Moskva - Maďarský premiér Ferenc Gyurcsany podepisuje dohodu o výstavbě plynovodu, který má do Evropy přivézt další zásoby ruského plynu. A co projekt Evropské unie Nabucco?, ptají se odpůrci.
Předseda zahraničního výboru maďarského parlamentu Zsolt Nemetu žádal, aby podpisu dohody mezi Gazpromem a vládou v Budapešti předcházelo hlasování v parlamentu.
"Obavy Fideszu z podpisu smlouvy o výstavbě Jižního proudu (South Stream) se vážou na jednostrannou závislost Maďarska na Rusku," okomentoval situaci.
Maďarský premiér se obrací na Rusko
Vláda se odradit nenechala. Premiér Gyurcsany se náklonností k Rusku netají, vždyť jeho země je na zásobách energií z Ruska závislá z osmdesáti procent, což je nejvíc v Evropě. Navíc, projektu se účastní i další země Unie - Bulharsko, které dohodu podepsalo tento týden i Srbsko.
Plynovod South Stream
- Medveděv je v Srbsku. Nabízí ruskou pomoc
- Gazprom povede část nového plynovodu přes Česko
- Zaplaťte, nebo omezíme dodávky plynu o čtvrtinu
- Moskva vyhrožuje Kyjevu. Hraje se opět o plyn
- Plyn do Evropy proudí dál. Kyjev Gazpromu zaplatí
- Spor o plyn - dohoda v poslední hodině
- Gazprom ubírá Bělorusku polovinu plynu. Kvůli dluhům
"Plánovaná kapacita plynovodu Nabucco je 30 miliard metrů krychlových. To samotné problém zásob pro Maďarsko a Evropu nevyřeší," argumentuje maďarský ministr obchodu Csaba Kakosy.
S evropským komisařem pro energetiku Andrisem Piebalgsem Maďarsko jednalo a účast v projektu South Stream Evropské unii údajně nevadí, dokud nebude podkopán plán na výstavbu Nabucca.
Práci na něm mají odstartovat v roce 2010 a cena se odhaduje na 6 miliard dolarů. Spolupráci na projektu už přislíbilo šest společností v čele s rakouskou OMV.
Gazprom hledá nové cesty do Evropy
Do South Streamu investuje ruský plynárenský gigant Gazprom a jejich italský partner, společnost ENI, deset miliard eur. Plynovod povede plyn ze sibiřských nalezišť do Evropy přes srbské území dále do Střední Evropy.
V plánu je také plynovod Nord Stream směřující do Německa, jehož výstavba přijde asi na pět miliard eur. Potrubí má vést pod hladinou Baltského moře, což se nelíbí Polsku a Pobaltským republikám.
Gazprom dodává do Evropy asi čtvrtinu veškerého zemího plynu a kvůli sporům se sousedy (Ukrajina, Bělorusko) hledá alternativní způsob přepravy.