Spor o plyn - dohoda v poslední hodině

Reuters, pav
31. 12. 2006 22:50
Minsk/Moskva - Ruský vývozce plynu Gazprom na poslední chvíli utlumil hrozbu, že od rána přeruší dodávky do Běloruska. A tím i části Evropy.
Alexander Olejnikov prochází kolem nádob s plynem v prodejně v běloruském městě Rudensk, 50 kilometrů od Minsku. Od Nového roku Bělorusko může být bez plynu, Gazprom pohrozil, že zastaví dodávky kvůli sporům o cenu.
Alexander Olejnikov prochází kolem nádob s plynem v prodejně v běloruském městě Rudensk, 50 kilometrů od Minsku. Od Nového roku Bělorusko může být bez plynu, Gazprom pohrozil, že zastaví dodávky kvůli sporům o cenu. | Foto: reuters

Ruská společnost se totiž nakonec v neděli dohodla s Běloruskem na cenách za dodávky plynu pro rok 2007. Dohodu zástupci plynárenského gigantu a běloruské vlády podepsali v Moskvě. Podařilo se tak zabránit výpadku dodávek do některých evropských zemí, zejména do Polska a Německa. Strany dosáhly dohody jen několik hodin před vypršením lhůty, kterou ruská firma Minsku dala.

Bělorusko nakonec souhlasí se zvýšením ceny ze 46 na 100 dolarů za 1000 metrů krychlových plynu, uvedla agentura Reuters.

Pár hodin do ultimáta

Právě kvůli ceně Gazprom na konci roku vyhrotil spor, který se táhl už několik týdnů.

"Způsob, jakým rozhovory v tuto chvíli pokračují, nás vybízí, abychom byli připraveni na kritický vývoj událostí," prohlásil na začátku víkendu mluvčí Gazpromu Sergej Kuprijanov.

Gazprom následně uvedl, že by mohl odpojit dodávky Bělorusku 1. ledna v 08:00 SEČ. Již dříve opakovaně varoval, že chybějící nová cenová dohoda s Běloruskem může přerušit dodávky plynu do Evropy, především do Polska a Německa, které odebírají plyn jdoucí přes Bělorusko.

Česko mimo přímé ohrožení

České republiky se spor přímo netýkal, protože český RWE Transgas odebírá plyn z Ruska přes Ukrajinu.

Připomeňte si

Gazprom - logo
Foto: Gazprom
  • "Postsovětskou" válku o plyn už řeší EU
  • Gazprom: Ukrajina ukradla plyn Evropě
  • Rusko - ukrajinská válka o plyn končí

Gazprom původně požadoval, aby mu Bělorusko v příštím roce platilo 105 dolarů za 1000 krychlových metrů plynu. Poslední kolo jednání s Běloruskem pak bylo nečekaně přerušeno v pátek večer, když běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl, že nebude tolerovat vydírání od ruské strany a že jeho země ve sporu neustoupí, napsala agentura Reuters.

Spor s Běloruskem je součástí rozsáhlejších aktivit Gazpromu, který se snaží přiblížit ceny plynu pro bývalé státy Sovětského svazu cenám, za něž platí plyn Evropa. Původně chtěl Gazprom zvýšit Bělorusům cenu až na 200 dolarů za 1000 metrů krychlových, protože ceny pro Evropu nyní přesahují 250 dolarů.

Lukašenko: Jsme jedna zóna

Bělorusko však argumentovalo tím, že obě země jsou součástí společné ekonomické zóny. Západní pozorovatelé považují kroky Gazpromu za snahu zneužít surovinové zdroje Ruska k politickému nátlaku.

Spor mezi Ruskem a Běloruskem připomíná obdobný konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou přesně před rokem. Kvůli němu se počátkem tohoto roku narušil na několik dní export ruského plynu do střední a západní Evropy. Zatímco přes Ukrajinu jde na západ 80 procent vyváženého ruského plynu, přes Bělorusko jde zbylých 20 procent.

Dobrá cena?

Cena, na níž se Gazprom s Běloruskem nakonec dohodl, je mezi všemi postsovětskými republikami zdaleka nejnižší.

Moldávie má například od Nového roku Gazpromu platit 170 dolarů a Gruzie dokonce 235 dolarů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Toxický plyn zabil v jordánském přístavu Akaba deset lidí a 250 zranil

Únik toxického plynu ze skladovací nádrže v jordánském přístavu Akaba v pondělí zabil deset lidí a dalších zhruba 250 jich zranil, píší zahraniční agentury s odkazem na jordánské úřady.

Nádrž s toxickým plynem spadla při převozu, což vedlo k úniku plynu, uvedla státní agentura Petra s odkazem na jordánské úřady. O jakou látku se jednalo, není v tuto chvíli jasné.

Video zveřejněné státními médii později ukázalo, že cisterna spadla na palubu lodi poté, co ji z kamionu zvedl jeřáb. Následoval výbuch provázený hustým žlutým dýmem.

Zranění byli převezeni do nemocnice a úřady následně oblast uzavřely. Na místě zasahují specializované týmy.

Deset lidí zahynulo a 251 bylo zraněno, uvedl jordánský úřad pro bezpečnost veřejnosti. V lékařské péči je podle státní televize v tuto chvíli stále 199 lidí.

Představitel zdravotnictví Džamál Ubajdát vyzval obyvatele, aby nevycházeli a zavřeli si okna a dveře. Nejbližší obytná čtvrť je vzdálená 25 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražská burza výrazně oslabila, PX táhl dolů ČEZ, který dnes odepsal 11 procent

Pražská burza v úvodu týdne výrazně oslabila, index PX klesl o 2,18 procenta na 1260,11 bodu. Níže index naposledy uzavíral v první polovině března. Dolů ho v pondělí táhly především akcie energetické společnosti ČEZ, které ztratily téměř 11 procent, podle analytiků zřejmě kvůli zprávám, že jedna z vládních stran navrhuje vyšší zdanění energetických firem. Naopak se dařilo Komerční bance, získala přes procento. Vyplývá to z internetových stránek burzy.

Cenné papíry ČEZ přišly před úterní valnou hromadou o 10,91 procenta a propadly se na 1045 korun. "Jedná se o největší jednodenní ztrátu za více než dva roky. V březnu 2020 kvůli pandemii koronaviru oslabil ještě o více než 11 procent. V pondělí akcie energetické společnosti ztrácely kvůli zprávám, že vládní pirátská strana navrhuje vyšší daně pro energetické firmy," uvedl analytik investiční společnosti Wood & Company Vojtěch Boháč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy