Ropný gigant Jukos je definitivně minulostí

Adam Junek
3. 5. 2007 15:32
Zbytky kdysi slavné firmy získala státní Rosněfť
Kdysi nejbohatší muž Ruska Michail Chodorkovskij
Kdysi nejbohatší muž Ruska Michail Chodorkovskij | Foto: AP

Moskva/Praha - Dokonáno jest. Životní dráha kdysi nejoceňovanější ruské firmy je u konce. Dnes byla totiž v aukci vydražena zbylá hlavní aktiva někdejší jedničky ruského ropného trhu - dnes už zkrachovalé společnosti Jukos.

Za zhruba 175,7 miliardy rublů (asi 141 miliard korun) získala státní ropná firma Rosněfť na východě Sibiře majetek, který se skládá z několika podniků. Rosněfť měla v aukci jediného protihráče, a to prakticky neznámou společnost Junitex. Uvedla to dnes agentura Reuters.

Ostatně Rosněfť se do první ligy ropných firem dostala jen díky krachu Jukosu.

Oligarcha si odpykává trest

Pád Jukosu z vrcholu začal v roce 2003. Tehdy v říjnu zatkla policie šéfa společnosti, hlavního akcionáře a zároveň nejbohatšího Rusa Michaila Chodorkovského. Zatčení bylo teatrální - zvláštní jednotka vtrhla na palubu miliardářova soukromého letadla a před zraky kamer a fotoaparátů jej v poutech odvedla do vazební věznice.

Tam si počkal přes rok a půl na rozsudek, který se od počátku zdál jasný - vinen v plném rozsahu z podvodu, defraudace a daňových úniků. Soud jej poslal do vězení na osm let. A trest si muž zvyklý na luxus odpykává v pracovním táboře na rusko-čínských hranicích. Navíc mu hrozí jeho prodloužení pomocí dalších obvinění.

"Už na počátku jsem Chodorkovskému řekl, že jej odsoudí, ať už bude proces probíhat jakkoli. Věděl jsem, že bude shledán vinným," uvedl jeden z jeho právníků Robert Amsterdam. Ten rovněž tvrdí, že soudy, úřady i věznice porušují trvale lidská práva jeho klienta. "Jednodušší by bylo jmenovat ta, která neporušily, než ta, jež ano," říká kanadský právník.

Viceprezident Rosněfti Peter O'Brien
Viceprezident Rosněfti Peter O'Brien | Foto: Reuters

"Jen rychle: právo na spravedlivý proces u nezávislého soudu, právo na obhajobu, úplně opomenuta byla presumpce neviny. Byla uplatněna retroaktivita, Chodorkovskij byl a stále je vystaven krutému zacházení," vypočítává.

Co stálo za pádem mocného oligarchy? Pozorovatelé od počátku tvrdí, že rivalita s prezidentem Vladimirem Putinem. Chodorkovskij sponzoroval celé spektrum opozice a chystal se patrně i kandidovat proti Putinovi ve volbách. Na druhou stranu zase kolují spekulace, že Chodorkovského chování v 90. letech bylo daleko za hranicí zákona, a hovoří se i o účelových vraždách s jeho vědomím.

Padnout musí šéf i firma

Jenže zničit muže, který kdysi ovládal majetek za patnáct miliard dolarů, úřadům nestačilo.

Ještě v prosinci roku 2003 vtrhly do sídla Jukosu a začaly pečlivě prověřovat účetnictví. A postupně začaly vyměřovat daňové nedoplatky za předešlé roky. Ty se nakonec vyšplhaly až na neuvěřitelných 33 miliard dolarů.

Lidskoprávní organizace viní z pádu Chodorkovského prezidenta Vladimira Putina
Lidskoprávní organizace viní z pádu Chodorkovského prezidenta Vladimira Putina | Foto: Reuters

Jukos se snažil po prohraných soudech o oprávněnost těchto nároků splácet. Nicméně soudy mu obstavily aktiva a firma nemůže disponovat ani svými účty, ani dalším majetkem, který by mohla prodat, a tím dluhy splatit.

Dosud tak daňoví úředníci vyinkasovali asi 20 miliard. Největší část z této sumy přinesla nucená aukce divize Juganskněftěgaz, která se starala až o 60 procent produkce Jukosu. Nejdříve ji koupila naprosto neznámá společnost Bajkalfinansgrup, od níž pak Jugansk odkoupila již zmiňovaná Rosněfť.

Rázem se tak z menší ropné firmy stala trojka na trhu, která dokonce v tomto měsíci vstoupila jak na moskevskou, tak i londýnskou burzu a stát dal k dispozici soukromým investorům asi patnáct procent firmy. Tato primární emise akcií vynesla rekordních deset miliard dolarů, a stala se tak pátou nejúspěšnější emisí světové historie.

Theede to vzdal

Tisk už dříve spekuloval, že i zbytek Jukosu získá Rosněfť. K těm nejcennějším patří spekulací těžební divize Tomskněfť.

Že se loď jménem Jukos potápí, ukázal i odchod jejího šéfa Stevena Theedeho minulé léto. Rodilý Kanaďan se po uvěznění Chodorkovského chopil záchrany firmy a vzdal to, až když konkursní správce Eduard Rebgun navrhl akcionářům, aby firmu poslali do likvidace.

Theede do poslední chvíle tvrdil, že Rebgun aktiva firmy podcenil a že kdyby firma mohla jejich část prodat, splatila by všechny své dluhy.

 

Právě se děje

Další zprávy