července další pravidla. Ta mají zaručit stejně kvalitní internet jako v domovské zemi, upozorňování na jinou než pozemní síť či zlepšený přístup k tísňovému volání v celé EU.

"Díky nařízení o roamingu jsme mohli všichni začít používat v zahraničí svůj mobilní telefon tak, jak jsme byli zvyklí z domova," uvedla komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. "Při svých cestách po EU proto můžeme bez příplatků telefonovat, posílat textové zprávy a používat internet. To je velmi hmatatelná výhoda, kterou nám přinesl náš jednotný evropský trh. Prodloužení platnosti těchto pravidel zachová konkurenceschopnost cen mezi operátory a umožní spotřebitelům využívat bezplatné roamingové služby dalších deset let," dodala.

Podle nových pravidel mají operátoři poskytující mobilní služby zajistit, aby spotřebitelé měli přístup k síti čtvrté generace (4G) nebo k pokročilejší 5G.

Zdroj: ČTK
Další zprávy