Řecko a Portugalsko jsou na cestě k ,,pomalé smrti"

vp
14. 1. 2010 13:22
Ratingová agentura varuje před tragickým koncem, pokud státy nezmění přístup ke svým dluhům.

Londýn - Ratingová agentura Moody's předpovídá Řecku a Portugalsku pomalou smrt v případě, že výrazně nezmění svůj přístup ke státnímu dluhu.

"Tyto ekonomiky budou platit stále více ze svého bohatství na splátkách dluhů a na rostoucí prémii za riziko jako odměnu investorům, aby ti byli nadále ochotni držet jejich dluhové papíry," uvádí Moody's Investor Service ve své zprávě.

Šance, že by se černé vyhlídky nenaplnily podle agentury Moody's existuje. Větší šance má ale Portugalsko, na udržení ratingu na stupni Aa2 má více času. Řecku, podle agentury Moody's, v tomto směru již mnoho nezbývá.

Řecko má nejhlubší rozpočtový deficit ze zemí EU, na více než čtyřnásobku limitu, který dává Brusel (tři procenta HDP).

Celková dluhová zátěž Portugalska podle odhadu Evropské komise letos dosáhne 85 procent HDP, u Řecka 125 procent HDP.

Poměr celkového dluhu k HDP (kritérium EU na úrovni 60 %) má dále dosáhnout 117 procent v případě Itálie, 80 procent v případě Velké Británie. V rámci celé EU se pak poměr má posunou z předkrizových 66 procent na letošních 84 procent.

Podle Moody's budou ratingy evropských zemí v roce 2010 pod drobnohledem mnohem více, než dříve.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy